HASTANEDE DOKTOR EKSİĞİMİZ GİDERİLEMİYOR

  • 24 Ekim 2017
  • 741 kez görüntülendi.
HASTANEDE DOKTOR EKSİĞİMİZ GİDERİLEMİYOR

HASTANEDE DOKTOR EKSİĞİMİZ GİDERİLEMİYOR

 

                   Sağlık  bir toplumun en  önemli göstergelerinden biridir. Bu nedenle sağlık hizmetlerine her şeyden çok önem verilmesi gerekir. Bazı  hastalıklar vardır ki  saniyelerin önemi çok büyüktür, böyle  çok acil durumlarda  doktora biran evvel ulaşamasanız  hayatınızı kaybedebilirsiniz. Dinar yeni  Devlet   hastane  binası şehir merkezine çok uzak olmasına karşın  eski hastaneye  nazaran daha büyük, tıbbi  cihazlarla döşenmiş olması  bu olumsuzlukları kapatıyor. Ancak bu modern binanın içerisinde olması gereken doktorların birçoğu eksik ve maalesef bu konu hastane açıldığı günden beri giderilemiyor.  Bir çok hastalar Afyon-Isparta hastanelerine  ya sevk    ediliyor veyahut    vatandaşın kendisi  gitmek  durumunda kalıyorlar.

                 Uzun zaman inşaatın bitirilip açılması  beklenen  Dinar Devlet hastanesi  hizmete girmesine  girdi fakat  bir türlü açıldığı günden beri   noksan  doktorları tamamlayamadı. Bazı branş  doktorları  tayin edildikten sonra  ya rapor alıp bir daha gelmiyorlar veya  izin alıp gidiyor, hiç olmadı torpil bulup  daha işe başlamadan başka yere tayinini çıkartıyor. Mesai haricinde acile gelen  ağır vakalarda  doktor   olarak uzman bulunmaması  halinde  hasta  Dinar’a daha yakın  Isparta varken  Afyon’a sevk edilmesi      de halkın  haklı olarak tepkisine  sebep olmaktadır.

                   Dinarda uzun yıllar eski Devlet hastanesinde hizmet veren Üroloji uzmanı doktor  Nurettin  öküz’ün  de  emekliye ayrılmasıyla  üroloji  doktoru da  hastanede olmayan  doktorlar sırasında yerini  almış oldu.  Nöroloji doktoru ve fizik tedavi  arada bir  Afyondan gelip günü birlik gidenler arasında, Cildiyeci   yoklar sırasında,  Nevroloji  yok, psikatri  rapor alıp gelmiyor yok, beyin cerrahi yok  ve baş hekim ortapeti   doktoru fakat   idari işler,toplantılar nedeniyle tam manasıyla vatandaşın  muayene olmasında randımanlı  çalışamıyor ,  yani ortopedi doktoru da yoklar arasında  yer almaktadır. Yoklar arasında bir kaç doktor  Afyondan günü birlik gelip gitmesi ise pek randıman vermediğinden  yakınan  hasta ve yakınları doktorun mesaisini yollarda geçirdiğini, mesai  saatlerinde gelmediklerini, çok geç göreve başladıklarından  çok az sayıda hastayı muayene  edebildikleri  ,muayene olamadan mesainin  bitmesiyle  birçok hasta   ertesi gün  veya  hafta sonlarını beklemek durumunda  kaldıklarını  böylede olunca hastalıklarının  ilerlediğinden dert yanmaktadırlar. Diğer taraftan doktoru bulunmayan  veya gece acile getirilen  ağır hastaların Isparta yerine Afyon gibi uzak vilayete sevk edilmesi ise  hastaları  olduğu kadar  refaketcinin de  haklı şikayetlerine  neden olmaktadır.

                       Geçenlerde bir tanıdığımız hastalanıp gece saat 23 sıralarında hastanenin acil servisine götürülüyor, uzman olmayan doktor hastanın kalp spazmı geçirdiğini buna bakacak doktorun şuan  olmadığını  hemen Afyon hastanesine götürülmesi gerektiğini söylüyorlar. Hasta yakınları Afyonun  çok uzak olduğunu,   Isparta hastanesine  sevk etmelerini   rica minnet   kabul ettiriyorlar, Isparta    Devlet hastanesinde  muayene   olmadan hasta   vefat ediyor.   Doktorlar kalp  spazmı  geçiren  bir hastanın  hemen  bulunduğu yerde muayene ve tedavi   yapılması  gerektiğini, bu hastanın  Isparta ya  naklinin yanlış olduğunu söylemişlerdir. Doktor eksikliğinden hemen hemen buna benzer   vakaların sık sık  yaşandığı , Dinar Devlet hastanesinde  mühim hastalık  hekimlerinin   ne hikmetse tayinlerinin  yapılamadığı, tayin olan doktorlar ise aylarca rapor alarak  Dinar’a  gelmedikleri  veya  torpil   bularak başka yerlere tayinlerini  yaptırdıklarına  değinen hasta ve  yakınları  bu durumun  yeni  hastanenin   hizmete girdiği gündem beri  Doktor sıkıntısı çektiklerini hastalar, Dinarda hastanenin açıldığına bir türlü sevinemediklerini , on kadar doktorun eksik olduğu hastanenin yeni binasının içinde doktorlar olmadığı sürece bir işe yaramayacağını Bakanlığın,ilgili  kurum ve yetkililerin bir an evvel bu konuya çare bulmalarını istemektedirler.

Yeni Hastanenin açılışına sevinemedi  Dinarlı   maksat  inşaatı tamamlayıp  kuru binayı teslim etmek işe yaramıyor. İçinin Tıbbi cihaz ve doktorlarının   tam noksansız olarak halkın hizmetine açmakla görev yerine getirilmiş olur. Yoksa derme çatma eksik   hekimleri    yüz on kilometreden getirtip  günü birlik  alelacele  hastaları muayene edip  tekrar dönüp gitmekle bu   hastalar  maalesef  o hekimlerden yeterince faydalanamazlar. Acilen Dinar hastanesinin  eksik doktorlarının Dinara tayinlerinin yapılarak halkın  sağlık sorunu kökten halledilmiş olacak ve  Dinarla birlikte köylerden gelen  hastalarımız rahat bir nefes almış olacaklardır.

SAYGILAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.