RAKIYI VATANDAŞ KENDİ ÜRETMEYE BAŞLADI ETİL ALKOL YASAKLANDI                                                                                                                                              

  • 21 Şubat 2018
  • 8.848 kez görüntülendi.
RAKIYI VATANDAŞ KENDİ ÜRETMEYE BAŞLADI ETİL ALKOL YASAKLANDI                                                                                                                                              

RAKIYI VATANDAŞ KENDİ ÜRETMEYE BAŞLADI ETİL ALKOL YASAKLANDI                                                                                                                                              

                          Son zamanlarda rakıya yapılan üst üste zamlar başta akşamcılar olmak üzere vatandaşı kimyager yaptı. 70 lik rakı şişesi 60 liralık vergisiyle 106 liradan satılması başta akşamcılar içecekleri içkiyi evlerinde üretmeye başladılar. Ham maddesi etil alkol  olan ve  şeker  anason aroması , klorsuz su karışımıyla  yirmi dakikada içilecek rakı hazır hale getiriliyormuş. Vatandaşların yapmış olduğu bu  üretime son vermek için yetkili merciler  tarafından ham maddesi etil alkolün içine  acımsı  bir madde ilave edilerek piyasaya sürülecek ve rakı yapımında kullanılamayacak duruma getirilerek Mart ayının   sonunda tamamen yasaklanmış olacağı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

                              Hükümet, Rakıdaki vergiyi sık sık yükseltmesinin nedeni toplumdaki alkol tüketimini   azaltmayı amaçlıyor gibi göstermekti, son yıllarda aşırı zam yapılan alkollü içkilerde bir düşüş olduğu    yetkililerce açıklanmıştı. İktidar Hükümeti Vatandaş içkilere yapılan aşırı zamlar nedeniyle bandrollü içki almaktan vazgeçtiğini sanıyordu.  Fakat işin aslı  hiçte öyle değildi, ilaç ve temizlik  maddelerinin yapımında  kullanılmak üzere  üretilen Etil alkolü bazı  vatandaşlar Rakı üretmek için kullandıklarından  marketlerde en çok aranan ürün haline gelmişti.Talep o kadar artmıştı ki  artık yurt dışından ithali bile  yapılmaya başlanılmıştı.

                            Çok değil bundan bir çeyrek sene evveline kadar Dinarın şehir merkezinde ve Dörtyol   semtinde gözde lokantalar vardı, bu mekanlara Dinarlı eş, dost ve arkadaşıyla  bazı akşamlar bir iki kadeh içmek için giderlerdi.Dışarıdan gelen misafirlerini bile ağırlamak için bu lokantalara gelenler çok cüzi  hesap ödedikleri için evden  fazla lokanta tercih edilirdi.İki kişi yemekle birlikte bir şişe  rakı içmiş olsalar  bu günkü bir yetmişlik rakı fiyatını geçmezdi. Her yıl içkilerin üzerine konan anormal  vergilerle vatandaşlar bırakın lokantada rakıyı  içmek evine bile bir şişe içki götüremez,alamaz  duruma geldiler. Rakı üzerindeki toplam vergi tutarları şişenin içindeki içilecek maddeyi üç defa sollamasıyla üretimin formülleri aranmaya başlandı. Zeki ve kurnaz vatandaşlardan bazıları hemen üretime geçtiler. Rakıyı artık kendileri imal etmeye başladılar, bu durumu ilk zamanlar saklayanlar,evlerinde bidonlarla rakıyı  gören arkadaşlarına “dışarıdan bir arkadaş getirdi”  deyip savuşturuyorlardı ,sonraları saklamaya da  lüzum görmediler ve hatta nasıl yapıldığını arkadaşlarının da yapmaları için  alınacak ham maddelerini  içeren  malzeme ve miktarını gösteren notları birbirlerine vererek rakı imalatını çok kısa sürede   her vatandaş öğrendi ve imalata başladılar.

