KALDIRIMIN SESSİZ CANAVARLARI

  • 15 Mart 2015
  • 2.556 kez görüntülendi.
KALDIRIMIN SESSİZ CANAVARLARI

lozansariogluavatar

                                            KALDIRIMIN SESSİZ CANAVARLARI

 

Cadde ve sokaklarda yaya kaldırımlar  yayan giden kişilere ayrılmış ,güvenli ve her türlü araçların girmesine yasaklanmış bir yol olarak kullanılır.Son zamanlarda bu yollarda motorsikletler,üç tekerlekli  cincir ve elektrıkli bisikletlerin karıştığı kazalar sık sık görülmeye başlandı. Ciddi yaralanmalarla sonuçlanan bu kazalarda sakatlananlar  olduğu  gibi  üzücü ama ölümle hayatını kaybedenleride  duymaya,görmeye  başladık.

Bunları kullananlarda  Ehliyeti olmayan,kas takmayan, plakasız araç kullanan,kuralları  bilmeyen birsürü motorsiklet sürücüsü ortalıkta cirit atıyor.Adı elektrikli bisiklet olan YAYA’ların çekindiği canavarlar ise tam bir baş belesı. Kaldırımda yürürken sesizce yaklaşıp bazılarınında akrobatik hareketler yaparak bir yerinize  çarparak kaçanlar yüzünden insanlar yayalara ayrılmış kaldırımlarda  bile yürüyemez  duruma geldiler.Her geçen gün  bunlara bir yenileri daha ekleniyor circir denilen üç   tekerlekli  ne oldu belli olmayan bir araç . yine bir kişinin ayakta kullandığı iki tekerlekli kendi kendini  dengeleyen kişisel acayip  şeyler hep yollarda.

Çoğunlukla  ev ve iş yerlerine servis yapan tüp gaz taşıyıcıları ve İçme suyu bidonlarını götürenler yollar trafikde  yoğun olduğu saatlerde  kaldırımları terçih ettiklerinden  kazalar kaçınılmaz olmaktadır.Diğer tarafdan yol boş olduğu halde kaldırımdan gitme alışkanlığı olan bu tip ulaşım araçlarının  nerede ne zaman hangi yoldan gidileceğini bilmedikleri gibi trafik polislerininde bunu yapanlara bir uyarıda bile  bulunmadıklarını  görmekteyiz.

Bacak kadar çoçukların bu sesi çıkmayan  elektrikli bisikletlerin  üzerine çıktıklarında  nasıl birer trafik CANAVARI olduklarını başına gelmiyen tabiki bilmez.Ters bir yoldan önünüze çıkan  veya kaldırımda  sessizce yaklaşıp birtarafınıza çarpıp kaçanlar yüzünden insanların kolu,bacağı kırılmakta hastaneye gittiğinizde ise” motor çarptı ve kaçtı” dediğiniz anda başınız ikinci defa belaya girmektedir. Nedenmi? Doktor sizi muayene edebilmesi için evvelemirde orada hazır bulunan polis memuruna ifadenizi vereceksiniz ?,zabıtlar tutulacak ifade tutanagınızla birlikte daha birkaç muameleden sonra doktor muayenesine başlanıyor. Siz istediğiniz kadar “ Bana çarpan kaçtı,kim olduğunuda bilmiyorum ?, şikayetcide değilim ?” diye söylesenizde nafile .Kalıplaşmış bir muamele ve evrak getir götürler kafanızı agrıtıyor , hastaneye gittiğinize binpişman oluyorsunuz,çünkü Polis  işlemler bitmeden peşinizi bırakmıyor. Allah kimsenin başına vermesin.Kırılan yerinizemi ,hastanede  günlerce tedavi olacağım diye geçirdiğiniz günleremi,işinizden olduğunuzamı yanarsınız bilinmez.Bunlara binenlerin ehliyet  mecburiyeti varmı?,kast  takmaları şartmıdır? Yaya kaldırımdan gidebilirlermi  ?, Bu soruların cevabını  bunları kullananlar  kesinlikle çoğunluk bilmiyor. Başta Antalya ve Isparta trafik yetkililerine sorduğumuzda ise  verilen cevaplar değişik şekillerde bildirildi.

-Elektrikli bisikletlerde sürücü belgesi aranmıyor  diyenlerde var. Belgeye gerek var diyenlerde.

-Bu elektrıkli bisikletlerle alakalı yeni bir çalışma yapılmakta yakın zamanda yürürlüğe girer diyende,

-Koruyucu  başlık takılmasının  ise zorunlu olduğunu söyleyen trafik yetkilileri,   Emniyet Genel Müdürlüğünce bir yönetmelik hazırlanmış olduğunu   yönetmelikte  özetle( 15 yaş üstü Elektrikli bisiklet sürücülerinin  A1 sürücü belgesi alma zorunluluğu olduğunu,15 yaştan küçüklerin bu araçları karayollarında kullanması halinde 5326 sayılı kabahatler kanununa göre  işlem yapılacagı) bilgilerine ulaştık.

