Minik Parmaklar Dinar ’da Geleceği Programlıyor

  • 27 Şubat 2017
  • 1.568 kez görüntülendi.

Minik Parmaklar Dinar ’da Geleceği Programlıyor

Türkiye’nin teknoloji üreten ve ihraç eden bir topluma dönüşmesine katkı sunmak üzere hayata geçirilen Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesi, Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde çocuklarla buluştu.

QNB Finansbank, Habitat Derneği, Microsoft Türkiye ve Dinar Belediyesi tarafından çocukların programlama ve analitik düşünme yeteneklerini geliştirmek üzere hayata geçirilen Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesinde Dinar’da ilk haftasını tamamlandı. 25-26.02.2017 tarihlerinde Dinar Belediyesi Meclis Salonunda yapılan eğitime 8-12 yaşları arasında 30 çocuk katıldı.

Çocukların enerjileriyle neşe kattığı interaktif eğitimlerde, oyun tasarlayabilmek için düşünülmüş basit ve görsel bir programlama dili olan KODU hakkında bilgi verildi. Çocukların bilgisayar karşısında tüketici konumdan çıkıp üretici olmalarını ve algoritmik düşünce sistematiğini içselleştirmelerini hedefleyen eğitimler çocuklar için kod okuryazarlığına giriş niteliğinde oldu. 8-12 yaş arasındaki 30 çocuk ilk hafta eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldılar. Sertifika töreninde oldukça heyecanlı görülen öğrenciler, çok mutlu ayrıldıkları eğitimden Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Dinar Kaymakamı Mustafa Şahin, QNB Finansbank Afyon Şube Müdürü Hakan Diler  ve Habitat derneği proje koordinatörü İsmail Metin tarafından sertifikalarını alıdılar.

Miniklerin projeleri değerlendirilecek

Proje, Adıyaman, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Edirne, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kütahya, Rize, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van olmak üzere 25 farklı ilde 5 bin çocuk ile buluşacak. Eğitimlere katılan çocuklar, kendi ürettikleri projeleri değerlendirme şansı da bulacak. KODU ile program yazan ve tüm Türkiye çapında KODU Cup’a katılmak için başvuruda bulunan ve projelerini paylaşan adaylara ait projeler, oluşturulacak bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilecek. Dereceye girecek ilk 10 projenin sahipleri, 2017 yılında düzenlenecek KODU Cup Ödül Töreni’ne davet edilecek.

Eğitimler çocuklar için kod okuryazarlığının başlama noktası niteliğinde olacak. Bilgisayar dilinden anlayan kod yazan çocuklarımız gelecekte hangi mesleği yaptıkları fark etmeksizin bir adım önde olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.