FİKRET  HAKAN ANISINA…

  • 23 Temmuz 2017
  • 1.255 kez görüntülendi.
FİKRET  HAKAN ANISINA…

FİKRET  HAKAN ANISINA…

         Hatırlatma ve özür: Önceki yazımda “Dinar’ın eski Çarşıları, Esnafları ve Cennet Kızın Öyküsünü” yazacağımı bildirmiştim. Evdeki hesap çarşıya uymadı.

Ünlü sinema oyuncusu, şair ve öykücü  Fikret Hakan’ı yazmadan edemezdim.  Ertelediğim yazımı bu yazıdan sonra okuyacaksınız.  

            Saygılarımla…

         Türk sinemasının ustalarından Fikret Hakan’ı  11 Temmuz 2O17 günü kaybettik.

Kitaplarımda Dinar’a gelen Türk sanat ve edebiyatının ünlülerini yazmıştım. Bu kez değerli dostum, sevgili Fikret Hakan’ın yaşamını yitirmesi nedeniyle Dinar’a gelen değerli, ünlü adları da yeniden yazarak Fikret Hakan’ı anmak ve Dinar ziyaretinden söz etmek istiyorum.

Ege’ye Akdeniz’e tatil için giden ünlülerden bir bölümü de yol üstündeki sevgili Dinarımıza da uğrayarak Şairler Yaprağı dergime ilgi duydukları ve beni görmek için birkaç saat yemekli sohbetli konuğum olmuşlardı.. Bir de tam 3,5 ay süren Metin Erksan’ın KUYU filminin Dinar’da çekilişi. Bazı ünlü dostların arasında bir ya da iki gece (Aşık Veysel, Tarık Dursun, Fakir Baykurt ve Mahmut Makal gibi) birkaç gün konuğum olanlar da vardı. Anadoluda edebiyatla uğraşan bir genç için bu ziyaretlerin nasıl onur ve mutluluk verici olduğunu sizlere anlatamam… Unutulmaz edebiyat sohbetleri, kitaplar, sanat olayları ve ne yalan söyliyeyim biraz da sanatçı- edebiyatçı dedikoduları…

İşte Dinar’a gelip geçen ünlüler:

Halk Ozanı Aşık Veysel, yazar, şair-yazar- politikacı Bülent Ecevit, öykücü Tarık Dursun K., yazar- öğretmen Mahmut Makal, yazar- öğretmen Fakir Baykurt, rejisöör Metin Erksan, sinema oyuncusu Nil Göncü, sinema oyuncusu Demir Karahan, Erol Taş, Kadir Savun, kemeraman Mengi Yeğin, Hayati Hamzaoğlu, asistan Fikret Uçak, Şair-yazar Cemal Süreya, Şair- Yazar Özdemir İnce, Yazar Yaşar Kemal, yazar ressam Fahir Aksoy, fotoğraf sanatçısı, şair yazar Ozan Sağdıç, yazar- eleştirmen Op. Dr. Mustafa Onaran ve eşi  Prof.Dr. Leziz Onaran, roman ve öykü yazarı Cengiz Yörük, roman ve öykü yazarı Kemal Tahir, sinema oyuncusu, şair- yazar Fikret Hakan, şair Türkan İldeniz, ressam-yazar Fikret Otyam, yönetmen- oyuncu- yazar Yılmaz Güney, 0yun yazarı Özel Arabul, şair öykücü Hasibe Ayten, eğitimci-yazar Kemal Bilbaşar, şair –yazar Cemal Hoşgör, Prof. Dr. Yazar Şadan Gökovalı, yazar –dergici Tanju Cılızoğlu, çevirmen Seçkin Selvi, mimar- yazar Cengiz Bektaş, seramik sanatçısı Hamiye Çolakoğlu, yazar İlhami Soysal, yazar- kültür müdürü Musa Seyirci, şair Hasan Hüsyin’in eşi Azime Korkmazgil, yazar Özgen Acar, heykeltıraş Kuzgun Acar, şair- yazar Aysın Uğur Kezer, pedegog Osman K. Akol, Aşık İhsani, şair Arif Nihat Asya, gazeteci Behçetoğlu Muzaffer Göktan, gazeteci- yazar İsmail Sivri, gazeteci-yazar Hikmet Çetinkaya, gazeteci-yazar Necati Doğru, şair, Dr. Onur Şenli, yazar Yusuf Gür, Televizyoncu Nuri Erkal, şair Osman Attila, dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur, sinema sanatçısı Aliye Rona, Kadir Savun, Agah Özgüç, Günay Taylan, Münir Özkül, Asım Bezirci, Halit Refi, A.Tufan Şentürk, Avni Dilligil, Lale Oraloğlu, Kemal Dirim ve Dinarlı yazarlar Ertuğrul Efeoğlu ve Mehmet Tekin.

Unuttuklarım da olabilir. Adlarını yazdıklarımın çoğu yaşamıyor. Unuttuklarım beni bağışlasınlar. Hayatta olmayanlara rahmet ve minnet duygularımı, yaşayanlara da sevgi selam ve teşekkürlerimi sunuyorum. O’nlar Dinar’ın unutulmaz saygın dostları oldular…

Fikret Hakan’nın Anısı’na başlığını taşıyan bu yazımın ilk fotoğrafı 1962 yılında değerli yazar öğetmen Fakir Baykurt’un  Burdur- Akçaköy’ünde Yılanların Öcü filminde

görünmektedir. Fakir’in davetiyle bir otobüs dolusu sanatsever Dinarlıyı Akçaköye götürmüştüm. Fotoğrafta zamanın Dinar dostlarını görüyorsunuz. Anımsayabildiklerimi fotoğraf altında yazacaiğım.

