MİLLETVEKİLİNE SÜPER EMEKLİLİK, MEMUR EMEKLİSİ KAN AĞLIYOR

  • 24 Şubat 2015
  • 2.356 kez görüntülendi.
MİLLETVEKİLİNE SÜPER EMEKLİLİK, MEMUR EMEKLİSİ KAN AĞLIYOR

lozansariogluavatar

MİLLETVEKİLİNE SÜPER EMEKLİLİK ADAYLIĞA HÜCUM ETTİRİRKEN-MEMUR EMEKLİSİ KAN AĞLIYOR

Milletvekili adaylığı için istifa edelerin çoğunluğunu Bakanlıklardaki  kilit noktalarda bürokratlardan  oluştuğunu gördük.Hiç bir seçim arifesinde Bakanlıklardaki Müsteşar,Özel kalem Müdürleri,Bakan yardımcıları,profösörlerin yüzlerce kişi birden Milletvekili adaylığına talip olduklarını görmemiştik.Çoğunlukta AKP’ye başvuruda bulunuyorlar.İstifa edenlere bakıyorsunuz hemen hemen hepsi maaşı yüksek, makamı zirvede, Milletvekilinden üstün düzeyde mevkiisi var, iyide böyle olduğu halde Milletvekil adaylığı için bu İlgi nerden ileri geliyor dersiniz. Allah bilir bunların çoğundan fazlası elenecek, sıralamaya bile giremiyecekler. Adaylığını koyacağı Vilayetinde partisine yıllarca hizmet etmiş kişiler duruyorken bu istifa ederek görevinden ayrılmış bürokratların tepeden inme seçilebilecek bir sıraya girebileceklerıni hiç sanmıyorum. AKP’den Aday olanların burada bir kaybı olmayacak düşüncesindeler galiba, çünkü istifa ederek ayrıldıkları memuriyetlerine seçilmeseler bile seçimden sonra 30 gün içinde müracaatla  tekrar göreve dönme durumları var.   Hemde Hükümete yandaş yaftası almış olarak Münhal eski görevine başlayacaklarını hesap ediyorlar herhalde. Madalyonun ballı tarafı ise torpil ile seçilecek listenin başlarına yazılabilmektir. Seçilecek sırayı alabilmek için Ankara otelleri, Parti Genel merkezlerini mesken tutanlarla dolup taşmaktadır mutlaka. Yalnız İstifayla Memuriyetten ayrılanlar mı bu koşuşturanlar?  Ülkenin her köşesinden gelen Milletvekili aday adayları ve birçoklarıda adamlarıyla, partilileriyle kalabalık guruplar halinde gelenler bileolacak.Haftalarca ve aylarca uğraş verenler paraları savuracaklar.Canım ’’kaz gelecek yerden tavuk esirgenirmi “ Gurubu ile gelen aday başta lokantalar, otellerin masraflarını işleri bitinceye kadar ödemek durumundalar, bu kadar koşuşturmanın, Risk almanın ve harcanan paraların bir karşılığı olmalı elbette,  Milletvekili seçildiği anda ayda 20.Bin liranın üzerinde  maaş,  Mecliste   sekreterli bir oda, Makam arabası, Bakanlık ve diğer kuruluşların komisyonlarında  yönetim kurulu üyelikleri(ek ücret alabilmek için) ve  Milletvekilliği sona erdikten sonra  hemen süper emeklilik maaşı vs.  Bu saydıklarım Milletvekilleri  için yeterli  görülmemiş ki kendilerine kıyak maaş, ballı emeklilik gibi ayrıcalıkları az bulan ve 2013’te  kamuoyu tepkisi üzerine geri çekilen Milletvekili kanun teklifi yeniden gündeme alındı.Meclis başkanı Cemil Çiçek tarafından tekrar meclise sunulan Kanun teklifinde çıkarılması istenen maddeleri de gören adayların iştahları bir kat daha kabardığı için Milletvekilline yüzlerce kişinin müracaatı gündeme geldi.  Meclise sunulan kanun teklifinde  Millet vekillerinin istedikleri maddelere bir bakarmısınız ?

*Maaşlarına yeniden bir zam yapılması.

*Her Milletvekiline harçsız bedava silah verilmesi.

*Bakmakla yükümlü oldukları  ailelerine de kırmızı pasaport verilmesi.

*Trafikte yollar onlara hep açık tutulacak, kırmızı ışıkta geçecek ambulans,itfaiye gibi muamele görecek,  trafik polisi durduramıyacak,hatta yapsada ceza verilemiyecek.

İki yıl aradan sonra tekrar Meclise getirilen bu yasa sert tepki  gösterilen ve geri çekilmek zorunda kalınan Milletvekillerinin özlük haklarına yönelik kanun teklifi seçim öncesinde yeniden  gündeme alındı. Hazırlanan  teklife ballı maaş,kıyak emeklilik ve aile boyu ayrıcalıkların yanına,ölüm  statüsüde eklendi.Yasanın kabulü halinde maaşlar 20.Bin liranın üstünde,ölümleri halinde ailesine  127.000 lira ödenecek.

