ŞAİRİN SANAT HAYATI

  • 14 Aralık 2014
  • 1.596 kez görüntülendi.
ŞAİRİN SANAT HAYATI

SAVAŞ SARIKAYA (Şair)

 

07.07.1971 tarihinde Dinar İlçesi Çicektepe Köyö’nde doğdu. Zeki Bey ve Elif Hanım’ın sekiz çocuğundan besincisidir. İlk Okul tahsilini aynı köyde, ortaokulun 1.sınıfını Tatarlı’da 2. ve 3. sımfları ise Aydın’da okudu. Lise tahsilini de Aydın da yaptı. Daha sonra Gazi Üniversitesi Bolu Meslek Yüksekokulu Orta Kademe Yöneticilik Bölümünden 1994 yılında mezun oldu.

2004 Yilında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim Organizasyon Bölümünü bitirdi. Bir kamu kuruluşunda çalışan şair, Aydın’da yaşayan ve bir kamu kurumunda çalışan şair Sibel Hanım ile evlidir. Şairin Zeki Berkin adında bir çocuğu vardır.

ŞAİRİN SANAT HAYATI

Şiirleri yerel ve ulusal gazete ve dergilerde yayınlandı. Şiirlerinin yanı sıra hikaye ve tiyatro eserleri de olan şairin yazdığı hikayeler Bolu’da yerel bir gazete tarafından yayımlandı. Deneme aşamasında roman çalışmaları da bulunmaktadır. Birçok antolojiye katıldı. Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen “Cumhuriyetin 80. Yılı Anlam ve Önemi” konulu şiir yarışmasında “Senin İçin Cumhuriyet” isimli şiiri birincilik ödülü aldı. Daha çok hece ölçüsüyle şiirler yazan şair; şiirlerinde aşk, gurbet, ayrılık ve ölüm gibi konuların yanı sıra toplumsal taşlamalar da yer vermektedir. Hece ile şiir yazarken âşıklık geleneğine uygun olarak şiirlerinde GENÇ ÂŞIK mahlasını kullanmaktadır. Aydın Yazarlar ve Şairler Demeği’nce yayınlanan AYDIN EFESİ isimli derginin yayın kurulu üyeliği ve derginin saymanlığını yapmaktadır. Halen Aydın Yazarlar ve Şairler Demeği Yönetim Kurulu üyesi olan şairin yayımlanmış olan “Adını Sen Koy” isimli şiir kitabının dışında yayına hazır iki adet şiir kitabı daha bulunmaktadır. Şairin şiir ve yazı çalışmaları devam etmektedir…

Örnek bir şiiri; CAN BENİM

Savrulsun dumanım külüm savrulsun

Aşkın ocağında yanan can benim

Şu kurak toprağa ölüm savrulsun

Toprakta çiçeğe dönen can benim

 

***

 

HÜSEYİN ÇOLAK (Şair)

Âşık Hüseyin Çolak, 1948 yılında Dinar’ın Çöl ovasında bulunan Çürüklü Köyü’nde bir Çiftçi çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Muslu, annesi Feden kendi hallerinde köy hayatının çetin şartlarında kıt kanat hayatlarına devam ettirir.0 zaman için Çürüklü köyünde ilkokul yoktur. İlkokulu okuyabilmek için ya Akpınarlıya ya da Haydarlıya gitmek gerekmektedir. Biri kız, üçü erkek olmak üzere dört kardeşi olan şairi babası imkânsızlıklardan dolayı okula gönderemez. Geç de olsa 1959’lu yıllarda Çürüklüye okul açılmıştır. Şair de okumaya çok hevesli olan köy çocuklarındandır. Buna rağmen yaşı büyük olduğu gerekçesiyle şair okula kaydedilmez. Şair daha sonraki yıllarda ve askerde okumayı kendi kendine öğrenir. Dinar’a göç ettikten sonra; dinarda ilkokul bitirme sınavlarına girerek, ilkokul diplomasını alır. Bir çiftçi ailesinin ferdi olarak; ilkokula gidemeyen şair, köyde koyun, kuzu güder, ailesine bağ, bahçe, tarla işlerinde yardımcı olur. Şair’in çok belirgin bir özelliği de çok meraklı birisi olmasıdır. Çocukluğunda her gördüğü şeyi merak eden şair, merak etmekle kalmaz, gördüğü her şeyi öğrenmek ister.

Şair köyde önce soba tamirciliği, sonra sondajcılık yapar. 1968 yılında askere gider. Askerliğini Erzincan’da topçu olarak yapar. Askerden döndükten sonra, 1977 yılında Dinar’a göç eder. Şair, Dinar’da Menderes Nehri’nin yanında Taşçı Zekiye’nin evinin altında küçük bir dükkân kiralar, burada kaynak işleri yaparak geçimini sağlar. Boş kaldığı zamanlarında da saz çalıp efkâr dağıtan, küçük dükkânında dostlarını ağırlayan şair, vakit buldukça ve ilham geldikçe şiir yazar.

ŞAİRİN SANAT HAYATI

Şair küçük yaştan itibaren şair ruhludur. Köyünde Kerem Havaları’ndan beslenir. Çobanlık yapar, eşkıya hikâyeleri dinler ve duygularını dörtlüklere dökmeye başlar. Askerlikte şiire ilgisi artar. Asker dönüşü bir ara şiire ara verse de şiirsiz yapamaz. Dinar’a göç ettikten sonra tekrar yazmaya başlar. Daha sonraki yıllarda saz çalmayı da öğrenen şair, şiirlerini ezgi ile söyler.

ŞİİRLERİNİN ÖZELLİKLERİ

Çok sayıda şiiri bulunan şair Hüseyin Çolak tam bir halk şairidir. Şiirlerinin teması aşk, ayrılık, vefasızlık, gariplik, gurbet, acı, yoksulluk başta olmak üzere toplumsal dertler ve sıkıntılardır. Ayrıca vatan, millet, bayrak, asker… Gibi milli konularda da şiirleri vardır. Şairin şiirlerinde halk şiirimizin özellikleri vardır. Şairin şiirlerinde bazı kafiye ve dil kusurlarına rastlanır. Bu eğitim görmemiş halk şairleri için oldukça normaldir. Şair şiirlerinde genelde koşma nazım şeklini kullanmıştır. Ölçü olarak da halk edebiyatımızda çok kullanılan 8’li ve 11’li hece ölçüsü kullanılmıştır. Şair bir Halk şairidir. Eğitim öğretim görmemiştir. Şiir dili sade halk dilidir. Şairimizin örnek bir şiiri:

GİDERİM

Âşık Hüseyin’im bağladım kara

Sinem delik deşik yüreğim yara

Ne yüce dağ derim, ne derin dere

Dağları yol eder, aşar giderim

Araştırmacı Gazeteci Yazar Ayhan Kalkan

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.