Türkiyede artık her şey çok tuhaf olmaya başladı.Yukarıda bahsetdiğim gibi  Elektrikli bisiklet,cırcır,kendisini dengeleyen  tek kişilik ucube ve Belediyemizin de engelliler için dagıtmış olduğu üç tekerlekli akü ile çalışan bu araçların nerede, nasıl  ve ne şekildekullanacaklarına  dair kimse bir bilgiye sahip degil.Birkaç firma cebini doldurmak için Elektrikli bisiklet satış onayını ilgili  Bakanlıktan geçirmiş iş bitmiş. Her gün izliyoruz  8.on yaşında çoçuklar bile bunlara binmekte,bu  çoçukların velileri de bunları gördüğü halde ses çıkarmadıklarınıda hayretle görmekteyiz.Caddelerde  trafiğin  yoğun olduğu yerlerde ise bunlar  otomobil sürücülerinin  baş ağrısı, otomobilleri sollayıp  onların arasında zikzaklar çizerek akrobatik şekillerde yol almaları  otomobil sürücülerini  çok tedirgin etmektedirler.Akülü veya elle tekerin cevrilmesiyle giden   üç tekerlekli  engelli araçlarında zaman zaman  “nasılolsa bana çarpmazlar” düşüncesiyle ana caddenin tam ortasından gitmeleri sürücülerin olduğu kadar görenlerinde yüreğini ağzına getiriyorlar.Bunları kullananların küçük çapta da olsa bir eğitime tabi tutulmaları,nerede,nasıl gidecekleri ?,nasıl hareket edecekleri  bilğilendirilemezmi  ?

Bu araçların bazıları elle,bazıları ıse parmakla idare edilmktedir. Başta elektrikli  bisikletler olmak üzere bir günlük dahi eğitim görmeden bu insanların trafikte dolaşmaları yasalmıdır.  Gerekli eğitim ve kültür düzeyi verilmeden bu kişilerin ellerine tutuşturulan sözde uygarlık araçlarının kazalara neden olan birer trafik canavarı olduğunu görmemek mümkünmüdür.

. Yeni trafikte uygulanan para cezaları birazolsun  caydırıcı niteliğe ulaşmış olsada tatbikatı sıkı bir şekilde yapılmadığı müddetce  değişen bir şey olmaz sanırım.  En basidinden trafik lanbası olan bir dörtyolda  on beş dakika saat tutmaca bekleyin, kırmızı ışıkta kaç  tane kendisini bilmez sırıtarak      geçecektir.  Netiçeyi  öğrendiğinizde  şaşıracaksınız?  Diğer  ülkelerde de böylemi  acaba?   Hiç sanmam. ABD’nin Minnesota ayaletinde  arabadan bir çöp atmanın cezası 1000 Dolar ve bir geçe hapislik olduğunu biliyorum.Bizde ise  adam Caddenin ortasına  arabasının siğara izmariti dolu küllüğünü döker ve  hiçbir şey olmamaış gibi basar gider. Kazasız ve belasız günler dileğiyle.

SAYGILAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Metin Özbay dedi ki:

    sayın Hocam:
    Yazınızı okudum.Hakikaten içler acısı Ben Adana’dan oturuyorum.Maalesef ilimizde yaya kaldırımlarnı yayalardan çok bisiklet ve motorsiklet sürücüleri kullanmaktadır.Özellikle bulvar üzerinde kafelerin çok oluşu bu motorsikletlerin sayısını artırmaktadır.Ben bizzat yürüyüşlerimde çok kaza atlattım .Hatta dün 1700 ‘de (03 05 2015) günü süleyman demirel bulvarındaki gizerler market önünden kurttepe istikametine giderken yaklaşık 50 mt ileride yaya kaldırımında sürüş yapan motorsiklet az kalsın bana çarpıyordu.Hemde arkadan ”Neden buradan gidiyorsun hemde ters yönde” diye seslendim ama beni hiç umursamadı hatta bir elinle direksiyonu tutarken diğer elini parmağını göstererek küfür edip tehditler savurarak yoluna devam etti.Ben bu olayı ilgili mercilere şikayet etsem inanın hiç bir netice alamam.Ama yazınızı okuyunca içimde ukte kalmasın diye yazdım.Bu konuya temas ettiğiniz için sonsuz teşekkür ederim.İşçi Emeklisi Metin ÖZBAY.

  2. Mine Masum dedi ki:

    Yine güzel bir yazıya temas etmişsin ellerine,kalemine sağlık.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.