Halen Mecliste Milletvekili olarak görev yapan ve sizlerin  seçip gönderdiğiniz  çoğunluğunu AKP parlementerlerin oluşturduğu  istekleri muhalefetin azda olsa içindeki bazı Milletvekillerininde  katılımlarıyla çıktığında  ülkenin  ve halkın  çıkarlarından çok kendi menfaatleri için çalıştıklarını bir kez daha  görmüş olacağız. Seçimler öncesinde halktan oy alabilmek için her türlü yakınlaşmayı,sevgiyi  ve sadakati gösterip seçmenine  yapmacık hareketleriyle boynuna sarılan,yer sofralarında boy boy basın mensuplarına pozlar veren,halkın içine girip halktan yana olduğunu ispatlamaya çalışan vede  halkın hak ve hukukunu,adaletli bir şekilde koruyup gözetecekleri hakkında nutuklar atıp beyanat  verenlerin   bu tutumları,seçim  öncelerinde  göstermelikler olduğunu halkım anlasın artık.Kendilerine  gelince Yüksek olan maaşlarına zam üstüne zam, bir devre Milletvekilliğinden sonra bile Emekli maaşı, oyunu  alarak Milletvekili  seçildiği boynuna sarılıp öptüğü  vatandaşlarından bile ayrıcalıklar için kanun  çıkarılmasına  talepte bulunan,trafik kurallarını hiçe sayma   özgürlüğü  ve saymakla bitmeyen avantajlar..Tabiki  bu  dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiş  Milletvekillerine tanınan haklar her kesimdeki insanların iştahını kabartıp Milletvekili  adaylığına hücum ederek bir patlama yaşatacaktı.

Diğer taraftan  maaşları yetersiz olduğu için geçinemiyoruz diye bas  bas bağıran  Memur ve  Emeklisine  yapılan sadaka artışı bir simit parası bile değil.Hükümet sözcülerinin cevabı hazır  Bütçede   yeterli ödenek olmadığı için  Memur ve Emekliye fazla zam yapamıyoruz  diyorlar.

Yıllarca Bu Millete ve Vatanına hizmet etmiş ,sizin gibi iki yılda değil  yirmi beş ,otuz uzun sene  dürüst olarak çalışmış, maaşından başka hiçbir geliri olmayan  beli bükülü, saçı,sakalı ağarmış,hasta ve    yorgun  son zamanlarını  huzur,refah içinde  kimseye muhtaç olmadan geçirmek isteyen emekli lerine  Günlük  80 kuruş zammı eli titreyerek reva görenlere kırgındır emekliler.Ülkemizde yaşamaktan nefret ettirdiniz,emekli olarak ne mutluluğu,nede geleceğe dair  umutları yaşama sevinçleri kalmadı bu insanların.Kaynak yok  bütçe yetersiz demeyin sakın ?.Suriye’lilere  Milyarlarca lira yardım ettik diye övüneceğinize, süper uçaklar aldık diyeceğinize önce halkın refahını sağlayın.Ülkeler saraylarıyla değil halkın kültür ve refah seviyesiyle  itibar kazanırlar. Vermek lütfunda bulunduğunuz ikramiye ile başını  sokacak bir gecekondu bile alamıyan,ancak borçlarını ödeyip kiralarda sürünen emekli memurun maaşlarına yaptığınız gülünç günlük  zam  Camii avlusunda dilenen  dilenciye   verilen sadaka ile eş  değerdedir.

Lakin,sizlerde haklısınız kendi menfaat ve oyunu aldığınız halkdan ayrıcalıkları içeren yasaları Meclisden geçirerek kanunlaştırıp, üç günlük Milletvekilliği  yapanları bile emekli saydırıp zam  üstüne zamlı maaş almanız için çalışma  yaparken, gariban Memur ve emeklisini unuttunuz.Emekli kesimi sizleri asla unutmayacaktır…

Milletvekili olmak büyük sorumluluk gerektirir. Bazı bürokratların neden sorunları yokmuş gibi davrandığı ve bu sorunlara çözüm üretmediği şimdi ortaya çıktı.Gaye,iktidara şirin görünüp   Milletvekili olmakmış… Bu amaçla Milletvekili adaylığına  hücum ederek başvuruda bulundular.İktidar partisinden  aday oldukları içinde bir kayıpları olmayacak 2011 de olduğu gibi görevlerine geri döneçekler. Adaylık olmayınca makamına geri dönen bu  kişilerden varın siz tarafsızlık bekleyin? bu nedenlerle siyasi çıkar peşinde koşanlara önünün kesilmesi için geriye dönmeleri engellenmelidir. Bir tarafda iki sene hizmet verip ayda 8. Bin lira  alan bir gurup,diğer tarafda otuz sene çalışıp ayda bin liraya talim eden emekli garibanlar. Her an ADALET’den bahsediyorsunuz ? bunun neresinde ADALET?  yorumunu saygıdeğer okuyuculara bırakıyorum.

SAYGILARIMLA

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ferit dedi ki:

    kalemine saglık

  2. Mine Masum dedi ki:

    Güzel bir konu,teşekkür ediyorum.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.