ŞEHRİMİZDE SANAATKAR ÇIRAK BULAMIYOR

  • 18 Ağustos 2016
  • 916 kez görüntülendi.
ŞEHRİMİZDE SANAATKAR  ÇIRAK BULAMIYOR

ŞEHRİMİZDE SANAATKAR  ÇIRAK BULAMIYOR

 

Arabamın küçük bir tamiratını yaptırmak için  Kazamızın sanayi sitesine gitmiştim, tanıdık  oto   tamirhanesinin kapısı önünde üç tane tamir bekleyen otomobil vardı , usta  beni görünce   tamir için bekleyen iki arabayı dışarı çıkararak benim arabayı içeriye aldı. Dışarıya çıkardığı arabaların altında bir çok aletleri de birer birer toplayarak yerlerine koyduktan sonra benim  arabanın sorunlarını öğrenip tekrar yerine koyduğu aletleri getirmeye başlayınca sordum” usta senin çırak veya kalfan yokmu?” diye,  yetişmiş   bir kalfasının ayrılıp dükkan açtığını, çıraklık için artık eskiden olduğu  gibi kimsenin çocuğunu   bir sanat öğretmeye getirmediğini uzunca anlattı.Gelenlerinde işe  başlamadan haftalık veya aylık maaş talep ettiklerinden yakındı.

Eskiden bacak kadar çocukların şoförlük yaparak  arabaların yerlerini değiştirdiklerini, ustasına lüzumlu alet ve edevatın getir götür işleriyle, tamire gelen arabaların sökülüp takılmasını  hep bu çırak çocukların yaptıklarını  kalfa ve ustalarında rahat çalıştıklarını anlattım. Usta beni hem  dinliyor hemde  çırakların yapacağı vidaları sökme,lüzumlu aletleri yerinden getirip götürme işlerini    kendisi yaptığı için haliyle  yapılan iş gecikiyordu.  Usta;  çırak  konusunda çok dertliydi  ve başladı anlatmaya”   Ben  mesleğe   9 yaşında çırak olarak başladım, çıraklık bu yaşlarda başlamalı,bu yaştaki çocuğu istediğiniz gibi yönlendirirsiniz ama 16-17 yaşlarına gelmiş gençleri yönlendirmek ,bir şeyler öğretmek  oldukça zor. Her şeyi yanlış anlıyorlar,biraz sıkıştırırsan bırakıp gidiyor. Bu nedenlerle gelen çırakları alırken küçükleri    tercih ediyoruz.Her meslek gurubunda çırak bulunmalı bunlar sebat ederse  hem bize yardımcı olur  hemde kendisini yetiştirmiş usta olarak mesleğe atılırlar.Her ustanın arkasını bu çıraklar toparlar.  İşine sadık ,çalışkan mesleği    öğrenmeye meyilli  çocuklar  bizim evladımız gibidir, onların iyi bir usta  olmaları için mesleğin püf noktalarını öğretiriz . Burada anne, babadan çok bizimle birlikte olurlar bu nedenle   iş yerimizde   bir aile gibi  çalışır ve onlara her hususta örnek bir insan olmaya çalışırız.   Ben 4 kalfamı usta yaptım yolladım, fakat gördüğünüz gibi şimdi bir çırak dahi yok.Okullar  tatil olduğu halde arzu ettiğim gibi çırak bulamıyorum.   Dikkat ederseniz dükkan camlarında (çırak aranıyor) gibi yazıları sıkça görürsünüz.”  diyerek  çırak  bulmak   konusunda sıkıntılı olduklarını açıkladı. Hakikaten diğer dükkanlara da  göz gezdirdiğimde  küçük çırak   hemen hemen hiç yoktu. Çalışanların tamamı usta veya kalfa yaşlarında insanlardı.

