GÜRDAL’DAN DÜNYA ŞİDDET, İHMAL VE SUİSTİMAL FARKINDALIK GÜNÜ AÇIKLAMASI

  • 14 Haziran 2017
  • 710 kez görüntülendi.
GÜRDAL’DAN DÜNYA ŞİDDET, İHMAL VE SUİSTİMAL FARKINDALIK GÜNÜ AÇIKLAMASI

Gerontologlar Derneği Başkanı Gürdal’ın  “DÜNYA ŞİDDET, İHMAL VE SUİSTİMAL FARKINDALIK GÜNÜ” AÇIKLAMASI

 

Gerontologlar Derneği Başkanı Faruk Yaşar Gürdal 15 Haziran “Dünya Yaşlılara Şiddet ve Suiistimal Farkındalık Günü” ile ilgili bir mesaj yayımladı.

 

Gerontologlar Derneği Başkanı Gürdal “Tüm dünyada yapılan araştırmalara göre yaşlılara sosyal, kültürel, coğrafi, ekonomik ayrımlar olmaksızın dezavantajlı gruplar olarak nitelendirilen yaşlılara negatif ayrımcılığın olduğu bilinen bir gerçektir. Yaşlılara Yapılan istismar türlerinden bazıları; Fiziksel İstismar, Psiko-sosyal İstismar, Ekonomik İstismar, Cinsel İstismar, İhmal, Hak İstismarı gibi daha birçok ihmal ve istismar türü mevcuttur. Bu durumlara maruz kalan yaşlıların ise en büyük sorunu maruz kaldıkları olumsuz durumlar için sessiz kalmaları, içinde bulundukları durumu sineye çekerek durumu saklamalarıdır.

Yaşlıya Şiddet ve suiistimalin dünya çapında artış göstermesiyle birlikte Birleşmiş Milletler tarafından 2002 yılında yayımlanan uluslar arası eylem planı dahilinde yaşlıların ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirmek için amacına uygun olarak 15 Haziran günü “ Dünya Yaşlılara Şiddet ve Suiistimal Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir.

 

Yaşlıya şiddet ve Suiistimal Çeşitleri Nelerdir ?

Bu konuyla ilgili yapılmış bir çok araştırma bulumaktadır ancak literatüde genel olarak kabul gören bir tanım verecek olursak Prof.Dr. Nuran Akdemir ve arkadaşlarının 2008 yılında çıkarmış oldukları bir makalede Yaşlı istismarı, yaşlı bireyin sağlık ya da iyilik halini tehdit eden ya da zarar veren herhangi bir davranıştır. İstismar bedensel, psikolojik ya da ekonomik olabilir, aynı zamanda ihmale de dönüşebilir olarak tanımlamış ve çeşitlerini şu şekilde sıralamışlardır.

 

  1. Fiziksel Suistimal

Vurmak, tokatlamak, yakmak, bağlamak, yanlış ilaç vermek gibi insan vücüduna direkt etki eden bir takım faktörlerdir.

Nasıl Anlaşılır?

Boyun ve kollardaki morluk, çürük vb. izler ve el, ayak bileğindeki kamçı halat izleri, tekrarlanan ama açıklanamayan yaralar, sağlık kurumuna gitmeyi reddetme gibi durumlar var olan yaşlıdan şiddet ve suiistimale maruz kaldığı yönünde şüphelenilebilir.

 

  1. Psikolojik Suiistimal

Bağırmak, hakaret etmek, korkutmak, suçlamak, göz ardı etmek gibi davranışlara maruz kalan yaşlılarımız psikolojik suiistimale maruz kalmış olmaktadırlar.

Nasıl Anlaşılır?

Bireyin cevap verememesi, iletişim kuramaması, şüpheli ve mantıksız korku yaşaması, sosyal ilişkilerde ilgi eksikliği, kronik fiziksel, psikolojik sağlık problemleri gibi durumlar ile anlaşılabilir.

 

  1. Cinsel Suistimal

Bireyin kendi rızası olmadan herhangi bir cinsel aktiviteye zorlanmasıdır.

Nasıl Anlaşılır?

Açıklanamayan anal ve vajinal kanamalar, kanlı ve yırtık giysiler, göğüsteki morluk ve izler, cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklar ve (vaginal) enfeksiyonlar.

 

 

  1. Ekonomik ve Hak Suistimali

Yasadışı ya da izinsiz olarak mallarının, parasının, banka/ emeklilik hesabının, diğer değerli varlıklarının kullanılması, değiştirilmesi, kendi evinden çıkartılması ve hile yolu ile vekaletname alınması gibi durumlarda yaşlılara şiddet ve suiistimalin örneklerinden sayılmaktadır.

 

Şiddet ve suiistimale maruz kaldığını tespit ettiğimiz vatandaşlarımızın özellikle yaşlılarımızın sesi olabilmek, onların bu durumlardan kurtulabilmeleri için farkında olmak çoğu zaman dışarıdan geçen bizlerin bir vatandaşlık görevidir. Çünkü şiddet ve suiistimal vakasına birebir şahit olan aile içi yada kurum içi kimseler daha sonraki karşılaşabilecekleri sorunları düşünerek çekinik kalıp göz yumabildikleri de gözlemlenmektedir. Özellikle şiddete maruz kalan yaşlı vatandaşımı bakıma muhtaç ise bu duruma sabredip, sessiz kalmayı tercih etmektedir.

 

Unutmayın şiddet ve suiistimal vakası tespit ettiğinizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Sosyal Destek hattı olan Alo 183 numaralı telefona bilgi vermeniz o yaşlı umudu olacaktır” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.