Sonraki yıllarda İstanbul’da sanatçı ve edebiyatçı dostlarla buluşmalarımız arasında hep Fikret Hakan da vardı. 1974 yılının yazına girilecekti. Aylardan mayıs olmalıydı. Fabrikada bürodaydım, camdan dışarııyı seyrediyordum, avluya hızla bir araba girdi. Bekçi koştu, kapısını açtı. Gelen kim diye baktığımda güler yüzlü tüm yakışıklığıyla Fikret Hakan’ı gördüm. Sarıldık, ilk hoş beşten sonra büroda “Dinar deyince aklıma sen geldin, direksiyonu kırdım bir su havuzu yanında gençler vardı, seni sordum, nasıl ilgilendiler anlatamam”  vaktiydi. Pek uzakta olmayan Dörtyol’daki Necati’nin lokantasına gitmek için bürodan ayrıldık. Yürüdük. Fabrikadan ortaokul ve lise bahçesinin duvarının kenarına doğru sohbet içindeyiz. Öğrenciler, öğretmenler tenefüse çıkmışlar, okul bahçesi cıvıl cıvıl.. yanımda Fikret Hakan’ı görünce nasıl tanıdılar, duvarın dibindeki üç beş öğrenci çığlığı bastı: “Koşun çocuklar Artist Fikret Hakan burada! İşte… işte…”

Birden kızlı erkekli onlarca öğrenci koşarak duvar dibine geldiler. Sıcak bir ortamdı. Bir iki öğretmen de geldi, “Bir süre aramıza gelmez misiniz?” dediler. Çok özür diledi. Çünkü yemekten sonra hemen yazlığının olduğu Bodrum’a gidecekti. Orada butik oteli vardı.

Hemen arkadaşım Fethi Acar’a telefon açtım. Fikret Hakan’la lokantada olduğumuzu bildirdim. On dakika geçmedi Fethi geldi, tanıştırdım, Fethi Fikret’in filmlerini görmüştü, anlattı onere etti.  Fikret Hakan Dinar’ı ilk görüşte çok sevdiğini söyledi.     Dinar’ı ve Şairler Yaprağını anlatmamı istedi. Dinar’ı çok güzel Fethi Acar anlattı. Dergimi de ben. Lokantada sıkılmadık el kalmadı.

Fikret Hakan, Dinar’a girerken ilgisini çeken Suçıkan’a “su havuzu” demiş ve yola çıkmadan bir kez daha görmek istemişti. Arabaya Foto Çakmak’ı alıp Suçıkan’a gittik.

Bir iki saat Fikret’i gören gençler etrefımızı çevirdiler, imza aldılar. Fotoğraflar çekildi.

Fikret Hakan’la İstanbul’da sonraki yıllarda Metin Erksan davetiyle ve adlarını saymakta güçlük çekeceğim baylı bayanlı sinema oyuncularıyla yemeklerde birlikte olduk.

Son yıllarda görüşmemiz olmadı. Ne Dinar’a ne Ankara’ya yolu düşmedi, benim de çokuzun yıllar İstanbul’a yolum düşmedi.

Fikret Hakan’ın başrol aldığı bazı filmler:

  • Köprü Altı çocukları * Üç Arkadaş * Yılanların Öcü * Keşanlı Ali Destanı, *Karanlıkta Uyananlar * Ölüm Tarlası * Hasret * Yalancı ve daha …

Ardından Fikret Hakan için söyleyenler: Filiz Akın, Ediz Hun, Selda Akkor, Ayşegül Aldinç, Halil Ergün, Cüneyt Arkın, Türkan Şoray, Sabahat Akkiraz, Hülya Koçyiğit, İbrahim Tatlıses ve birçok ünlü sanatçı övgü dolu sözlerle uğurladılar.

 

Ben de bu büyük sinema ustasına, dost insana Tanrıdan rahmet diliyorum,

            Işıklar içinde uyusun değerli sanatçı, değerli kardeşim…

FOTOĞRAFLAR:

  • 1961 yılında Fakir Baykurt’un Burdur- Akçaköyü’ne Metin Erksan tarafından çekilen YILANLARIN ÖCÜ filmine Dinar’dan giden davetliler:

Altta solda Nedret Gürcan, ikinci sırada sol ikinci oturan zat Dinar Hukuk Hakimi İlhami Arslan, yanında Fikret Hakan, yanında Dinar Ziraat Bank memuru, yanında oyuncu Erol Taş, arka sırada açık renk elbiseli Dinar’da doktor İbrahim Demirelli, yanında  Dinar Ziraat Bank Md. Hüseyin Sakaoğlu, yanında rejisör Metin Erksan ve asistanı Fikret Uçak

 

  • Fikret Hakan, Nedret Gürcan, ortada Nedret Gürcan’ın yeğeni Osman Suçıkan’da

  • Fikret Hakan Suçıkan’da Dinarlı gençlerle

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Raif ÖZTÜRK Raif ÖZTÜRK dedi ki:

    Üstat, rahatsızlığınızı biliyorum. Buna rağmen düne dönük güzel anıları canlandırmaya devam ediyorsunuz. Allah sağlık, güç kuvvet versin yazmaya devam edin…İnşallah Dinar’ın yerel tarihine daha çok şey katacaksınız. Altı aydır ben de boyun ve omuz rahatsızlığımdan ne yaptığımı bilmiyorum. Sizi rahatsızlığınızın arasında rahatsız etmemek istememin yanında kendi rahatsızlığım da aramamı engelledi.. Bu güzel yazı için teşekkür eder, sağlıkllı günler dilerim…Selamlar..

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.