KÖTÜ NİYETLİLER GAZETE CİLTLERİMİZİ  YOK ETTİLER

  • 27 Aralık 2017
  • 637 kez görüntülendi.
KÖTÜ NİYETLİLER GAZETE CİLTLERİMİZİ  YOK ETTİLER

KÖTÜ NİYETLİLER GAZETE CİLTLERİMİZİ  YOK ETTİLER

                     Dinar’da pek çok  yazılı olan   bülten ve gazeteler çıktı, fakat bir tanesinin bile arşivi yok . 1960 lı yıllarda başlayıp muhtelif tarihlerde imkansızlıklar içerisinde ara vererek birkaç defa değişik isimlerle çıkardığımız gazeteler halk kütüphanesinde ciltlenmiş vaziyette saklanırken kütüphanenin taşınması sırasında kötü niyetli kişi veya kişilerce  yok edildi.  Yaklaşık yarım  asırdan fazla bir  zaman  içindeki    haber  ve  en önemlisi araştırılarak yazılmış Dinar’la alakalı simgesi olmuş tarihi mekanlar,  kişiler,siyasi hayatı ,sosyal durumu, kültürü gibi emek sarf edilerek kaleme alınmış röportajlar, makale resimli  haberleri kapsayan gazete ciltleri kendini bilmezlerin hışmına uğradı ,iki cilt de birden ortadan kaldırıldı ,çalındı ya saklandı veya imha edildi.

                          Ben pek siyasete bulaşmadığım için siyasi olacağı kanısında değilim,çekememezlik veya başka nedenlerle  oradan çalınarak imha edilmiş,saklanmış olabileceğini düşünüyorum. Memuriyet  nedeniyle 1960 lı yıllarda  isim verilmeden İsmail Özköylü ile çıkardığımız  gazete,Çivrilli  Hasan aslan ile çıkardığımız “Yeşil Dinar”, Vasıf  Şener ve Güneş Öngüt’ün  Allah rahmet etsin mesul müdürlüğünü üslendikleri   Dinar’lının sesi” ve son olarak 1980 li yıllarda çıkardığım Dinarda ilk ofset baskı  Isparta tok oğlu matbaasına bastırdığım “Dinar’ın Sesi” gazetelerinde o günlerin haberleri,röportajları,köşe yazıları   ,  Dinara emeği geçmiş siyasileri,sanatkarları,iz bırakmış şahsiyetleri ile Dinarın tarihi yerlerini kapsayan emek sarf edilerek kaleme alınmış  her tür yazılı gazete maalesef  yok edildi.Dinarla  alakalı siyasetten   spor’a, tarihinden  sosyal  durumlarına kadar içinde birçok bilgileri bulmak mümkündü o  gazetelerde.    Şimdi eski yıllarda  unutulmuş o bilgiler lazım olduğunda  veya  kitap yazacak  olan arkadaşlar en küçük bilgileri toplayamadıkları için elinde  konuyla alakalı yazı resim doküman bulunan  kişilerden  yardımcı  olmaları  için ilan yapmaktadırlar.Şayet bu gün o gazete ciltleri kütüphanemizde olsaydı bu ilanlara,aramalara hacet kalmayacaktı. O  gazeteler yarım asırdan evvelki  bu gün çok lazım olan bilgileri kapsıyordu. Ben pek siyasete karışmadığım için her partiden siyasetçi ile röportaj, haber ve konuşup köşe yazılarımda  çok rahat yazar okuyucularımı bilgilendirirdim.Seksenli yılların sonunda  maddi yönden gazeteyi ayakta tutacak gücüm kalmadığı için bırakmak mecburiyetimde kaldım .  Her   hafta Isparta da bastırıp dinar’a getirmek,dağıtımını yapmak,postalanması tek başıma haberi, makale ve fotoğraflanması  ağır geldiği için gazete çıkarmaya son vermiştim.

