EZAN VE NAMAZA SAYGI

  • 27 Nisan 2017
  • 921 kez görüntülendi.
EZAN  VE  NAMAZA  SAYGI

EZAN  VE  NAMAZA  SAYGI

                 Günde beş vakit Müslümanları namaz ibadetlerini  yerine getirmek için haber veren Ezan’a hürmet edilmesi, huşu içinde dinlenilmesi daha küçük yaşlarda çocuklara bile öğretilmiştir.  Durum böyle bilindiği halde son zamanlarda , bilhassa yaz aylarında kazamızda yapılan düğünlerin müzik sesi ne  Ezanın okunduğunda  nede sonrasında  Camilerimizde   kılınan namaza  hürmeten   çalgı   sesini kesmeleri   veya   kısmaları lazımken  özellikle düğün,  kına gecesi  yapılan  yerlere  yakın camilerde  namaz  kılanları   fazlasıyla rahatsız etmekte , Rahatsız olan  cemaatin yaptığı uyarıları müzisyenler  maalesef galeye   almadan devam  etmektedirler. Bu konu  Belediye Zabıta personelinin  görevleri arasına da girer ki Başkanın dürtmesine gerek kalmadan Memur  böyle durumlarda  müzisyenleri  ikaz edip uyarmaları,aksine hareket edenlere cezayı  işlemleri uygulamaları gerekmektedir.

                  Özellikle yaz aylarında  park, bahçe ve  yolu kapatarak  yapılan düğün nişan ve kına gecesi münasebetiyle  çalınan müzik  sesini  camiye yakın yerlerde ve  Ezan okunurken    kesmedikleri, hatta kısmadıkları gibi havalı hoparlörlerinden   gelen sesler olduğu gibi camilerin içerisinde namaza gelen cemaati fazlasıyla rahatsız ediyor. Yapılan şikâyetleri de dinleyen yok. Camilere yakın yerlerde yapılan   bu tür müzikli eğlencelerin sahipleri  ve bu işle  iştigal eden  müzisyenin ezan  okunuyorken sesini kısıp   namazın  bitmesini  on dakika  beklemeleri,   bu sıra istirahat etmeleri   çokmu   zordur? . Çoğunlukla  kur’an   kursu camisinde  santral parktan gelen müzik  rahatsız  ettiği için  geçenlerde Belediye Başkanı  Acar’ında  camide bulunduğu sıra kendisine durum izah edildi. kendiside rahatsız olduğunu söyledi, o düğünde nikah kıyacağını nikahta durumu anons edeceğini de söylemişti. Aradan bir hafta geçmeden müzik aynı şekilde devam etti.

                    Yıllar önce Dinar’da şen kardeşler saz, caz topluluğu vardı. Rahmetli kemancı  Bekir arıkan  ana caddelerde  çalgı çalarak  geçerlerken Cami  önlerine geldiğinde  müziği keserler camiyi on metre geçtikten sonra başlarlardı.  Ezan ve namaz saatlerine dikkat ederler namaz camide bitinceye kadar hiçbir müzik sesi duyulmazdı.Kahvehane önlerinde,iş yerlerinde oturanlar toplanırlar ayakayak üstüne atmış olanlar ayaklarını  indirir,oyun oynayanlar ellerindekileri  bırakır ezanı  sükunetle dinler saygı  gösterirlerdi.Peygamberimiz bu hususta  şöyle buyuruyor”   Müezzin ezan okuyorken ne söylerse sizde aynen tekrar edin yalnız  (hayye ale’s – selat) deyince siz (la havle vela kuvvete illa billahil aliyhil azim) deyin,  yine müezzin  (Hayye ale’l – felah) deyince  siz  (la havle vela kuvvete illa billahil  aliyyil azim ) deyin ve müezzinin söylediklerini aynen söyleyerek ezanı huşu ile dinleyip tamamlayın”   Yine sevgili peygamberimiz ezan  hususunda “ kur’an  okuyorsanız  ezanı dinleyin,   namaza da  ezan okunuyorken kalkmayın, Ezan duadır, Ezan selamdır”.Ezan  sesini  duyunca  herkes  kendini  birazcık toplamalı,uygunsuz tutum ve davranışlardan uzak durup  huzur ,huşu içerisinde  ezanda söylenenler  tekrar edilmesi önerilmiştir. Bunları yapamıyorsak hiç olmazsa sukut ederek ezanı  dinlememiz, ezan bitinceye kadar da müzik sesi ve  Belediye yayın cihazından da ilanlar yapılmamalıdır.

                    Ezan okunuyorken bu kadar titiz davranarak yerine getirilmesi istenen durum böyle ortada duruyorken çalgı sesinin  ezanı bastırarak  çalınması camide namazı  eda     için bekleyen  cemaate saygısızlık değimlidir?. Ezana bu kadar kıymet veriliyorken  ezanın arkasından  camide  kılınacak namazı  cemaat huzur içerisinde  ibadetini yerine getirebilirmi? ,namaz kılan  birçok kişi  müzik sesinin imamın okuduğunu bastırdığını  , kendi  okuduklarında   ise  gürültüden  namazda   şaşırdıklarını   söylemektedirler. Bu işlerle iştigal edenler bunun günahını  vebalini hiçmi düşünmezler.   Belediye Zabıta talimatnamesinin bir çok maddelerinde halkı rahatsız eden  sesli cihazların normalden fazla açılması   YASAK  ve uymayanlar hakkında da cezayı   işlemlerin  yapılması  istenildiği halde görevli  Memur  neden illaki  Belediye Başkanının dürtmesini  beklemektedir. Diğer taraftan Emniyetin de   düğün,eğlence  ruhsatları  için  izin   verirken bu konuda müzikle iştigal edenlere  gerekli uyarıları yapmaları ve Müftülüğünde  hiç olmazsa  Cuma hutbesinde  vatandaşlara , konuyla ilgili kişilere bir  uyarı olarak duyurmaları  şikayetleri önleyecektir.

 Lütfen  Camilere yakın  yerlerde  yapılan  müzikli  eğlencelerin Ezan ve Namaz saatlerinde  bu işlerle iştiğal edenler  dikkat etmiyorlarsa, düğün sahibi veya duyarlı  vatandaşlarımızın bu kişileri uyarması  ve müzik sesinin tamamen kestirmelerine yardımcı  olmaları yerinde olacaktır.

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.