GERONTOLOGLAR DERNEĞİ BAŞKANI GÜRDAL…

  • 04 Mayıs 2016
  • 1.103 kez görüntülendi.
GERONTOLOGLAR DERNEĞİ BAŞKANI GÜRDAL…

GERONTOLOGLAR DERNEĞİ BAŞKANI GÜRDAL GERONTOLOJİ HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

Yaşlanma ve yaşlılığın bilimi anlamına gelen ve gerontoloji bilimi ülkemizde henüz yeni yeni duyulmaktadır. Gerontologlar derneği başkanı Gerontolog Faruk Yaşar Gürdal “gerontoloji ülkemizde 2006 yılından beri resmi olarak mevcut durumda Prof. Dr. İsmail Tufan’ın girişimleriyle ülkemize kazandırılan ve Akdeniz Üniversitesinde 2009 yılında ilk öğrenicilerini alarak 2013 yılı ile birlikte ilk mezunlarını veren gerontologlar ülkemiz yaşlılarına hizmet vermeye başlamışlardır.”dedi.

 

Gerontolog Gürdal şöyle devam etti “Gerontologlar Derneği uzun uğraş ve çabalar sonrası 5253 Sayılı Dernekler Kanunu 3. Ve 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu 57. Maddesine göre tüm resmi işlemleri tamamlanarak 11 Şubat 2016 tarihinde resmen açılmıştır.  Derneğimiz tamamen mezun gerontologların gönüllü çalışmaları ile kurulmuştur. Herhangi bir tüzel kişiliğe yada şahsa ait değildir.  Birlik ve beraberliğimizin önem derecesinin zirvede olduğu bir dönemde dernek içinde, kendi düşünce ve fikirlerini her üyemizin açıkça belirtmesi yapılan faaliyetlerde herkesin elini taşın altına koyması gerektiği ve hepimizin meselesi olan mesleğimizin saygın ve aranan meslekler arasında olması için yapacağımız çalışmalarda hep birlikte hareket etmenin önemini bir kez daha vurgulamak isterim.

Gerontologlar Derneği olarak yaptığımız çalışmalardan biraz bahsetmek istiyorum. Öncelikle logomuzdan söz etmem gerekirse Dernek Başkan Yardımcımız Gerontolog Çağrı Elmas ile ortak olarak çalıştığımız Gerontologlar Derneği logosunda en dıştaki çerçeve olarak görülen çınar yaprağı herkesin tahmin edeceği üzere uzun ömrü ve gücü temsil etmektedir, içerisindeki temsili insanlar gerontologların kucaklaştığını, birlikte var olduklarını ve her zaman birlik olacaklarını anlatmaktadır. Renklerinin mavi ve turuncu olması uzun yaşam hastalığı olan Alzheimer hastalığında en son unutulan ve her zaman hastaların dikkatini çeken canlı iki renktir, pembe rengi ise kadınların daha uzun yaşadığını ve yaşlılığın kadınsallaştığını anlatmaktadır. Ger-Der derneğimizin kısa ismini 2016 ise kuruluş yılımızı anımsatmaya çalışmaktadır.

Derneğimiz kurulduğu dünden bu yana çeşitli bakanlıklar ile iletişime geçmiş ve derneği tanıtmıştır. Türkiye’de var olan tüm gerontoloji bölümü öğretim üyelerine ve öğrencilerine davetiye göndermiş onlarında desteklerini almayı hedeflemiştir. Derneğimize ait web sitesimiz hizmete girmiştir “www.gerontologlardernegi.org.tr” ve güncelleme çalışmaları devam etmektedir. Web sitemizden de hem ülkemiz yaşlılarını hem de meslektaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.”diye devam etti.

Gerontologlar derneği başkanı Gerontolog Faruk Yaşar Gürdal derneğin daha çok yapacak çalışması olduğunu ilgili bakanlıklar ile çalıştaylar, gerontoloji ile ilgilenen bilim insanların olacağı kurultayların yapılacağını ve mesleği hak ettiği seviyeye taşımak için ne gerekiyorsa yapılacağını da belirtti.

 

Gerontolog Gürdal kısa bir anekdot ile konuşmasını sonlandırdı.

“Şöyle bir hayal dünyasına sizleri davet ediyorum, Yıllar sonra  Gerontoloji bölümlerinden mezun olan kardeşlerim Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir tarafında iyi yerlerde bu ülke için yaşlılara hizmet veriyorlar, kadro sorunumuz, gelecek kaygımız, biz ne olacağız düşünceleri bitmiş, Gerontologlar Derneği’de büyümüş genişlemiş şubeler açılmış ve yine bir gün genel kurul toplantımızı güzel ülkemizin en güzel otellerinden bir tanesinde yapıyoruz gündem maddelerimiz çok farklı Türkiye’nin yaşlılığını değiştirmeye çalışıyor, ilgili bakanlıklardan bizlere akıl danışmalığı yapmamız için geliyorlar. Türkiye’nin herhangi bir yerinde bakım evi yada huzurevi inşaatı yapılacak bunun için Gerontologlar Derneğinden izin isteniyor, yaşlı denilince akla mesleğimiz geliyor her türlü yaşlanma çalışmalarında derneğimiz bilir kişi olarak kabul ediliyor ve onay isteniyor tıpkı günümüzdeki mühendis odaları ve diğer meslek grupları gibi.

Bu hayaller çok uzak değil, birlikte bu ülkenin yaşlıları için çalışıyoruz her birimiz farklı kurumlarda hizmetler veriyoruz gerontologlar inanırsa eminim bu anekdotumda gerçek olacaktır.

 

Son olarak belirtmek istiyorum ki Ülkemizdeki tüm gerontoloji bölümü öğretim üyeleri ve asıl destekçilerimiz olacak olan gerontoloji bölümü öğrencilerini derneğimize davet ediyorum, birlikte daha güzel işler başarabilmemiz için onlara ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum.”dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.