NEDRET GÜRCAN’A EDEBİYATÇI MEKTUPLARI

 • 01 Kasım 2016
 • 1.537 kez görüntülendi.
NEDRET GÜRCAN’A EDEBİYATÇI MEKTUPLARI

Uzun süredir beklenen ,

NEDRET GÜRCAN’A EDEBİYATÇI MEKTUPLARI

Ve Yayınları arasında çıktı

 

Değerli okuyucularımız,

Yukarıda bu kitabın ön ve arka kapak sayfalarını görüyorsunuz.

Nedret Gürcan’ın kitap hakkında yazacakları zaten kitapta var.

Kendisine altmış yıl boyunca ünlü Türk ve dünya edebiyatçılarının yazdığı mektuplarda Dinarımızı da olan ilgi ve sevgilerini okuyup, yaşayacaksınız.

Nedret Gürcan’ı bu yüzlerce mektubun yer aldığı 400 sayfalık yeni kitabından ötürü bir kez daha kutluyor, yenilerini bekliyoruz.

Nedret Gürcan, web sitemiz aracılığı ile tüm okurlarına saygı ve sevgilerini sunuyor.

nedret-gurcana-edebiyatci-mektuplari-2 nedret-gurcana-edebiyatci-mektuplari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Hulya Hollanda dedi ki:

  Saygi deger yazarim Sayin Nedret Gurcan bey, Edebiyatci Mektuplari adli eserinizi bugun aldim. Beni onceki gibi cok onure ettiniz.Inceliginizden dolayi size cok ama cok tesekkur ediyorum efendim. Saygi ve selamlarimla,Saglikla kalin.

 2. Oral Esen dedi ki:

  Nedret Gürcan’a Edebiyatçı Mektupları’nı elimden düşürmeden bir solukta okudum.
  Ve bu önemli eser hala da elimde. Öyle ki okuduğum bir mektubu yeniden okuyor, düz yazılardan şiirler çıkarıyorum. İşte size bir kaç örnek;
  *
  Bir gün belki Ahmed Arif’le çıkıp Dinar’a geliriz.
  Ama bahara doğru.
  Böyle böyle böyle
  *
  Bu Eskişehir’de benim kilometrelerce canım sıkılıyor…
  *
  Ben Eskişehir’den gittim.
  İstanbul’a gittim.
  *
  Cemal Süreya
  *
  Bu vatan,
  benim asılmam
  ya da leşimin köpeklere atılmasıyla mutluluğa erecekse,
  razı ve gönüllüyüm, ne yaparlarsa.
  Puştum razıyım.

  Ahmet Arif

  Kiminin sevgilisi ile kiminin de kardeşi ile aynı kıymettedir, Şair Nedret Gürcan;

  ”Beni bir sen, bir Leylim tanısa gene yeter”
  *
  Önceleri Leylim ile yazışırdık. … Şimdi de sen varsın. Sana yazıyor, sana döküyorum içimi. Bağışlar mısın?

  Ahmet Arif

  ”Dergiye (Papirüs) bir sahip gerek. Ben memur, hem de subay olduğum için mümkün değil benim sahip görünmem. … o da olmazsa seni veya kızkardeşimi …”

  Cemal Süreya

  ”Benim sadık yarim kara topraktır” diyen Aşık Veysel’in mektuplarından anlıyoruz ki hem ”kardeşi”, hem de ”dostu’dur, Yazar Nedret Gürcan. Kardeştir,dosttur ama kimilerinin sadece okul arkadaşıdır, kimilerin ise vatandaşı. Bazılarının iki gözü, ya da ağabeyi, bazıların ise Güzelim Nedret’idir. Bir çok genç kızında sevgilisidir Nedret Gürcan.

  Oysa sadece Dinarlılar’ın Şairidir, O.
  Sadece Dinarlılar’ın yazarıdır. Ağabeyidir. Hemşerisidir.
  Aynı zamanda ilk matbaacısı ve ilk yayınevi sahibidir de.
  O bir kente ışık olmuş, yazarlar, şairler, ressamlar, yönetmenler, aktörler onun için Dinar’ın yolunu tutmuş, kimlerine de Dinar’da yaşama hayali kurdurmuştur.

  ” Senin o şirin Dinar’ında yaşamak, bir düş kadar güzeldir de bunu kimseler bilmez belki. Ömrümün sonunu böyle bir kasabada beklemek isterim.”
  Ahmed Arif

  Şair Nedret Gürcan kendine gelen bu özel mektupları yalnız okuyucusu ile paylaşmıyor! Edebiyat tarihine belgeli notlar düşüyor. Tıpkı Şairler Yaprağı’nı yayınlarken yaptığı gibi.

  Yazarların, şairlerin, sanatçıların ve aşıkların o unutulmaz eserlerini nasıl ürettiğini, bu süreçte neler yaşadığını merak ediyorsanız VEYAYIEVİ’den çıkan bu kitabı edinmekte acele edin.

  Bir dönem Türkiye’nin tek şiir dergisi olan ”Şairler Yaprağı” üç bin baskı ile her yere ulaşırken ne yazık ki doğduğu, ışık olduğu Dinar’da beş adet bile satamaz! Bunun için diyorum ki bu kitabın tüketilmesi, daha çok okura ulaşması Dinarlıların Yazar ve Şair Nedret Gürcan’a vefa borcudur.

  Oral Esen

  15 Kasım 2016

 3. Ertuğrul Efeoğlu dedi ki:

  Sayın Nedret Gürcan Dinar’da yaşarken gönlü ulusal yazınımızı kucaklıyordu… Nedret Gürcan Dinarımızı bir yazın ve sanat kenti olarak düşledi ve kentimizi döneminin bütün yazarlarına, bütün sanatçılarına öyle tanıttı… Nedret Gürcan’a Edebiyatçı Mektupları adlı mektup seçkisi, bu görüşümüzün belgesel kanıtıdır…
  Ankara Üniversitesinde öğrenci olduğum yıllarda bana Nedret Gürcan’ı soran öğretim üyeleri, yazarlar olmuştur. Öyle ki Nedret Gürcan -günümüzün sık kullanılan deyimiyle- “Dinar’ın markası” olmuştur… Kendisiyle ne denli övünsek azdır…

 4. Raif ÖZTÜRK Raif ÖZTÜRK dedi ki:

  Saygıdeğer Üstat, edebiyat dünyamızın pek çok değeriyle gönül yolculuğunuzu zevkle okuyacağız. Böyle özel ve güzel bir eseri yayım hayatına kazandırdığınız ve lütfedip şahsıma da gönderdiğiniz için teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Hayırlı olsun… Raif ÖZTÜRK

 5. Hulya_Hollanda dedi ki:

  Sayin Nedret beyi, yeni cikarmis oldugu kitabindan dolayi kutluyorum. Cook sevindim bu degerli eseri seve seve okuyacagim ! Bizde saygi ve sevgilerimizi gonderiyoruz efendim !

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.