OKUMUŞ CAHİLLERİMİZ

  • 01 Nisan 2016
  • 780 kez görüntülendi.
OKUMUŞ   CAHİLLERİMİZ

OKUMUŞ   CAHİLLERİMİZ

                 Geçenlerde  bir  televizyon kanalı  muhabiri   sokakta    basit  sorularına   insanlarımızın çoğunlukla yanlış cevaplar verdiklerini,çarpım tablosu sorularına hiç cevap veremediklerini,diğer  bir kanal muhabirinin de  elinde Türk bayrağının da bulunduğu üç bayrağın hangi devletlere ait sorularına yanlış ve ilginç cevaplar verildiğini hayretle izledik.Benim olduğu kadar bu programları  izleyenlerinde  aklına  sorunun eğitim ve okullardan mı, yoksa öğrencilerden mi  kaynaklandığı sorusunu  akla getirdi.  Çünkü  soruların muhatabı  genellikle öğrencilerdi.

                  Bir televizyon kanalının muhabiri sokakta   yoldan geçen  çoğunlukla öğrenci olanları   ayırt etmeden şu aşağıda sıraladığım soruları  sorup aldığı cevapları  seyircisiyle paylaştılar. Bu soru ve  alınan cevaplar bana çok ilginç geldi,bakalım sizler bu cevaplara ne diyeceksiniz?

TBMM  NE DEMEK ?                                              =    Türkiye malzeme ofisi, Türkiye borsalar birliği

T BMM’DE KAÇ MİLLET VEKİLİ VAR?                  =    En az bin’in üzerinde,yirmi kadar, altı yüz kişi

AB’YE   ÜYEMİYİZ   ?                                              =    Yedi,sekiz senedir üyeyiz, geçen sene üye olduk

TÜRKİYE   HANGİ KITADA ?                                   =    Akdeniz kıtasında,Amerika kıtasında,Brezilya ‘da

İSTİKLAL MARŞIMIZI KİM YAZDI  ?                       =     Fatih Sultan Mehmet

KIBRIS NEREDEDİR?                                                =     Karadeniz’de , Ege’de(ben askerliğimi orada yaptım

1 MAYIS NE BAYRAMIDIR?                                    =     Cumhuriyet Bayramı, Nevruz bayramı

GENEL SEÇİMLERDE NE SEÇİYORUZ?                   =     Cumhurbaşkanı,Muhtarları

HSKY NE DEMEKTİR                                                 =      Yüksek hastane kurulu,Yüksek seçim kurulu

CUMHURİYET NE ZAMAN İLAN EDİLDİ ?              =      19 Mayıs 1920 de

TBBM’DE KAÇ PARTİ VAR ?                                     =      28 tane olacak,30 galiba,

MECLİSTE KAÇ SENATÖR VAR?                              =      600 tane,  epey var galiba

                         Bunlar ve bunlara  benzer birçok soru soruldu, verilen cevaplarda  yazılı olduğu  şekliyle hiç değiştirilmeden  aynen aktardık.Başka bir kanalda ise çarpım tablosundan  örneğin 6X8 kaç eder, 8X9 kaç eder sorularına da  onda birinin  bile   cevaplayamadığına  hayretle şahit  olduk.  Sorulara muhatap  olanların çoğunluğu ise öğrencilerden  oluşması  merakımızı bir kat daha artırdığı gibi bizleri üzdü.

 Diğer bir kanalın yapmış olduğu sokak   röportajında  spikerin elinde üç devlete ait bayraklar vardı, bunlardan birisi Türk bayrağı,birisi Tunus bayrağı,diğeride  kuzey Kıbrıs  bayrağı  bu üç bayrağında ortasında  ay yıldız var, fakat malumunuz olduğu üzere  Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti bayrağı  beyaz zemin üzerine kırmızı ay yıldızdan ,Tunus bayrağı   ise   kırmızı   zemin üzerine bayrağın tam ortasında beyaz bir daire içinde  yer alan,kırmızı renkli ay ve yıldızdan oluşur.Bu bayrakları elinde tutan muhabir  yoldan geçen çoğunluğu öğrenci olanlara örneğin  Kuzey Kıbrıs bayrağını göstererek soruyor “ bu ne bayrağıdır”? Diye, aldığı cevaplar çok ilginç ekseriyetle  Kızılay bayrağı diyenler çoğunlukta, Türkiye diyenler de var, başka devletleri sayanlarda … Tunus  bayrağını gösteren ve” bu ne bayrağı” diye soran  muhabire  çoğunluk  Türk bayrağı  cevabını veriyorlar.Yine eskilerin kerrat cetveli,yeni neslin ise  çarpım tablosu olarak bildiği  rakamların çarpımını soran muhabire,  Örneğin;   6X9= 54 yerine 49,58 diye  hep yanlış cevaplar verdiklerine şahit olduk.Onlarca  kişilere sorulan bu  basit sorulara    cevap veremediklerini hayretler içerisinde izledik.

