NAMAZ AĞIRLIKLI SOHBETLER  YANLIŞLARI DÜZELTİR

  • 22 Mart 2018
  • 491 kez görüntülendi.
NAMAZ AĞIRLIKLI SOHBETLER  YANLIŞLARI DÜZELTİR

NAMAZ AĞIRLIKLI SOHBETLER  YANLIŞLARI DÜZELTİR

                 Malumunuz olduğu üzere Recep, Şaban ve Ramazan aylarının olduğu üç aylar tabir ettiğimiz mübarek günlere Allaha şükürler olsun kavuştuk. Bu mübarek günler günahlardan arınıp daha sevaplı işler yapılabilmemiz için Din adamlarımıza, Cami imamlarına ve vaizlerimize daha çok iş düşmektedir. Çünkü son zamanlarda sosyal medya ve bilgisayarda kendisini hoca sanan kişilerin abuk sabuk sözleri vatandaşların kafasını bulandırmaktadır. Hem bunlara cevap hem Başta Namaz bahsinden çoğunlukla detaylarıyla bahsetmek bilmeyenlerin öğrenmeleri, bilenlerin bilgilerini tazelemeleri bakımından çok yararlı olacaktır.

                  Üç ayların başlangıcı Recep ayının girmesiyle camilerimizde inşallah göze çarpan bir artış mutlaka olacaktır. Bunların arasında namaza yeni başlayanlar, en önemlisi gençler arasında camide hal ve hareketlerin nasıl olması gerektiği, oturması kalkması ve namazın kılınmasındaki detayları, okuma,  sukut, yapılması, yapılmaması gerekli konuları vaizlerimiz, imamlar Din görevlisi daha fazla değerlendirirlerse çok faydalı olacaktır. Çünkü böyle mübarek günlerde, ramazan ayı içinde, Cuma günleri cemaat kalabalık olduğunda istemeyerek de olsa hatalar daha çok görülüyor, uyarsan bir türlü uyarmasan vebali var. İnsan haliyle rahatsız oluyor. Bazı zamanlarda Cami dışında bir kenara çekerek yapılan hatayı doğru şekliyle anlatıyorsunuz teşekkür eden olduğu gibi bazı kişilerde ters tepki yaratır düşüncesiyle bu sık yapılan hataların görevliler tarafından cemaate duyurulması yerinde olacağı için haddim olmayarak Camide yapılan hatalardan bazılarını aşağıda maddeler halinde çıkararak görevli olanlara hatırlatmak istedim. Çünkü bazı Camilerimizde müezzin olmadığı için değişik kişiler Allah rızası için bu görevi üstleniyorlar, imam ise önde olduğundan arkada cemaatin istemeyerek de olsa yapılan hataları göremediğinden vaiz, imam ve görevlilere yardımcı olalım istedim:

                Camide imamla kıldığımız farz namazına sonradan yetişen bazı kişiler, imam selam verdikten sonra cemaatle kılamadığı rekâtları yalnız başına kılması gerekirken imamla selam verip namazdan çıkıyor. (bu namazda eksik kılınmış oluyor)

               Çoğunlukla dört rekâtlı farzlar kılınıyorken sonradan üçüncü rekâta yetişemeyen kişinin imam selam verdikten sonra selam vermeden kalkıp kılamadığı rekâtları yalnız kılarken ilk birinci rekât da oturup, ikinci rekât da kalkıp, üçüncü rekâtta oturup selamla namazı bitirmesi gerekirken sıralamaya uymadıkları, yalnız kılarken birinci rekâtta oturmayıp kalktıklarını ve yanlış kıldıklarını görüyoruz.

                Sabah namazı ile ikindi namazlarında sünnetine yetişemediği için imamla farzını kılındıktan sonra kalkıp sünnet kılanlar oluyor. Farzdan sonra sünnetin kılınmayacağını bilmiyor.

                 Farz namazlarında İmama uyarak namaza başlıyoruz bazıları daha imam“ALLAHU EKBER” tespihini söylemeden RUKU’ YA veya SECDEYE gidiyorlar namazın tadili erkânı bozulmuş oluyor.

                 Farz namazlarında imam Elham ve zammı sureleri okurken Hanefi mezhebinde olan sukut ederek imamın söylediklerini dinler. Cemaatten bazıları Elhamı kendileri okuyorlar, okuma yaparken sessiz okumaları gerekirken. Sesli okuduklarından yanında bulunan kişiler rahatsız olduğu gibi  Elham dan  sonra cemaatin topluca söylediği  “AMİN” sözcüğü  bile sessiz gizli olacağı  rahmetli  Ömer Nasuh Bilmen  hocanın    büyük İslam ilmihalinde “namazda subaneke,eüzu besmele ve amin lafzını AŞİKARE  okumak mekruhtur” diye yazılıdır. Sayfa 207.

                  Camide farz namazlarında imama uyulduktan sonra camiye gelenler safta yer yoksa imamın tam arkasına gelecek şekilde ortada namaza durması gerekirken duvar kenarlarına veya arkalarda saf haricinde imama uydukları görülüyor.

                    Camide ezanın okunmasını bekleyen Müslümanlar elindeki tembih çekerek zikir ve dualarla meşgul olması gerekirken bazılarımız yanındaki kişilerle muhabbet etmekte, imamın sohbetini, ezanın okunmasını dahi umursamadan cemaati rahatsız etmektedirler.

               Son olarak da camide bütün cemaatin rahatsız olduğu cep telefonlarının bilerek açık bırakılıp çalmasıdır. Bazı imam ve müezzinlerimizin ikaz etmelerine rağmen camiye gelenlerin cep telefonunun çalması huşu içinde namaz kılan cemaati yanıltmakta, dikkatini dağıtmakta, okumakta olduğu sureyi unutmakta, şaşırmaktadır. Vebal almamak için de telefon camiye girmeden kapatılmalıdır.

            Arada bir olsa da namaz ve cemaatten bu mübarek ayda bahsetmek, namazdaki yanlışlıkları düzeltmemize yardımcı olacaktır. Allahın farz kıldığı islamın şartlarından olan namazı hatasız kılmak için bütün detaylarını bilmek ve aynen uygulamak mecburiyeti vardır. Eksik, yanlış yapıldığında Allah göstermesin kabul olmama ihtimalini de düşünmek mecburiyetindeyiz. Bu nedenlerle Cami içerisinde cemaatten bazılarımızın yaptığı yukarıda arz ettiğim yanlışlıkları saygıdeğer İmam, vaiz ve Hocalarımız dikkate alırlarda doğrularını anlatırlarsa bilmeyenler, gençler öğrenmiş, bilenlerse bilgilerini tazelemiş olacaklardır. Bütün İslam aleminin üç aylarını ve içinde geçen mübarek kandillerini tebrik ederim.

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.