İZMİR-DİNAR DEMİRYOLU AÇILIŞI

  • 28 Aralık 2014
  • 3.242 kez görüntülendi.
İZMİR-DİNAR DEMİRYOLU AÇILIŞI

ayhankalkanyazi6701

İZMİR-DİNAR DEMİRYOLU AÇILIŞI

 

1892 Yılında (ORC) Ottoman Railway Company Osmanlı Demiryolu Şirketi tarafından İzmir-Dinar arası demiryolları tamamlanarak açılışı Dinar istasyon Garında yapılmış.

Osmanlı zamanındaki bu İngiliz-Türk şirketinin yaptığı demiryolu inşaatı 1858 de İzmir-Alsancak’tan Gaziemire 14.5 Km yol tamamlanarak açılmış.Yolu yapan ORC şirketi 1882 yılında Sarayköy’e ulaşarak buradan 144.8 Km. olan yol yapımını 13 Ocak 1889 tarihinde bitirerek Dinar’a  gelmişler ve  Dinar Belediye Başkanımız Osman Ağa (1886-1891 yılları arasında Dinar Belediye başkanı olan Osman Ağa) tarafından düzenlenen büyük bir törenle İZMİR_DİNAR Demiryolları ilk seferini yaparak halkın hizmetine açılmıştır.

Dinar’dan Eğirdir istikametine giden demiryollarının 94.4 Km.yolu 1912 yılında açılarak ikinci tören Eğirdir’de yapılmış.

156 Yıl sonra ORC Şirketi tarafından başlayıp Dinar’a ulaşan Demiryollarımızı Türk şirketleri tarafından yeniden hızlandırılmış trenlerin kullanabileceği bir yol yaparak yeniden hizmete açılması  için vargüçleriyle  Devletimizin desteğiyle  çalışmaktalar ve 2015 yılı Mart-Nisan aylarında yapılacak törenle hizmete gireceğini yaptığım araştırmalar sonrası öğrendim.

Bu Dinar için büyük bir müjdedir.Devletimiz görevine düşen hizmetler içinde var gücüyle çalışarak Türkiye çapında  hemen hemene tüm karayollarımızı yeniden düzenleyerek  çift yol olarak hizmete açtı.Bu arada Devlet Demiryollarının da şehirler arasında birçok yollarını hızlı tren projesine uygun yaparak tren yolları mesafesinin 12-15 saatlik mesafelerini 4-5 saatte ulaşımını sağladı.Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin.

Bu yazılarımla devletimize yağ çekmiyorum.Görünen köy klavuz istemez.Yalnız burada üzüldüğüm  ve duyduğum bir duyum var.156 yıllık Dinar-İzmir demiryolu yapımı yeniden  hızlandırılmış bir trenlerle hizmete girmesi bizleri çok sevindirdi ve sevindirecektir.Ama! 2015 yılının ilk aylarında hizmete girecek olan bu tren seferlerimizin açılış töreninin Dinar dışında yapılması haberi bizleri çok üzmüştür.

Burada isim vererek şu  istasyonda bu istasyonda yapılacak demiyeceğim.Şu anda son çalışmalar Dazkırı ilçemizde yapılmakta ve çalışan şirketin  şantiyeleri de orda çalışmaya başlamıştır.

Önümüzde 2015 seçimleri var.2015 de seçim öncesi yapılacak açılış merasiminin nerede yapılacağını yetkililere,siyasilere  Dinarlı bir vatandaş olarak soruyorum.Yarın açılış günü geldiğinde  iş burada bitti açılışı burda yaptık denmesin.Şimdiden  yoğun bir çalışma yaparak  açılışa gelecek 3 sayın bakanlarımıza yaraşır Hükümetimizin övünç duyacağı bir merasim çalışmalarını yapalım.Dinar İstasyonu müdürlüğümüz kendi imkanlarıyla istasyonunu pırıl pırıl bir istasyon yapmaya uğraş gösteriyor.ama açılışın Dinar’da yapılması gerçekleştiği zaman Belediyemizin katkıları da olacak görevine düşeni esirgemeyeceğine Sayın Başkanımız Saffet Acar’a güveniyoruz.AK Parti yetkilileride bu açılışkonusunda bir açıklama yapar.

Ben köşemdeki bu çağrıyı nacizane yaparak  sadece iktidar partimize değil tüm partililerimize de iletmek istiyorum.Umarım Ankaradaki ve Dinardaki yetkililer bu çağrımı okurlar veya okuyup kendilerine ulaştıranlar olur.Saygılarımla:28 Aralık 2014

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.