PARK CUMHURİYET ALANI OLSUN

  • 02 Mayıs 2016
  • 1.259 kez görüntülendi.
PARK  CUMHURİYET  ALANI OLSUN

PARK  CUMHURİYET  ALANI OLSUN

 

Bir şehirde ulaşımı sağlayacak Büyük cadde  ve  sokaklar açmak , plan ve programa dayalı  meydanları   halkın hizmetine sunmak Belediyelerin asli görevleri arasındadır. Meydanlar;  önemli   caddelerin birleştiği,halkın yaya olarak gezindiği,randevulaştığı buluşma noktalarıdır. Önemli tören ve  toplantıların yapıldığı merkezi yerlerdir.   Nerdeyse  altmış senedir kullanılmaktayken   Cumhuriyet  meydanımız sanki Dinar’da hiç   park yokmuş gibi  iptal edilerek park yapılmıştı. Yeni  meydan olarak kullanılan Hükümet ve Adliye binalarının önündeki  alan ise  bir tören sırasında  bir  manga  asker ile protokolün bile sığışmadığı mezar yerine benziyor. Bu Tören alanı  Dinar gibi bir şehre  yakışmıyor.   Eski  Cumhuriyet alanı bile buradan çok gösterişli ve genişti,Sayın  Saffet Acar’ın başkanlık görevi sona ermeden  bu  park yerini eski haline getirip MEYDAN olarak hizmete acarsa  hem şu anda parkın doğu kısmındaki  mezbelelik ve idrar kokan   kısım temizlenmiş hemde  Meydan diyebileceğimiz bir  alana  Dinar kavuşmuş olacaktır.

Belediye başkanları, yapacakları kalıcı büyük yatırımları  hayata geçirmeden evvel çok yönlü  olarak sorup,soruşturarak halkın  onayını da alıp bir plan program  dairesinde  işe başlaması  gerekir. Yalnız kendi seçilmiş dönemin yıllarını kapsayacak yatırımlardan çok Başkanı olduğu kentin    ileriki  yıllarda da  halkın faydalanacağı  hizmetleri  yapması gerekmektedir.Yoksa kendisinden sonra gelecek olan Belediye  başkanlarıda   ,  halkta sıkıntı   çeker . Şimdi olduğu gibi ;   1995 Depremiyle   hasar gören eski Belediye binası ve yanındaki müştemilatlar yıkılıp enkazı taşındıktan sonra mademki yeni Belediye binası buraya yapılmayacaktı  bu boş alan  eski Cumhuriyet meydanıyla birleştirilerek burası  çok güzel bir meydan olarak hizmet verebilirdi.  Şimdiki “ BELEDİYE TİCARET MERKEZİ” Binası oraya hiç  yapılmamalıydı , hata üstüne hata yapılarak bu defa eski Cumhuriyet meydanı  yine kimseye sorup sormadan kendi kafalarına göre hareket ederek  meydan iptal edilip  park yapıldı.  Sanki Dinar’da  park   yokmuş gibi. İki kahve  müşterisine hizmet  veren  halkın deyimiyle   “miskinler parkı”  Şehrin merkezi  bir noktasında  göze hiçte hoş  görünmemektedir. Dinar’da parkmı yok? Santral  park,  Suçıkan park,Atatürk parkı,Gar park,incirli parkı  ve bir sürü mesire yeri,piknik alanları var.Dinar’ın park’a değil ,  Dinar’a yakışacak  Bir MAYDANA ihtiyacı var.

Şimdiki Adliye önündeki meydanı “Dinar Cumhuriyet alanı”  burasıdır diye göğsümüzü  gere gere gösterebilirsiyiz? Bir zamanlar bize bağlı olan kasaba ve köylerin  meydanları emin olun  şimdiki meydan olarak kullanılan alandan  çok daha iyi ve güzelliktedir. Park olarak kullanılan  yerin  iptal edilerek  ,Cumhuriyet meydanı olarak yeniden bir düzenleme yapılırsa   şehrin estetik güzelliğine  katkı sağlayacaktır. O meydan ki  Orta okul,lise ,sanat okulu,kız meslek lisesi ve hatta ilk okulları bile sığdırdığı gibi  milli bayramlarımızda halkımız   bile törenleri izleyebiliyorlardı.  Yani  park    olarak kullanılan alan meydan olarak yeniden düzenlenirse    şimdilik Dinar’a yeterli gelecek ve ilçe hemen değişik bir görünüm alacaktır.  Bizler görmeyiz belki ama İleriki yıllarda bir Belediye başkanı gelirse  Belediye ticaret merkezi olarak kullanılan Binayı    oradan kaldırılacak ve meydana ilave edip  Dinar’ın  görmek istediği  büyük bir meydana kavuşturmuş  olacaklardır. Ama şimdi  burayı yıkmanın yeri ve zamanı değildir.  Sayın  Acar  eski  meydanı açması yeterli olacaktır.Belediye hakkında yazılarımda arasıra değinmişimdir.  BELEDİYELER; OKULU OLMAYAN BİR MESLEKTİR .  burada tecrübe ön  planda  gelir. Ben her şeyi biliyorum,ben yaptım oldu mantığıyla  işleri yürütmeye kalkışırsanız çok yanılır yapılan icraatlar da boşa gitmiş olur. O güzelim meydanın park yapılması,meydan olacak yere bina  kondurulması gibi . Maalesef o yıllarda yetkili  bir Meclis üyesi  bile bu yanlış icraatlara dur diyememiş   Belediye’yi  ve  şehri   maddi manevi zarara sokmuşlardır.

Belediye Başkanlığına geldiği günden beri  halkla iç içe  başarılı hizmetler veren  Sayın Acar  bozuk düzen giden  her hizmeti yeni baştan ele alarak  düzeltmiş,çalışır hale getirmiş ve halkın taktirini kazanmıştır. Başarının sırrı kendisini iyi yetiştirmiş,kendi i ş yerinde yüzden fazla  elamanı barındırarak insanları yönetme ve ticari tecrübe sahibi olması, Başkanlıkta  başarıyı getirmiştir.halk bu  çalışmaları yakından takip ederek  ikinci bir devre daha Belediye Başkanlık görevini  kendisine  vermişti.  Yedi senedir devam eden başarı   dolu çalışmalarında  halkın hep yanında  , yapacağı  icraat ve yatırımları  paylaşmaya   özen   göstererek fikirlerini almakta tevazu göstermiştir. Parkında iptal edilerek yeniden   bir düzenleme ile meydana dönüştürülmesi  yerinde olacaktır.

Şehrin göbeğinde  bulunan  ve göze hiçte  hoş görülmeyen  parkın ziraat bankasına doğru  kısım geceleri tuvalet olarak kullanıldığı ve kokudan geçilmediği de   bir gerçektir. Buranında  mezbelelikten kurtarılarak    Dinar’ın  özlem  çektiği  kalıcı   bir  CUMHURİYET MEYDANI   hüviyetine kavuşturulması   için Sayın Acar’ın  gerekli tetkikleri  yaptırarak  çalışmalara başlanması dileğiyle hoş cakalın.

SAYGILAR.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.