OTOGAR İSTENİLEN HİZMETİ VEREMEDİ

 • 02 Ocak 2015
 • 2.620 kez görüntülendi.
OTOGAR İSTENİLEN HİZMETİ VEREMEDİ

lozansariogluavatar

OTOGAR  İSTENİLEN HİZMETİ VEREMEDİ

Denizli caddesi üzerine yapılmış olan otogar istenilen hizmeti veremedi.Giriş ve çıkışların çarpıklığı nedeniyle pek itibar görmedi. Bir  kaç firmanın dışında otobüslerin ısrarla girmemeleri otogardaki kiralık dükkan ve iş yerlerininde  boşalması sonucu özelliğini iyice yitirdi. Daha önemlisi otobüsten inen  yolcuların  şehir merkezine gitmekte zorlanması,vasıta bulamaması hep sorun yarattı      Bu durumu    bilen Başkan Acar ,şimdilik kullanılmak üzere bilet satan firma temsilcilerinin konteyner kulubeler konulmasına müsaade edilerek Cumartesi pazarının alt  kısmına yeni bir geçici terminal yapıldı. Otobüsler içeriye giremedikleri için yol kenarına park etmek mecburiyetinde kalan vasıtalara  yolcuların inip binme işlemleri buradan yapılmaktadır.

Halkımızın opet diye isimlendirdikleri  alan  bir zamanlar  cıvıl cıvıl insanların kaynaştığı bir  otogar olarak kullanılıyordu.Belediyenin yapmış olduğu  otobüs yazıhaneleri ,yerli ve yabancıya hizmet veren  eşsiz bir lokanta,önünde insanların oturup vakit gecirebileceği  yerler,dükkanlar,    işyerleri,kaymakcı,lokumcu,bakkal ve fakir aile çoçuklarının nafakalarını çıkardıklerı seyyar satıcılar. Bütün  otobüs firmalarının vasıtalarının girip çıktığı  küçük fakat  hizmetin alasını veren bir OTOGAR.   Vardı,Sonra  ne oldu? Birisi  geldi alalaçele  plan ve proğramlar yapılmadan otogar yeri değiştirildi,  gelvelakin  otogarın  yol güzergahından uzak    olması  otobüs firmalarının ısrarla girmemesine neden oldu.  Yolcularınıda şehir içinde   PTT binası ile Opet  kavşağı arasındaki yol güzergahında indirmeyi sürdürdüler. Şimdi benzinlik , otel ve lokanta olarak kulanılan yer birilerine peşkeş çekilip verilmemiş olsaydı bu yer şimdi DİNAR OTOGAR’ı olarak  Hizmet veriyor olacaktı.Türkiye’nin bir çok şehirlerinde halen otogar’lar  kent merkezinin içerisinde hizmet veriyorlar. Bu güzide yer bir benzinlik, iki bına  için elden cıkarılmamış olsaydı, Suçıkandan gelen  su arkını  bozmadan,orada bulunan sıra dükkanları bile  istimlak   etmeden yeni bir otogar yapılırdı. Şehirin  merkezi  olan  burası  eskiden olduğu   gibi lokantalar,marketler,lokumcusu,pidecisi, simitcisinden meşrubatcısına kadar  esnafda sebeplenir, geçe gündüz yolculara alış veriş imkanı  bulurlardı.Orada bir hareketlilik,bir kaynaşma yeni yeni iş ,aş  mekanları açılarak vatandaşın yüzü gülecekti.

Herşeyden önemlisi Yolculuk yapacak kişiler ile yolcusu gelecek olanlar  sıkıntısız,zahmetsiz işlerini görüp gidebileceklerdi.Geçe dahi yalnız başına bir kız  öğrençi,bir  bayan yolcu  otobüsten  evine, evinden otobüse yalnız başına gidip gelebilecekti.Siz ne yaptınız ? Bir lokanta,bir otel ve koca  bir alana benzinlik;  Sanki Dinar’ın  lokanta , otel ,benzinlik  ihtiyacı  varmış gibi  güzelim  merkezi alanı  yok pahasına uzun vadeyle verdiniz. Tam  Yirmi Beş Senelik!.. Bir insanın yarı ömrü kadar bir zaman Yalnız burasımı bu şekilde verilen yerler ? ( ılıca havuzları , düden suyunun çıktığı mesirelik) bunlara ayrıca değineceğiz. Bunlar hep Belediyeciliği bilmemenin ve kimseye sorup danışmadan her şeyi ben bilirim zihniyetiyle zararı vatandaşa dokunan tamiri imkansız sözüm ona icraatlarınız.

