ŞEHİRLİ OLMAK-3

  • 02 Ağustos 2016
  • 839 kez görüntülendi.
ŞEHİRLİ OLMAK-3

ŞEHİRLİ OLMAK-3

(Şehirli Olmak İçin Kültürel Gelişim Şarttır)

 

Bir yerin şehir olabilmesi için elbette fiziki gelişim gereklidir. Ancak bundan da önce bir yerin şehir olarak anılmasında kültürel zenginlikler çok daha etkili olmaktadır. Kültürel bakımdan gelişen yerler, ekonomik ve sosyal yönden de gelişirler. Kültürel, ekonomik ve sosyal gelişimler birbiriyle ilintilidir ve bunlardan her biri ötekine ivme kazandırır.

Dinar’ın özlemini çektiğimiz yıllarında gelişmiş ve oturmuş bir kültür zenginliğine sahip olduğu biliniyor. Yine o yıllarda Dinar’da civar illerde bile az görülen canlı bir sosyal yaşam vardır. Dinar her bakımdan bir cazibe merkezidir. Dinar’a gelen memurların çok memnun kaldığı ve gitmek istemedikleri bilinen bir gerçektir.  Yine aynı dönemde Dinar’ın çiftçisi, işçisi, esnafı, sanatkârı, memuru, amiri her kesim insanın ekonomik refah ve huzur içinde yaşadığı bilinmektedir.

1870’li yıllara kadar bir kasaba, 1870’li yıllardan 1908 yılına kadar bir nahiye merkezi ve 1908 yılından itibaren kaza merkezi olan Dinar’ın, 1940-1980 yılları arasında her bakımdan gelişmiş olmasının sebepleri araştırıldığında kültürel gelişmenin ve etkinliklerin ilçenin sosyal ve ekonomik hayatına nasıl bir canlılık getirdiği çok açık şekilde görülecektir. Bunda, ilçenin yerli halkının hoşgörülü ve gelişime, değişime açık olması kadar, Dinar’a dışarıdan gelen ve yerleşen insanların da kültürlü ve geniş ufuklu olmaları etkili olmuştur.

Adı geçen tarihler arasında Dinar’da kültürün ve sosyal hayatın bu denli gelişmesinde;  1918’li yıllarda kurulan Türk Ocakları Şubesinin, 1936’lı yıllarda kurulan Halk Evleri’nin, 1938’lı yıllarda kurulan Dinar Spor Kulübünün, 1970’li yıllarda kurulan Dinar Yüksek Tahsil Cemiyeti’nin kültürel ve sosyal faaliyetlerinin önemli etkisi olmuştur. Ancak bu konuda asıl katkı; ufku açık yerel yöneticilerden, görev icabı Dinar’da bulunan tüm memurlardan, aydın fikirli ve feraset sahibi Dinar esnafı ve halkından gelmiştir. O yıllarda değişik dernek, kulüp ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı tüm etkinliklerde salonlar dolmuş taşmıştır. İllerde bile görülmeyen sosyal etkinliklerin yapılması ve bu sosyal etkinliklerin halk tarafından büyük bir ilgiyle desteklenmesi Dinar’da kültürel ve sosyal canlılığı yaratmıştır. Kültürel ve sosyal hayattaki bu gelişim ekonomik gelişime de ivme kazandırmıştır.

Özlediğimiz dünkü Dinar ile ilgili bu bilgileri paylaştıktan sonra, her birimizin bugünkü Dinar’a bakması ve şehirliliği ne kadar hak ettiğimizi değerlendirmesi gerekiyor. Dünya değişti, kaçınılmaz olarak Dinar’da Dinarlı da değişti. İnsanlık yozlaştı, özellikle 1995 depreminden sonra Dinar’ın fiziki yapısında değişiklik olduğu gibi, insanımızın değer yargılarında da değişmeler oldu. Bazı özelliklerimizi ve güzelliklerimizi kaybettik.

Bütün bunlara rağmen Dinar hâlâ kültürel ve insanî değerlerinin büyük kısmını yaşatabilen yerlerdendir. Ancak Dinar, ruhlarda büyük yıkım yapan deprem psikolojisinden hâlâ çıkabilmiş değildir. İnsanların üzerinde bir vurdumduymazlık vardır. İnsanlar akrabasına, komşusuna, dostuna, arkadaşına ilgisiz; ilçesinin sosyal yaşamına kayıtsızdır. O eski kültür kenti, sosyal hayattaki canlılıkla illeri bile kıskandıran Dinar gitmiştir. Kasvetli bir kasaba havası, kasaba yaşamı ve durgunluğu cıvıl cıvıl hayat kokan şirin ilçeyi teslim almıştır.

İnsanlarımızın büyük kısmı evini Dinar ve Dünya bilmektedir. İnsanlarımızın bir kısmı için hayat, sabah oturup akşama kadar okey oynadığı kahveden ibarettir. Kitaba, kütüphaneye, kültürel ve sosyal etkinliklere ilgi yoktur. Sosyal hayat durgun, dingindir, yarını için düş gören, hayal kuran, ülküsü, fikri, umudu, heyecanı olan yoktur. Dinar’a bir şeyler olmuştur. Dinar şehirli olma büyüsünü, arzu, istek ve hayalini kaybetmiştir.

Tüm hemşerilerimi düşünmeye davet ediyorum. Bu anlayış, bu sosyal yapıyla; biz şehirli, Dinar şehir olabilir mi? Dinar, gelişebilir mi?

Saygılarımla….. 2 Ağustos 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.