Gerontolojik(Yaşlanma Bilimi) Çalışmalar Devam Ediyor

  • 08 Mart 2016
  • 585 kez görüntülendi.
Gerontolojik(Yaşlanma Bilimi) Çalışmalar Devam Ediyor

Gerontolojik(Yaşlanma Bilimi) Çalışmalar Devam Ediyor

İlçemizde 2014 yılından beri gerontolojik araştırmalar yapan Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü kurucu başkanı ve öğretim üyesi Prof.Dr. İsmail Tufan ve ekibi Gero-Atlas adını verdikleri araştırmalarına devam ediyor. Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar’ın Belediyemiz bünyesinde çalışan Gerontolog Faruk Yaşar Gürdal’ı  görevlendirmesi ile ilçede bulunan 65 yaş üstü vatandaşların potansiyeli tespit edilerek ilçenin yaşlılık haritası çıkarılacak.

Prof.Dr. Tufan ve ekibi ilçemize gelerek üç gün süre ile Dinar’da incelemelerde bulundu, vatandaşlarımız ile görüşerek ilçede yapılması gereken eksiklikleri rapor ettikten sonra Başkan Saffet Acar’a bildirisini sundu. Yapılan görüşmede Prof.Dr.Tufan TUİK 2016 verilerine göre merkezde 65 yaş üstü 7440 kişinin bulunduğunu, ilçe nüfusunun büyük ölçüde yaşlı vatandaşlardan oluştuğunu ve acilen evde bakım hizmetlerinin ilçeye kazandırılmasını gerektiğini aktardı. Belediye Başkanı Acar ise şunları kaydetti “ İlçemizde Doğumdan, ölüme kadar Hoş geldin Bebek Kampanyası, Cenaze timi gibi her konuda belediye olarak vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyoruz, ilçemize Alzheimer Merkezi kazandırmak içinde çok uğraştık ancak ısrarla bize bu işi yaptırmayacaklarını gösteriyorlar, Bizler sizden destek almakla çok şanslı ve güçlüyüz ben Dinar’ın yaşlılarına hizmet etmeyi istiyorum her ne kadar engelde olunsa İsmail Hocamın fikirleri ile Dinar Belediyesine DEMOS’u kazandıracağım” dedi. Bu konuda Gerontolog Faruk Yaşar Gürdal’a talimatı DEMOS için ihtiyaç listesi ve DEMOS çalışma takvimini hazırlamasını istedi.

DEMOS Hakkında bilgi veren Prof.Dr. İsmail Tufan şunları söyledi “DEMOS(Dinar Mobil Servis) hasta,kimsesiz ve muhtaç yaşlı vatandaşların tespit edilmesiyle yaşlıların evlerine gidilerek pratik sağlık hizmetleri, kuaför, temizlik ve diğer ihtiyaçlarının belirlenerek çalışan ev ile toplum arasında köprü vazifesi gören bir projedir, bu şekilde toplumda girilmedik ev kalmayacak Dinar’lının durumu çok rahat bilinecek ve gerekli işlemler yapılabilecek”dedi.

Yapılan çalışmalardan memnuniyetlerini belirten Başkan Acar, Prof.Dr. Tufan’a teşekkürlerini sunarak en kısa zamanda ilçeye DEMOS’u kazandırmak için çalışmalara başlanacağını belirtti.

alzheimer-ismailtufan-bsk-zyrt (1) alzheimer-ismailtufan-bsk-zyrt (2) alzheimer-ismailtufan-bsk-zyrt (3)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.