                         Bu sorulara cevap veren kişiler Türkiye Cumhuriyetinin vatandaşı , Ülkenin  ücra köşelerinden ,köylerinden değil, Türkiye’nin en münevver şehri olan İstanbul  sokaklarından  yanıtlıyorlar ,  ve bu kişiler çoğunluk olarak da ülkemizin geleceği !!!  gençlerden   ve öğrencilerden  oluşmaktadır. Kıbrıs’ın ,  Karadeniz’in nerde olduğu, İstiklal marşımızı kimin yazdığı sorusuna  FATİH SULTAN MEHMET , Türkiye hangi kıtada  sorusuna da AKDENİZ    veya   BREZİLYA yanıtları  veriliyorsa  ,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı ile Türk bayrağını ayıramayıp  Kızılay  bayrağı deniyorsa  şapkamızı önümüze koyup biraz düşünmemiz gerekmez mi ? Muhabir çok basit  sorulara  yanlış cevap aldığında arada bir soruyor ” hangi okul mezunusun” diye , cevap verenlerin   içerisinde  lise,üniversite öğrencileri  çoğunlukta ve Memurlar bile var.Maalesef verdikleri cevaplar hep  yanlış .Muhabir bu defa  karşılaşma yaparcasına  orada bulunan yaşlı kişilere,  esnaflara aynı soruyu  yönetmesi  neticesinde doğru cevaplar  aldığına şahit oluyoruz.Tekrar  tekrar devam eden soru cevap   yarışmasında   öğrencilerin  maalesef sınıfta   kaldıklarını  ,yaşlı  sıradan insanlarımızın ise hep doğru cevaplar verdiklerini gördük.

                  Şimdi insan  bunları görüp  düşününce ;  eskilerde   Lise,Üniversite okumak çok  zordu, İlk okulu bitirenler bile şanslı sayılırdı.Bizim   yaşta olanlar bilirler bir çok arkadaşımızı babaları  ilk okulun daha   3 veya 4.ncü sınıfında iken dükkanına,tarlasına yardım etmesi için okuldan almışlardır.Bunlar bile iyi bir  temel eğitim gördüklerinden bu soruları cevaplayabilirlerdi kanısındayım. Şimdi   değerli öğretmenlerimizin affına sığınarak  o yıllarda öğretmenlik yapanlar  çocukları yetiştirmek için daha çok mu  uğraşıyordu ,yoksa  ondan sonraki yıllarda eğitim sistemimizde  aksaklık mı   oldu ?diye bir soru akla geliyor . O yıllarda çocuk daha   ilkokula kayıt   yaptırıp   öğretmene  teslim   edilirken    “eti senin kemiği  benim”   sözü verilirdi. Öğretmende  aldığı emaneti  beş yıl içerisinde Türkçe,coğrafya,tarih,matematik derslerine ek olarak sosyal konuları,  hayatı boyunca  kendisine lazım olacak genel kültürü de aşılayarak tornadan çıkmış gibi bilgili,olgun bir insan olarak üst okullara hazır hale getirirlerdi. Bu çocuk ortaokula gitmese bile  aldığı temel  ve köklü  eğitim  sivil   hayata yeterli     geliyordu,       Şayet  bu  çocuk    kendisini    biraz      daha geliştirme,yenileme , yetiştirme ihtiyacı  duyuyorsa  görerek,sorarak ,araştırarak,okuyarak tecrübe sahibi olup   dükkanını, iş yerini  idare edebilen büyük tüccar   hatta ilkokul  mezunu olarak Devlet dairelerinde  Memur, başarılı  birer idareci olarak karşımıza çıktıklarını  çok gördük . Televizyon kanallarının yapmış olduğu  bu üç test özellikle ilk okullarda elli,  altmış sene   evvel verilen eğitimin ve öğretimin çok daha başarılı olduğunun küçük bir kanıtıdır.Çünkü soruları genellikle  elli yaş üzerinde olanlar cevaplamışlardır.

                        Teknolojinin nimetlerinden sayılan bilgisayar başta olmak üzere ,cep  telefonları  ve  tabletler  bilgilenmek için kullanılmadığı ,oyun ve  eğlenceye  daha çok yer ayrıldığından öğrenci ders çalışma  yerine  elinden  düşürmediği cep telefonuna  mesaj yazmayı,oyunlar oynamayı tercih ettiği için  bilgi  eksiklilerine  neden olduklarından   en basit sorular maalesef  cevapsız kalıyor.   Çocuklu   ailelerin tamamı bu  tip telefonu kullanan çocuklarından dertliler  ,yolda,otobüste,okulda , evde her yerde ve her  an tık tık tık … Bu  cep telefonlarına yüklenmiş  bilgisayar  çocukların cebinde olduğu müddetçe  öğretmenin anlatacağı derslerden randıman alması çok zor. Yukarda arz ettiğim çok basit  sorulara cevap verilemiyorsa ,bu çocukların daha başarılı olması için  Devletin yetkili birimleri Milli  eğitim Bakanlığı buna bir çözüm bulmak zorundalar. Yoksa bundan sonra diplomalı cahiller yetişmiş  olacaktır.SAYGİLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.