Çok eskilerde Dinar’da  “Kerim Usta”   namıyla  anılan  bir tek tamirci vardı,her türlü araba,motor tamirleri yaparlardı şimdiki Akbank’ın olduğu yerde daha sonraları Adliyenin arkasında büyükçe bir dükkan içerisinde on kadar kalfa, çıraklarla çalıştılar.Kerim usta   titiz,disiplinli sert  ve  kafası  çok çalışan bir insandı.Mesleğiyle alakalı  her türlü işi başarıyla yapan bir ustaydı.Yanında çırak  olarak  işe başlayanlardan  Ahmet Akpınar,Erdoğan Gönüllü,Hayrı Yazıcı , Orhan Gürler,Kerim Ustanın  yetiştirdiği en değerli ustalardı, bu gün sanayi çarşısındaki bir çok  oto tamirciliği yapanlar da bunların yetiştirdiği  ustalardır.O yıllarda tamire gelen bir arabanın  motoru,kaportası ve diğer  arızaları aynı usta tarafından yapılırdı, şimdiki kadar olmasa da  makine çalışır durumda teslim edilirdi. O günün çırakları zor şartlar altında arabanın eğilmiş bir kaportasını saatlerce çekiçle döve döve  doğrultmaya  uğraşırken ,diğer birisi bir parçayı  eski durumuna getirmek  için  büyük uğraş verirlerdi.Torna ve benzeri  makinelerinin olmadığı o günlerde  bu işlerde hep ÇIRAK  kullanılırdı. Sanatta eğitim usta-çırak ilişkisiyle gerçekleşir, bilgi ve beceri  sanaat üretimi sırasında verilir.Çırak konusuna hakim olmaya   başlayıp sanatında ehlileşince  kendi kanatlarıyla uçmaya; bir yandan sanatını gerçekleştirirken diğer yandan kendi çırağını yetiştirmeye başlamalıdır Okullarda uygulanmakta olan 4+4+4   sisteminin  çırak  yetişmesi konusunda etkisi varmı  bilmem   ama   mutlaka çırak hem okumalı hem de ustanın yanında  sanatın püf noktalarına kadar öğrenmelidir, ve en önemlisi İnsana ve insan gücüne değer veren Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okullarının yeniden yapılandırılarak gerekli düzenlemelerle İstihdamın özendirilmesi gerekmektedir.

Ülkenin bir çok yerinde üniversite mezunlarının iş bulamadıklarını, her gün artan işsizler  ordusuna  yüzlerce insanımızın  katıldığı bu günlerde  Sanatın “ALTIN BİLEZİK” sözü bir kere daha kanıtlanmıştır. Elinde bir mesleği olan kişi işsiz ve aç kalmaz,mutlaka her alanda iş bulabilir.Yeter ki azmedip çalışsın, örneğin bir  elektrik veya su tamircisini eve götürdüğünüzde hiçbir iş yapmasa dahi  yirmi,otuz lira istiyorlar bu para eve gidip arızayı görme ve ne yapılacağını ev sahibine bilgilendirme ücreti oluyor,birde o işi tamir eder teslim ederse ustanın o günlük nafakası çıkmış oluyor. Bir günde böyle birkaç işe gittiğini varsayarsak  kazanılan paranın hesabını artık siz yapın.İyi bir mesleğin ustası durumuna gelebilmek içinde  küçük yaşta bir sanatkarın yanına   ÇIRAK olarak girmek gerekir.Hem okuyup hem de  ustanın yanında çıraklık  o çocuğu sekiz sene sonra diplomalı  sanatkar usta olarak mezun edecektir. Dışarıdan üniversite bitirmek amacıyla  çoğu zaman sokaklarda dolaşanlar,okula ve bir sanata girmeyip   internet kefelerinde vakit öldürenler ,kahvelerde  okey oyunlarından başını   kaldıramayan  gençler  iyi biliyorum ki cebinizdeki  yetiremediğiniz harçlıkları da  anne , babanızdan zor zahmet alıyorsunuz  , bazı zamanlar büyük münakaşalar oluyor ama onlarda haklılar  bu hususta. Bırakın artık avare gezmeyi bir sanatkarın yanına çırak olarak başlayın,becerikliyseniz en kısa zamanda kalfa daha sonra usta olarak yetişecek hem cebiniz para görecek hemde  sanat öğreneceksiniz .Bir ustanın yanında sanatı pratikten görerek öğrenmek en geçerli uygulamadır. Önemli olan biraz dişinizi sıkıp sebat etmektir. İleriki tarihlerde okuldan aldığınız diploma  bir  işe yaramadığı yerlerde  ÇIRAKLIKTAN   kazandığınız ALTIN BİLEZİK  çok şeyler kazandıracaktır. Bir deneyin pişman olmazsınız.

SAYGILAR..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.