                           Ben gazete çıkarmayı bıraktıktan sonra Ramazan Gürbüz ve matbaacı  Mehmet ali Özata  ile Dinar Haber gazetesini çıkarmaya başladılar.Daha sonrada günlük çıkan” Umut” gazetesiyle  kazamızın basın boşluğu doldurulmuş oldu.Şimdi teknoloji sayesinde yazılan  her türlü haber,makale fotoğraf  kısa zaman zarfında bilgisayarda hazırlanıp basılmış  gazete olarak elimize geliyor.Bizim gazeteler saatlerce günlerce tek tek harfleri sıralayarak yazılıyordu ki çok zor şartlar altında mesleği  yıllarca götürebilmek hakikaten   sabır isteyen  bir durumdu.Buna birde maddi zararları eklerseniz  gazetecilik o yıllarda hiçte gözde bir meslek değildi. Fakat gençlik yıllarında başladığımız ilk  Hürriyet gazetesi muhabirliğiyle  atıldığımız gazetecilik bize mahalli gazete çıkarmaya kadar götürmüştü.Dinar  ve çevresindeki  tarih, kültürü, sosyal durumu,memleketin simgesi olmuş yerleri ,Dinar’a  yaptıkları  hizmetler ile  iz bırakan kişileri haber ve röportaj   yaparak  zor şartlar altında gazeteye aktardığımız  yazılar,fotoğraflar hep o çalınan iki ciltlik gazetelerde kaldı.

                          Şimdi soruyorum o insanlıktan nasibini almamış kişi veya  kişilere; Kütüphaneden çalıp götürdüğünüz iki cilt gazeteden ne istediniz? Oradan alıp götürmekle elinize ne geçti?, içindeki  yazılı hangi haber,yorum sizi rahatsız etti?. Bizler şu anda o gazetede yazılı yaklaşık olarak yarım asır evvel  kaleme alınmış bilgileri bizden sonra gelecek olanlara aktarmak, bilgilendirmek için arıyoruz. Bir çok  tanıdığımız  yazar çizerler de  o gazetelerde yazıları arıyorlar ama maalesef sizin gibiler   yüzünden bulamıyorlar.   O yıllarda en ağır yazıları  CIMBIZ  başlıklı bir köşem vardı  oraya yazardım, mutlaka siz  Dinar ve Dinar’lının hoş karşılamadığı bir halt karıştırdınız ki bizde köşe yazılarımızda sizlere bir  azcık    dokunduk galiba  bundan ötürüde Kütüphanede saklanmakta olan iki  gazete ciltlerini imha ettiniz.  Kına yakın artık  sizlere başka diyecek kelime bulamıyorum.

SAYGILARIMLA.                

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hilmi Çalışkan Hilmi Çalışkan dedi ki:

    Lozan bey çok haklısınız, o tarihlerde yazı yazmanın ne kadar zor şartlar altında daktiloda yazıldığını biliyorum artık şimdi bilgisayar var, her yazdığınız yazı yıllar sonrada olsa karşınıza çıkma imkanları var, İki çilt gazetenin halk kütüphanesinde olduğunu söylüyorsunuz keşke bir çiltide elinizde olsaydı bizde o tarihlerde Dinarda olan bitenden haberimiz olsaydı, çalınmış olabileceğini söylüyorsunuz, çalınmış olsaydı bugün kadar ortaya çıkar içerisindeki yazılar kamuoyuna yansırdı, mutlaka o tarihlerdeki gazetenizde resimlerde varmıştır, resimler en az yazılar kadar önemlidir. Birileri tarafından çalıntı ise bu güne kadar meydana çıkması gerekirdi diye düşünüyorum, acaba atık kağıtlar arasında imha edilmiş olabilirmi bilemiyorum ama eldeyse mutlaka bir gün ortaya çıkacaktır.bizler belli bir yaşa geldik üzülmek bizlerin sağlığına zarar veriyor, boş ver sağlığına dikkat et, yazılarını okuyorum, hafızanda kalanları yazman bile tarihe ışık tutacaktır.
    Saygılarımla.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.