BELEDİYECİLİĞİN OKULU YOKTUR ..Diplomalarda pek fark etmiyor bu meslekte.Kafanı  iyi calıştıracaksın,tecrübe sahibi olacaksın veya tecrübeli kişiye danışıp akıl alacaksın,   halk ile iç içe olacaksın ,hiç bilmiyorsan anket yapacaksın.En önemlisi ;dost ,akraba,arkadaş veya yandaşa Belediye  mülkünü çok uzun vade vermiyeceksın.Bahsi gecen yerin kontratı bittiğinde aklı calışan bir Belediye Başkanı  da gelirse bu benzinlik başta olmak üzere burasını yıkıp ,iptal edecektir. Çünkü benzinlik etrafında bir çok boş Belediye mülkü atıl durumda kalmıştır. Bir proje ,plana dayanmadan yaptırılmış olan benzinlik  etrafında  kalan Belediye mülkü doğru dürüs değerlendirilemediğinden bu güzide mülk heba edilmiş ve Şehrin estetik güzelliğinide bozmuştur.

Yapılan  hataların bedelini atide gelen Belediye Başkanları ödemek mecburıyetinde kalırlar  şimdi olduğu gibi. Belediye Başkanı sayın Acar; geçici oto terminalinden halkı ve yazıhane sahiplerini kurtarmak için imar planında yaptığı bazı  değişikliklerle yeni bir otogar kazandırmak için çalışmaların  bütün hızıyla devam  ettiğini öğrendik.Bu otogar Didaş şirketinin yanında ve yol güzergahının üzerinde olması,  ayrıca  otogar’a giriş çıkışların rahat bir şekilde yapılabilmesi için gerekli itinanın  gösterildiğini,kısa zaman içinde çalışmalara başlanacağı müjdesini vermiştir. Devlet hastahanesininde inşaatı tamamlanırda faaliyede  geçerse bu semtde bir canlılık bir hareketlilik olacaktır.Herşeyden önemlisi  yolcuların yol  kenarlarında inip binmesinden kurtulacak. Dinar halkının yıllardan beri  özlemini çektiği modern, bütün ihtiyaçları düşünülmüş bir otogar’a kavuşmuş olacaktır.En kısa sürede   bu tesisleri görmek dilleğiyle hoşca kalın.

Saygılarımla.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. suleyman battal dedi ki:

  Lozan abi o bahsettigin dinari bende cok ariyorum fakat mazide kaldi Dinar lisesinde okurken Dinar restaurantta rustem ve sadettin beyin en caliskan garsonlarindan idim sene 1984 yaz sezonunda dinar otogar olimpiyat restauranta rekor bir ucretle transfer oldum mudurum vasfi sener beydi o zaman garaja giren otobuslere yemek yetistiremezdik iki vardiye calisirdik ayrica geceleri ve gunduzleri otobus anonslarini hep ben yapardim genelde kaptan kosku garsonlarindandim yaz tatili bizim otogardi hikayem uzun o garajda yaptigim dondurmalar yikadigim otobus on camlari geceleri sabaha kadar cay bahcesi sohbetleri hepsi otogar olimpiyat restaurantta idi dinarin yok zamanda altin cagiydi bence sadece garajda tuvalet parasiyla uc katli ev yapani bilirim beyaz onluklu doktorumuz vardi her derde deva ilac satan ayakkabi boyacisi cafer abi vardi hikaye uzun simdi hollandada ne simitci ne boyaci nede kaymakci gorebiliyorum hepsine hasret kaldim ama burnumda tutuyor o eski dinar

  1. lozan lozan dedi ki:

   Süleyman selamlar yıllar opldu görüşemedik,yazları Dinara geliyormusun gelirsen görüşürüz.Dinarı özlediğin belli o saydıkların artık yok oldu.tekrar görüşmek üzere.selamlar.

 2. Mine Masum dedi ki:

  Umarım en kısa zamanda otogarımıza kavuşuruz. Dinar belediye başkanı olarak Sayın Saffet Acar’ın elinden geleni yapacağından hiç kuşkumuz yok tüm uğraşları için teşekkür ediyoruz.Bu yazılarından dolayı bizler de bilgi sahibi olabiliyoruz.Ellerine sağlık babacığım.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.