MİLLET DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI

  • 01 Ağustos 2016
  • 848 kez görüntülendi.
MİLLET DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI

MİLLET DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTI

Vatanın varlığına milletimizin iradesinin olmazsa olmazı demokrasimize yapılan saldırı, Türk milletinin  kararlı  davranışı karşısında bütün dünyanın gözü önünde hezimete uğradı.Türkiye’nin  bir Mısır,bir ırak,bir İran olmadığını tüm dünya görmüş oldu.Türk halkının darbelere vatanına  ihanet eden kim olursa olsun boyun eğmeyeceğini silah,top,tank ve   uçaklara karşı canı pahasına vücudunu siper ederek ülkesini nasıl koruduğunu ispat etti.Seçimle gelen iktidarın ancak seçimle gideceğini  bir  defa daha  altını çizerek  bütün dünya devletlerine gösterdi.BEN DARBE İSTEMİYORUM,  DEMOKRASİ İSTİYORUM   mesajını verdi.

Yaklaşık yarım asır zaman içerisinde iki  askeri darbeyi  yaşamış bir kişi olarak milletçe O günlerde çok sıkıntılı günler geçirdik.27 mayıs  ve 12 eylül   yine böyle tanklar büyük şehirlerin  ana  caddelerinde boy gösterdi. O yıllarda bazı kimseler sokağa çıkma yasağı olmasına karşın tanklara ve askeri araçlara  binerek askeri alkışladı, askere tezahürat yaptı yani ihtilalı kabullendi.15 Temmuz  Cuma günü bunun tam tersi yaşandı,askeri bir  darbe söylentisini  duyan halk darbecilerin önüne geçti,tank  geçecek  cadde  ve  sokaklar kapatıldı,yürekli vatandaşlar tankların önüne yattı ,asker    elbisesi giymiş vatan hainleri  halkın bu tepkisini beklemedikleri için şaşkın ve perişan oldular.Devlete bağlı asker ve polislerimiz hainleri birer birer yakalayarak etkisiz hale getirip tutukladılar.Büyük Türk milleti bir sınavdan geçti.Ulu önder Mustafa kemal Atatürk’ün  “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözü bir kere daha tecelli etti.Kendi vatanını sahiplenen halkımız sokaklara çıkarak siyasi farklılıkları bir kenara bırakıp tek vücut olup darbeyi önlemiş,bu uğurda canlarını  vermişlerdir.Şehit olanlara Allahtan rahmet,yaralı olanlara da acil şifalar diliyorum.

Her zaman olduğu gibi Dinar böyle zamanlarda birlik ve beraberliğini bir defa daha ispat etti. Demokrasi nöbetinde meydanı hiç boş bırakmadı. Özellikle eski Cumhuriyet meydanı caddeleri   ellerinde bayraklarla genci,yaşlısı,erkeği ve kadınıyla doldu taştı.Milletvekili,Kaymakam,Belediye Başkanı, Cumhuriyet savcısı parti başkanları,muhtarlar,sivil  toplum örgütleri ve vatandaşlar her gün  değişik isimler altında yürüyüşler,toplantılar yaparak ülkemizin birliği,beraberliği ve demokrasimizi hedef alan darbe girişimine karşı ellerinde bayraklarla demokrasi nöbetini bırakmadılar.Hayatını kaybeden şehitlerimize ithaf olunmak üzere mevlit , kur’anı  kerim okundu.Belediye  Başkanı Sayın Saffet Acar’ın organize ettiği bando eşliğindeki  DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜ  görülmeye değerdi. Meydanı  dolduran  halk ellerinde bayraklarla bandonun milli marşları çalarak yürüyüşünü  yüzlerce Dinar’lı  ev ve iş yerlerinden tezahürat  yaparak desteklediler.

Bu tür askeri darbeler ülkeyi hep gerilere götürüyor, zaten zayıf olan ekonomi çöküntüye uğradığı için yıllarca belimizi doğrultamıyoruz. Dışarıda itibarımız zedeleniyor, Ülkenin normal duruma gelebilmesi çok zaman alıyor. Allah’a şükürler olsun 15 Temmuz darbe girişimini başta asil milletimiz olmak üzere Devlete bağlı güvenlik güçlerimiz sayesinde başarıyla atlattık. Allah bu ülkeye ve millete bir daha böyle açıları yaşatmasın. Bu asil ve fedakâr millet vatanını savunmasında ön saflarda tank paletlerinin önüne yatarak, hainler tarafından açılan ateşe aldırmadan vatan müdafaasını yaparken haftalar geçtiği halde sokakları boş bırakmayarak demokrasi nöbetine gecede devam etmektedirler.   Diğer taraftan ülke ekonomisine bir zarar gelmemesi için” 8 MİLYAR DOLAR”LIK satış yapılmış ve bu nedenle dolar kurunda büyük dalgalanma önlenmiştir. Vatanını seven biz asil Türk milletinden başka hiçbir toplum böylesine bencillikten uzak, bireysel çıkar gözetmeden bir davranışı sergileyemezdi. Bu yapılan olumlu hareketler gözlerimi  yaşarttı.Şu hususu da hemen ilave etmekte yarar var,Demokrasi  nöbeti malumunuz olduğu üzere eski cumhuriyet meydanı cadde ve sokaklarında yapılmaktadır. İki  hafta evvel  bu  köşemde “PARK CUMHURİYET  MEYDANI OLSUN”  başlıklı yazımın  yerinde bir istek olduğu 15 temmuz  kalkışmasından sonra bu meydan  yerine cadde ve sokaklarda Demokrasi nöbeti ve toplantılarının yapılması  şimdiki hiçbir işe yaramayan parkın meydan olarak açılmasının zaruri  ve ihtiyaç olduğu  bir kere daha anlaşılmıştır. Belediye başkanı sayın Acar’ın bir an evvel bu parkın eskisi gibi  meydan olarak tanzim edilmesi ve isminin de münasipse  “15 TEMMUZ  DEMOKRASİ MEYDANI  “ olarak  adlandırılıp, Belediye meclisince karara bağlanmasının yerinde olacak kanaatindeyim. Demokrasi  nöbeti, demokrasi yürüyüş ve toplantılarına ara vermeden katılan bütün hemşerilerimi  gönülden kutlayıp, tebrik ediyorum. SAYGILAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.