TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ 

  • 29 Aralık 2017
  • 430 kez görüntülendi.
TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ 

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ

VE MİLLİ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY’U ANDI

Türk Ocakları Dinar Şubesi “Aralık Ayı Perşembe Sohbeti”nde 103 yıl önce 22 Aralık 1914 tarihinde başlatılan SARIKAMIŞ HAREKÂTI’NDA şehit düşen Mehmetçiklerimiz ile ölümünün 81. Yılı (27 Aralık 1936) sebebiyle İstiklâl Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u bir programla andı.

Programa Saygı duruşunun yapılması, İstiklal Marşının okunmasıyla başlandı. Daha sonra Milli Marşımızın 10 kıtası Türk Ocakları Dinar Şubesi üyelerinden Şair Rıfat Yiğit l tarafından okundu. Emekli Edebiyat Öğretmeni Hasan Alpars’ın “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı” başlıklı sunumundan sonra, Akif’in “Ordumuza Dua” isimli şiiri Şube denetleme kurulu üyesi Mustafa Şanal tarafından seslendirildi.

Programın ikinci bölümüne sanatçı Ahmet Şafak’ın seslendirdiği Sarıkamış Ağıtı’nın videosunun dinlenmesiyle başlandı. Daha sonra “Sarıkamış Belgeseli” izlendi.  Sanatçı Musa Eroğlu’nun Sarıkamış Ağıtı’nın dinlenmesinden sonra; Türk Ocakları Dinar Şube Başkanı Raif Öztürk “103. Yılında Sebep ve Sonuçlarıyla Sarıkamış Harekâtı-Beyaz Dram” başlıklı -slâyt eşliğinde- bir sunum yaptı.

 Dinarlı şairler Abdurrahman Ertürk, Hasan Alpars ve Rıfat Yiğit’in Sarıkamış Şehitleri’ne ithafen yazdığı şiirler okunduktan sonra, sanatçı Esat Kabaklı’nın söylediği Sarıkamış Ağıtı dinlendi. Sarıkamış belgeseli seyredilirken ve sanatçıların söylediği ağıtlarla, Dinarlı şairlerin şiirleri dinlenirken duygulu anlar yaşandı.

“Beyaz Dram” başlığıyla; Mehmetçiğin kara, borana, tipiye; iaşe, giyecek, cephane yokluğuna rağmen yazdığı kahramanlık destanını anlatan Şube Başkanı Raif ÖZTÜRK, 1976 yılında yedek subay olarak askerlik yaptığı Sarıkamış’ı, bölgenin şartlarını ve “Sarıkamış Harekâtı” ile ilgili Sarıkamış’ta yaşlılardan dinlediği anıları anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Bu duygularla katılımcılara 1876-1877 Osmanlı Rus Savaşını (93 Harbi) anlatan Arif Hikmet Bey’in “BAŞIMIZA GELENLER” kitabı ile Teoman Alparslan’ın Sarıkamış Harekâtı’nı anlattığı “SARIKAMIŞ -Bir Destanın Bilinmeyen Öyküsü” isimli kitabını mutlaka okumalarını tavsiye etti.

Şube başkanı Raif ÖZTÜRK, sunumunu Sarıkamış Harekâtı’nın ve 90.000 şehidin örtüsünü kaldıran, Sarıkamış Dayanışma Gurubu Başkanı Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ’i minnet ve şükran duygularıyla anarak ve hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek bitirdi. Program Türk Ocakları Dinar Şubesi üyesi Arif SAĞLAM’IN şehitlerimizin ve milli şairimizin ruhuna ithafen okuduğu dua ile son buldu. 

29.12.2107

Türk Ocakları

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.