NEREDEN ÇIKTI BU CENAZEDE ALKIŞ YAPMAK

  • 30 Mart 2015
  • 2.564 kez görüntülendi.
NEREDEN ÇIKTI BU CENAZEDE ALKIŞ YAPMAK

lozansariogluavatar

NEREDEN ÇIKTI BU CENAZEDE ALKIŞ YAPMAK

Son zamanlarda moda haline gelen bazı  cenazelerde alkış yapmak hazır bulunanların çoğunluğu tarafından hoş karşılanmıyor.Bir yanda dudaklarında ölen kişiye Fatiha okuyanlar ,diğer tarafda elleriyle alkış tutanlar.Bizim yüce dinimiz İslam bu ve buna benzer hareketleri yasaklamıştır. Hatta yüksek sesle tekbir getirmenin  bile hoş karşılanmadığını Diyenet işleri her vesileyle cemaate zaman zaman duyurmaktadırlar.Cenazenin alkışlanması  Dinimizde hoş karşılanmadığı gibi örf ve adetlerimizede  tamamen   ters  bir durum olarak görülmüştür.   Camii avlusuna   cenaze  namazı kılınmak için getirilmiş olan cenazenin  alkışlanmaya değil Dua’ya ihtiyacı vardır.

 

İnsanlar alkışı nerede yaparlar? Bir olayı beyendiklerinde,hoşlandikları hal  ve hareketlerini  çok sevdiği kişileri alkışlamak suretiyle ödüllendirmezlermi ?Maç’lara gidenler tuttukları takımın başarısını,düğüne,nikaha gidenler gelinle damadı,siyasetde  taraftar olduğu partinin ileri gelenlerini ,sesi  güzel bir sanaatcı  hep alkışlanırlar.  Alkış’ın başlıca yerleri buraları değilmidir? Avuçların patlayıncaya kadar alkışlamakta serbestsiniz,kimsede neden alkışlıyorsun demez. Fakat, cenazeyi alkışlarsan acayip kaçar,ölen kişiye sevindiğini, öldüğüne memnun olduğunu,cenaze sahiplerinede  sevinçini,mutlu olduğunun mesajını vermiş olursun.  Yüce Dinimizde ise hiçte kabul görmemiştir  cenazeyi alkışlamak.  Cenaze namazını mütakip cenazenin ardından kabre kadar gitmek  sünnettir. Cenezeyi takip ederken  ölümü düşünerek, bağırıp çağırmadan, ağlayanların bile sessiz bir şekilde  taşkınlık  yapmadan gitmesi gerekir. İslam alimleri yüksek sesle tekbir    getirmeyi   bile  hoş karşılamamışlar,mekruf kabul etmişlerdir.Bu itibarla Cenaze merasiminde hazır bulunanların,sukunet içerisinde cenazeyi takip  ederek  cenazeye karşı son görevlerini  huşu içerisinde  ifa etmeleri  yüce  Din’imiz İslama yakışan  bir durumdur.Yoksa cenazeyi  alkışlayarak meftaya  ve cenaze namazı için camii avlusuna gelmiş cemaate saygısızlık etmiye kimsenin hakkı yoktur.

Büyük Şehirlerde genellikle  sinama,tiyatro sanaatcılarının cenaze törenlerinde görmeye başladığımız  Alkışlama yeni yeni yazar,çizer  takımınıda kapsamına almaya başladı. Bazı  ölen kimselerin vasiyet ettikleri halde  ve hatta cenaze sahiplerinin  yapmayın, etmeyin demelerine rağmen bu hoşa gitmeyen alkışlama bazı cenazelerde cemaati ikiye bölmekte,istenmeyen olaylar  göze çarpmaktadır.Bunu yapanlar neden yaparlar ?,ne için yaparlar?,Kimlerden  öğrenmişlerdir?, yapılması  iyimidir?,kötümüdür ?  Kendileride bilmedikleri  Cenazede”  alkış  yapmak” aslı astarı olmayan   Camii avlusunda   arzu edilmeyen hareketler, görüntülerdir.

Dinar’da da 1970 li yılların sonlarıydı sanırım ,birden bire bir adet türetildi;cenaze camiden  alınıp mezarlığa yol aldığında birkaç otomobilin üstüne yerleştirilmiş hoperlörlerden ilahi sesleri yükselir bu durum mezarlıkta cenaze gömülünceye kadar devam ederdi.O zamanlarda  gazeteye yazdık,  Müftülük de gerekli uyarılar yapmıştı ,sanırım Zabıta ilede  araştırıldığında bu adet Afyon  Kazalarından  Dinar’a yerleşenler tarafından yapıldığı söylenmişti.  Fazla dallanıp budaklanmadan bu yapılan  hareket  sıkı denetim ve ikazlarla ortadan kalkmış oldu ve bir dahada Dinar’da görülmedi.

Çok şükür Dinar’da hiçbir cenazede  Alkışlama olayı  olmadı, Olmazda .Büyük Şehirlerde  bunları yapanlarında birbirlerinden görerek  yaptıkları kanısındayım.Çünkü yaptıkları bu hareketi   neden ve niçin yaptıklarını  onlarda bildiklerini sanmıyorum.Merak ettim Almanya,Hollanda,Belçika  başta olmak üzere oralarda yaşayan tanıdıklara sorduğumuzda  Bu Ülkelerde de ne Müslüman nede Hiristiyan cenazelerinde Alkışlama yapılmadığını söylediler.Bizim cenaze şakşakcıları nereden  buldular bu uydurma ,hoşa gitmez hareketi anlamış değiliz.Bunu yapanların çoğunluğunu   ,Cenaze  musalla  taşında beklerken okunan vakit namazı   ezanı için Cami’ye girmeyip  camii avlusunda bekleşen  bazı  guruplar  tarafından  yapıldığıda gözeçarpmaktadır. Camii avlusunda yapılan bu  alkışlamalar orada bulunanların hoşuna gitmiyor.O mukaddes yerler alkışla cenaze kaldırılacak yerler değildir.Cenazelerini Camiye getirenlerin Camii ve Camideki cemaate biraz  olsun   saygılı olmaları   gerekmezmi ? Ölen kimseye hayır duası yapılması  gerekirken alkışlamak neyin nesi be Müslüman kardeşim.

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.