GELENEKSEL 5. KATMER ŞENLİĞİ

  • 25 Mayıs 2017
  • 2.181 kez görüntülendi.
GELENEKSEL 5. KATMER ŞENLİĞİ

AFYONKARAHİSAR DİNAR VE ÇÖLOVASI KÖYLERİ DERNEĞİ TÜM HEMŞERİLERİNİ 21 MAYIS 2017 GÜNÜ İZMİR-SARNIÇTA GELENEKSEL 5. KATMER ŞENLİĞİNDE BULUŞTURDU.

AFYONKARAHİSAR DİNAR VE ÇÖLOVASI KÖYLERİ DERNEĞİNİN HER YIL GELENEKSELLEŞMİŞ 5. KATMER ŞENLİĞİ ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA GAZİEMİR SARNIÇ GÖLETTE AFYONKARAHİSARLILARIN YANI SIRA İZMİRLİLERİNDE YOĞUN İLGİ GÖSTERDİĞİ KAYDEDİLDİ. İZMİRDE YAŞAYAN YÖRE HALKI PROFOSYONEL TİYATRO VE SANATÇILARA TAŞ ÇIKARIRCASINA BİR BİRİNDEN İLGİNÇ OYUNLAR SERGİLEDİ.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN FADİME ACAR İSE UNUTULMUŞ OLAN KÜLTÜRLERİMİZİ ARAŞTIRIP KATMER ŞENLİĞİ ADI ALTINDA GÜN YÜZÜNE ÇIKARARAK YAŞATMAYA ÇALIŞTIKLARINI SÖYLEDİ.

5. KATMER ŞENLİĞİNDE BUNDAN 50-60 YIL ÖNCE AFYONKARAHİSARIN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDE DÜĞÜNLERDE GELİN ALMA, DAMAT GİYDİRME, KINA DOLAŞTIRMA VE GELİN OKŞAMA GELENEKLERİNİN OLDUĞUNU VE BUNU BU ŞENLİKTE İŞLEYİP BUNDAN SONRAKİ DÜĞÜNLERDE DE YAŞATMAYI AMAÇLADIKLARINI BİLDİRDİ. YÖRE HALKININ İSE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ BU GÖSTERİLERDE TAMAMEN DOĞAÇLAMA YAPARAK GÖSTERİLERİNİ SERGİLEDİĞİNİ VE BU NEDENLE DAHA DOĞAL OLDUKLARINI SÖYLEDİ.

DERNEĞİMİZ KURULALI 5 YIL OLDU. DERNEĞİMİZ ARACILIĞI İLE İZMİRDE YAŞAYAN HALKIMIZ DÜĞÜNLERDE ARTIK YÖRESEL KIYAFET GİYMEYE BAŞLADIĞINI İFADE ETTİ.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN FADİME ACAR ŞENLİKLERİMİZDEN ELDE ETTİĞİMİZ GELİRİN BÜYÜK BİR KISMI İLE YÖNETİM KURULUMUZCA TESBİT EDİLEN İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERE KIRTASİYE, OKUL, ARAÇ VE GEREÇLERİ DESTEĞİ YAPTIKLARINI BİLDİRDİ.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.