NİKAH AKİTLERİNDE LUZUMSUZ UYGULAMALAR

  • 01 Kasım 2014
  • 1.343 kez görüntülendi.
NİKAH AKİTLERİNDE LUZUMSUZ UYGULAMALAR

LozanSarioglu

NİKAH AKİTLERİNDE LUZUMSUZ UYGULAMALAR

Bakanlıklar Genel Müdürlüklerince  sık sık evlendirme talimatlarının değiştirilmesi sonucu evlenecek olan çiftlerin luzumsuz işlemlere tabi tutuldugundan evlenmeleri engellenmekte maddi ve manevi sıkıntılara maruz kalmaktadırlar.

Saglık Bakanlıgı temel saglık hizmetleri Genel müdürlüğünün evleneceklerin saglık raporu almasında genelgelerine uymayan taşra hekimlerine tamimleri geregine uygun hareket edılmesi sık sık uyarıldıgı halde saglık raporu alınması sırasında birbirini tutmayan ayrı ayrı uygulamalarına bir yenisi daha eklendi.Nufus ve Vatandaşlık hizmetleri Genel müdürlüğü 9/4/2013 tarihli talimatlarıyla  birbirleriyle evlenecek kadın ve erkek namzetlerin içlerinden birisinin  oturduğu yer evlendirme Memuruna birlikte baş vuracaklarını,ikamet dışında ışleri icabı ayrı şehırde olanların müracaatları da kabul edilmiyeceği, ancak ikametgah  belgesi alırsa müracaatın kabul  edilebilecegi bildirilmiştir. Bu tamimle evlenecek olan namzetlere ikinci bir engel  cıkarılmıştır.

En büyük sorun evlenecek namzetlerin saglık raporu almaya gıttıklerınde  yaşanmaktadır. Aile hekimleri evlenecek namzetleri zaman zaman komşu Vilayetlere göndererek hastaneden rapor almalarını istemektedirler  Sağlık Bakanlığının 18/3/2002 gün ve 4134 sayılı genelgelerıyle sağlık raporlarının nereden ve nasıl alınacağı gösterıldiği halde  uygulamanın yukarda bahsedilen bakanlık genelgesiyle hiç ilgisi ve alakası olmayan uygulamalar yapıldığı gözlenmektedir. Birçok hekimin bu genelgeden haberi yok ki,nikah olmak için İlçede veya köylerden gelen namzetlerin evlilik öncesi saglık raporu almak için aile hekimliğine ilğili birimce yönlendirildiğinde kan testine tabi tutuldukları,bununlada kalmayıp zorunlu olarak talesemi testi için Afyon veya komşu Vilayetlere gönderildikleri,namzetlerin gitmedikleri taktırde  raporlarına ulaşamadıkları,dolayisiyle nikah akitlerininde yapılamadığı anlaşılmaktadır.

Nikah akti için köylerden gelen veya İlçe merkezinden sağlık raporu için müracaat edenler farklı uygulmalarla komşu Vilayetlere gönderilmesi halinde genç kızın ailesi tarafından  hoş karşılanmamakta kızın arkasına kardeşi,yengesi yakınlarından birisiyle gitmesi de masrafı artırmakta,  haliyle vatandaşı maddi manevi sıkıntıya sokmaktadır.

Türkiye genelinde ve İlçemizde dahil olmak üzere evlilik öncesi sağlık raporlarının alınmasında çok farklılıklar vardır.Odaları yan yana olan aile hekimlerinin bile uygulamaları farklı olabilmektedir.Esasen frengi ve benzeri hastalıkları olanların kayıtları tutulmakta onlar zaten bilinmektedir. Evlenecek  bir çifti Isparta , Afyon’a gönderirken diğer mürecaat eden namzetlere  mahallinde rapor tanzim edilerek verilebilmekte olduğu gözlenmiştir.Rapor işlemlerinin tek yönlü  ve adil bir şekilde yapılması gerekmektedir.Evlenmeyi özendirmek  için  geçtiğimiz yıllarda onbeş gün askı müddeti bile kaldırılmış iptal edilmiştir’.Halkımızım yıldırım kararı’ tabir etikleri Mahkeme kararına luzum kalmadan nıkah akıtlerı günü birlık yapılabilmektedır.

Netice olarak:Evlenme müracaatlarında ikametgah sorunu ortadan kaldırılmalı,isteyen  istediği yerden evlenmek için müracaat edebilmelidir.Daha önemlisi sağlık raporu almak için yapılan çeşitli gereksiz uygulamalara son verilmesidir.Kan testinin özellikle talesemi testinin zorunlu olmadığı   Bakanlığın genelgelerinde açıkca yazılıdır. Mutlaka kan testi yapılacaksa  İlçemiz Devlet hastanesinde  yapılaması yerinde olur.Gönderilecekse buraya gönderilmesi  gerekir.Saygılarımla.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.