                              Tarımsal kökenli etil  alkol menşei ile satılan ürünün bir litre fiyatı 47 lira ve serbest olarak ülkenin her yerinde satılıyor. Rakı imalatı yapacak olan  kişi evvela bu ürünü alıyor,anason yağı, veya aromasını pazardan temin ettikten sonra evde büyük cam şişeye bir litre etil alkol ,bir litre iki yüz mililitre  klorsuz su,küçük bir cay bardağının çeyreği kadar anason aroması,4-5 adet kesme şeker, beş damla limon ilave ederek karıştırılıyor 20 dakika beklettikten sonra rakı içilecek  hale geliyormuş. İmal edenler her gecen gün çoğalıyor çünkü piyasada litrelik  rakının fiyatı  130 lira, vatandaş bir litre etil  alkolü 47 liraya alıp su ilavesiyle iki buçuk litre rakı elde ettiği anlaşılmaktadır. Bu hesaba  göre rakının litresi 20  liraya mal  olduğu içinde akşamcı olmayanlar  bile  rakı üretmeye  başladıklarını  duyuyoruz. Evlerde üretilen bu içkilerin Rakı olmadığını söyleyenlerde var. Bazıları evlerde etil alkolle yapılan içki  Rakı değil anasonlu  içecek  olabilir.Rakı demek için yarıdan fazlası üzümden gelen saf alkolün anason tohumlarıyla birlikte ,bakır ibriklerde damıtılmasıyla yapılan içki olduğunu söylüyorlar.

               1940 lı yıllarda yine böyle alkollü içkilere aşırı zamlar yapılmış,içki kullanan ve akşamcı olarak tabir edilen kişiler maddi durumu iyi olamayan, rakı veya şarap alamayanlar ispirto içerlerdi. İspirto   insan vücuduna çok zararlı bir madde ki o günün Hükümet yetkilileri Rakıyı birden yarı fiyatının altına çekmişlerdi.  Çok değil şurada yirmi sene evveline kadar büyük otel kumarhanelerinde oyun oynasın veya oynamasın içkileri kadeh kadeh bedava veriliyordu, demek ki adamlar kendi imal ettikleri içkiyi rakı diye Müşterilerine bu etil alkolden yaptıklarından veriyorlarmış.

                  Hükümet evlerde Rakı üretilmesinin önüne geçmek için Aralık ayının içinde almış oldu karar gereğince  satılacak etil alkolün içine” denatonyum benzoat “  isimli bir madde karıştırtıp  dayanılmaz acıtarak ‘ Gıda amaçlı kullanılamaz’etiketi  yapıştırılıp satışa sunulacakmış. Böylelikle evde  etil alkolle içki yapılmasının önlenmesi düşünülmektedir. Çünkü içine katılacak  madde çok açı olduğu için Rakı  üretiminde kullanılamayacak rakıyı bozacak şekilde piyasaya sürüleceği anlaşılmaktadır.Daha önceleri markette satılmakta  olan etil alkolün ise  bu yılın  Mart ayı sonuna kadar  eskiden olduğu gibi serbest  olarak satılacağı bu tarihten sonra  içerisine katkı maddesi katılarak acıtıp rakı  yapılamayacak duruma   getirildikten sonra piyasaya sürüleceği Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Etil alkol Mart ayı sonuna kadar serbest olmasına rağmen piyasada bir litre kalmadığı ve arayanlar marketlerde bir litre dahi bulamadıkları söylenmekte.

                      Etil alkolle Rakı yaparak içenler bundan sonra rakının ham maddesi etil  alkolü kolaylıkla   bulamayacaklarından özellikle  her gün birkaç kadeh içen  tiryaki olmuş kişiler piyasadaki çok pahalı  Rakıya mı döner yoksa, yeni buluşlara mı yönelirler bekleyip göreceğiz.

SAYGILAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.