KARAYOLLARI DİNAR’A GAREZİNMİ VAR.

  • 05 Kasım 2014
  • 1.884 kez görüntülendi.
KARAYOLLARI DİNAR’A GAREZİNMİ  VAR.

LozanSarioglu

KARAYOLLARI DİNAR’A GAREZİNMİ  VAR.

Dinar şehir merkezinden geçen bölünmüş Karayollarının  Opet önüne yaptığı  ve kazalara sebep olan ilk kavşak  ile Hastaneye giden yolun trafiğe kapatılması ve Dinar’ın simgesi Suçıkana  giriş cıkış için  müsaade edilmemesi  hep tesadüfmüdür? Bardağı taşıran son duruma ne demeli; Bölünmüş yolun orta refüjden  elektrik işletmesinin  diktiği direklerin altından Karayollarının,  sonrdan akıllarına gelip yagmur suyu kanalı geçirdikleri ,kendi hataları sonucu telleri  ve direkleri tahrip ettikleri için Şehir merkezine  girişlerdeki  sokak lanbalarının aylardır  yanmaması hep tesadüfmüdür?

Aslında Dinar ile karayollarının  gerginliği  çok eskilere dayanır.1970 li yıllarda o günlerin iktidar partisi dogru yol  ve Isparta’lı Süleyman Bey’e  yagcılık olsun diye Antalya’ya giden yolu porsama köyü karşısından ayırıp Keçiborlu üzerinden Isparta,burdur’a bağlantı yaptılar.Cıvıl cıvıl olan Dörtyol semtide  sinek avlayan mahalle oldu sayelerinde.   O yıllarda Dinar’ın sesi  gazetesini çıkarıyorduk, köşe yazılarımda bu konuyla alakalı  sert  eleştiriler yapmıştım.  Antalya karayolları Müdürü Orhan Alp Beni araştırıp sorarak Beledıye’ye gelmişti,Yazdığım yazılar hakkında konuşacaktı; uzun sohbetden sonra ben ona sormaya başladım. ‘  Porsama köyü altından  Keçiborluya  acılan yolun yapılma amacı nedir?’ diye, Bana aynen şunları söylemişti; Satıh bu yoldan daha sağlam ve sert,ikinci husus 7 kilometre daha kısalma var, dahasını sorarsan  tabiki SİYASi, demişti.

Aradan yaklaşık kırk sene  geçtikten sonra  Karayolları bu defa Şehir içerisinden geçirdiği bölünmüş yolun  istikametini  Konyalı  Camii yanından ayırarak Dörtyol semtini iyice karartılar. Bölünmüş yolun ortasındaki refüj alelaçele  tesviye edilerek teslim edildi. Elektrık işletmesi- de aydınlatma direklerini   dikerek lanbaların yanmasını  sağlandı.Suçıkandan,Antalya-İzmir yol kavşagına kadar dikilen direkler bir sene geçmeden karayollarının elektrık direklerinin geçtiği refüjde  yağmur suyu kanalı gecirmek  için  yaptığı kazı sonrası  direkler ve elektrik telleri tahrip edildi. Haliyle  giriş ve cıkışlarında lanbaları   yanmadığı için Şehir karanlığa,terk edildi. Orhan Gazi Elektrik dağıtım Anonim şirketi  Karayollarına yaptığı uyarılara rağmen tahrip olan teller,direkleri eski  haline getirmek için  bir çalışma yapılmadı.  İlçe’nin giriş ve çıkışlarında ışıklandırmayı   YENİDEN   yapmak   mecburıyetinde kalan Elketrik işletmesi, Şehir içindeki  suçıkana kadar  tahrıp olan  direkleri söktü, opet  kavşağıı ile tren üst geçidine kadar olan  kullanılamıyacak durumdaki dıreklerde  söküleceği işletme yetkilileri tarafından  bildirildi. Direkler tekrar dikilerek armatürlerin takılıp aydınlatma işleminin ancak önümüzdeki yıl planlamaya alınarak yapılabileceği söylenilmektedir.Karayollarının  hatalarıyla bu yol güzergahları kimbilir daha kaç aylar karanlıkta kalacağını Allah bilir.

–  Şimdi Karayollarına sormak lazım: Opet kavşağını akıllı kavşak diye yaptınız,  onlarca kaza oldu bu kazalarda yine bir okadar insanlar yaralandı,sakat kaldı ve yüzlerce araç hasar gördü.  Bu   kavşağa lanba koymanız için yapılan  uyarılara kulak vermedıniz.Ne zamanki ölümlü kazalar olmaya başlayınca, halkın da tebkisiyle akıllı kavşaktan vazgeçip  kavşaga lanba koymak mecburiyetinde kaldınız. Daha doğrusu uyandınız.

–   Plan ve proğramsız yaptığınız yol , Dinar’ın simgesi olanSUÇIKAN’ıda   olumsuz etkiledi. Giriş ve  çıkış yollarını kapattığınız için ,  başta Ankara ve İstanbul’dan gelip geçen  özel otomobil sahipleri mola verip,   Burayı görmek isteyen insanlar artık giriş,cıkışlarda zorlanmakta  ve   yarıdan fazlası  giremediği için transit geçmek   durumunda bıraktınız.,

–   Bu kadarda olmaz dedirtecek hatalara devam ederek;  Dinar şehir merkezinde  Çivril-  uşak tarafına gidecek vasıtalar ile bu yolun karşısında bulunan Hastahaneye giden yola  lanbalı kavşak koydunuz,   Fakat ne   hikmetse   HASTAHANE YOLUNU TRAFİĞE KAPATTINIZ..  Hasta götüren anbulansı   bile Toptepesi yokuşunu tırmanıp,Pınarbaşı Mahallesinden dolaşarak Hastahaneye  virajlı  tali yollardan  açil hasta ve yaralı taşımak mecburiyetinde  bıraktınız..

HASTAHANEYE GİDEN YOLU TRAFİĞE KAPATMAK NEREDE GÖRÜLMÜŞTÜR.. Hata üstüne hata yapıyorsunuz.Hatalarınızı da büyük olaylar olduktan sonra ,tenkitler  diz boyuna cıkınca dürtülemekle  lütfen  aylar geçtikten sonra tamiri cihetine gidiyorsunuz.Şehirin içerisinden  gecirmiş olduğunuz bölünmüş yol dökülüyor?,her neresine bakarsanız  bakın hatalarla dolu,eksik yerler hemen  göze çarpacaktır.Kavşaklar,lanbalar,bölünmüş yol ve refüj kaç kez bozuldu,düzeltildi.Yamalı bohçaya dönen  yolun da  ISLAHI gerekir  sanırım.

Karayollarının Dinar’a garezimi var bilinmez ama, bu pürüzlerin biran evvel  kaldırılıp Şehir’e giriş ve cıkış yollarındakı direklerde bulunan armatürlerin yanmasını ve En önemlisi Hastahane   yolunun derhal trafiğe açılmasını Dinar halkı sabırsızlıkla beklemektedirler.

Saygılar.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.