İstiklal Marşının Kabulü

  • 12 Mart 2016
  • 1.147 kez görüntülendi.
İstiklal Marşının Kabulü

İstiklal Marşının Kabulü

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle Dinar Fatih Orta Okulu tarafından program hazırlandı. Dinar Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un hayatı anlatılarak ne zor şartlar altında Milli Marşımızı yazdığı anlatıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlanan anma programında günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Dinar Fatih Orta Okulu Müdürü Murat Nail Üner şunları söyledi, ‘1921 yılında Milli Eğitim Bakanlığına gönderilen 724 şiir içerisinden Mehmet Akif Ersoy’un  “Kahraman Ordumuza” isimli şiiri, 12 Mart 1921 yılında milli marş olarak TBMM’de kabul edilerek ismi ‘İstiklal Marşı’ olmuştur. Ersoy şiirinde, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir. Büyük Usta Ersoy, Türk Ulusuna yazarak hediye ettiği şiiri için hiçbir ücret almamıştır. İstiklal Marşımızın her kelimesinde bizlere büyük dersler vardır. Şu zaman itibari ile hala gururla okuduğumuz milli marşımız olan İstiklal Marşımızın yıl dönümünü kutluyor,  Mehmet Akif Ersoy’u ve Şehitlerimizi Rahmetle ve Şükranla anıyorum’ dedi.

Daha sonra İstiklal Marşı için adlı şiir ve İstiklal Marşı Orotoryo gösterimi ile devam eden programda, düzenlenen şiir,kompozisyon ve resim dallarında dereceye girenlere İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, Garnizon Komutanı Mutlu Tokmak ve Belediye Başkan Yardımcısı Rafet Şimşek’in ödüllerinin takdimi ile son buldu.

Yine İlçede bulunan okullarda okuyan 41 öğrenci tarafından hazırlanan İstikbalimizin Dilinden Mısra Mısra Destan isimli video gösterimi de davetlilere izlettirildi.

istiklal-mrd-prg  (1) istiklal-mrd-prg  (2) istiklal-mrd-prg  (3) istiklal-mrd-prg  (4)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.