RAMAZAN VE ORUÇ AYI

  • 06 Haziran 2016
  • 975 kez görüntülendi.
RAMAZAN VE ORUÇ AYI

RAMAZAN VE ORUÇ AYI

            Kutsal dinimizin  en önemli ibadetlerinden  birisi olan ORUÇ insana;  sabrı, iradeli  olmayı, zorluklara  dayanabilmeyi, açlık ve yoksulluğu ve Allahın verdiği bunca nimetin kıymetini en güzel  bir  şekilde öğreten son derece  ehemmiyetli bir ibadettir. Mübarek ramazan ayı her yönüyle insana huzur veren kalbin sevinç ve merhamet duygularının dolmasını sağlayan çevresindeki bütün   canlılara   şefkat gözüyle bakmasını sağlayan  anlamlı bir ibadet olarak bilinmektedir.

 

Ramazan ayı biz Müslümanların mübarek aylarından birisi ve diğer aylarında sultanı olarak  bilinmektedir. Onu diğer aylardan ayıran ve faziletli kılan pek çok şeyler vardır.  Zira  bu ay  aynı zamanda rahmet, merhamet ve günahlardan bağışlanmaya  sebep olmaktadır. Ramazan ayı kur’anın inmeye başlaması ,orucun bu ayda tutulması , teravih namazının   kılınması ,  yine kur’anın  emri olan  zekatların  bu ayda verilmesinin  tercih edilmesi,sadaka ve  fitrelerin  verilmesi  çok önemli ibadetleri  gerekli kılmaktadır. Bizleri bu mübarek ramazan oruç ayına ulaştıran yüce Allah’a sonsuz şükürler olsun.

Aslında  ORUÇ hakkında bütün bilgileri yüce kitabımız Kur’anın Bakara suresinin 183-184-185  ve 187 arka arkaya gelen bu dört ayetten açık bir şekilde  öğrenmek mümkündür. Her müslümanın evinde bulunan Kur’an mealinde bu surenin ilgili ayetlerinde açıkça yazılıdır.Bu ayetler dikkatlice okununca oruç ibadetinin bütün detaylarını öğrenmiş oluruz.Yeterki insan  en mühim ibadetlerden namaz  ve oruç hakkında bilmediklerini araştırsın ,okusun öğrenmeye özen göstersin.

BİN AYDAN  hayırlı olarak bildirilen KADİR gecesi  bu mübarek ramazan ayının içinde yirmi  yedinci gece olarak  daha fazla ibadetle geçirmemiz istenilmekte ve bir ayeti kerimede “ Biz onu kadir gecesi indirdik,Kadir gecesi  nedir, bilirmisin sen? Kadir gecesi  Bin aydan hayırlıdır.Meleklerle ruh o gece rablerinin izniyle  her  iş için iner.Tam bir esenliktir o gece  ,tan yeri  ağarıncaya kadar.”  (kadir  suresi 1-5) Yüce kitabımız kur’anı  kerim bu gece inmeye başlamış , Gecelerin en kıymetlisi ve  Kur’an-ı kerim’de  adı gecen tek  gecedir KADİR gecesi.  Bir ay boyunca  tutulan oruç,  insana  güzel   ahlak kazandırır,ahretini düşündürür,kötü davranışlardan uzak tutar ve Allah’a yaklaştırır. Oruçlu insan ,hep yüce Allah’a ibadet halinde olduğu için oruç ona rabbini unutturmayacak ve davranışlarını O’nun rızası dairesinde ayarlamasına vesile olacaktır.

Malumlarınız olduğu üzere Ramazan ayı her otuz üç senede bir döner ve tekrar aynı günlere  gelir. Ben ve benim  yaşta olanlar ikinci bir 33 seneyi bitilmek üzereyiz. Çocuk  yaşlarda   Hatırladığım kadarıyla   ramazan ayı oruçtuk  erikler yeni olmaya başlamıştı iki arkadaş yoldan geçerken komşumuz bir avuç erik verdi, çocuk aklımızla erikleri ağzımıza sokup fakat çiğnemeden geriye çıkarıyor  orucun bu şekli ile bozulmayacağını ispatlamaya çalışıyorduk.Demek ki   biz o zamanlar 8-10 yaşlarında olsak  üstüne bir  66  daha ilave edersek  bizim yaşı tutuyor. Aradan uzun yıllar  geçti  ve gene aynı uzun ve Sıçak yaz günlerinde  oruç tutmaya başladık.Allaha şükürler olsun hiç zorlanmıyoruz. Son senelerde böbrek yetmezliği teşhisi  konulduğu  ve doktorların oruç tutmamızı yasakladığı halde    hiçbir sene  aksatmadan Allah’a şükürler olsun  tuttuk.  İnsan azmetsin Sıçak ve uzun yaz günleride olsa Yüce Allah  oruç tutanlara sabır ve  kolaylığını gösteriyor. Güneş’in altında inşaatlarda çalışanlar,tarlada,ovada harman kaldıranları düşündükçe bizim gölgede istirahat halinde bu ibadeti yerine getirmemizden  doğal ne olabilir ki.  Mademki  ibadet için yaratıldık ve ahret yolcusuyuz, mademki  bu  dünyada gelip geçiciyiz, misafiriz; Öyleyse zahmete hiç aldırmadan ibadetlere devam etmeliyiz.Bunların mükafatını  Yüce Allah fazlasıyla verecektir inşallah.

Zira Allah için yapılan Namaz,Hac  ve diğer  ibadetlerin karşılığı din kitaplarında  açıklanmışken  Allahın  “ mükafatını ben vereceğim “ Buyurduğu yegane ibadet Oruç’tur. Ramazan oruç’u   hakkında  Peygamberimiz tarafından söylemiş   bir çok hadislerde mevcuttur. Resulullah (s.a.a): “ İnsan ramazan  ayının faziletini bilseydi, yılın hepsinin  ramazan olmasını isterdi.”  Bihar-ul Enver. “ Kim Ramazan ayını Oruç  tutar ve haramdan sakınırsa, Allah onun geçmiş günahlarını af eder”   Sevap-ul   A’mal.   Oruç  gösterişsiz,riyasız bir ibadet ,belki biraz zahmetli olabilir, uzun yaz sıcağında  sıkıntı,  susuzluk  ve açlık çekebilirsiniz  fakat   SABIR   etmek  oruç  tutan  kişiye büyük sevaplar,mükafatlar  kazandıracağını  hiç  unutmamak gerekir.Bir diğer husus  bu mübarek ay boyunca insanımızın şefkatli ve merhametli oluşu kimsesiz,yetim , öksüzlerin  fakir ve yardıma muhtaç kişilere daha fazla yardımda bulunulması,onların gönüllerinin hoş edilmesi bu ayın  güzelliklerindendir.

Mübarek Ramazan ayının ülkemize ve İslam alemine mutluluk,barış ve huzur getirmesini diler,   tutacağımız oruçların,  kılacağımız teravih  namazlarının ve yapacağımız her türlü  ibadetlerin  Allah  katında  kabul edilmesini  niyaz ederim.

“ALLAHIM SEN AF EDİCİSİN AF ETMEYİ SEVERSİN BENİ DE AF ET” Sözlerini  bu mübarek  oruç ayında her gün sık sık  tekrar ederek  Allah’tan  af etmesini  dileyelim İnşallah.

SAYGILAR.

 

Tel: 0532 667 5701

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.