SİNEK VE HAŞERELERLE MÜCADELE KONULU TOPLANTI YAPILDI

  • 12 Haziran 2015
  • 838 kez görüntülendi.
SİNEK VE HAŞERELERLE MÜCADELE KONULU TOPLANTI YAPILDI

sin-hasrsmnr1

SİNEK VE HAŞERELERLE MÜCADELE KONULU TOPLANTI YAPILDI

Dinar Belediyesi Kültür Düğün ve Konferans salonunda, sinek ve haşerelerle mücadele isimli program çerçevesinde Dinar Belediyesi, Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğünün katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Programa konuşmacı olarak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Arafat Cengiz, Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Mezher Işık, Belediye Veteriner Hekimi Oğuz Başkaya ve Çevre Sağlık Teknisyeni Hasan Karagöz tarafından, ilçemiz Dinar’da bulunan hayvancılık işletme sahiplerine slayt sunum eşliğinde bilgilendirme yapıldı. Programda, günlük olarak çıkarılan hayvan gübreleri için gübre çukuru yapılması ve üzerine toz kireç dökülerek hem kötü kokunun hem de haşere üremesinin önleneceği anlatıldı.

Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Mezher Işık tarafından uygulamanın çevreye zararı en aza indireceğini belirterek hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar ile ilgili bilgi verdi.

Veteriner Hekim Oğuz Başkaya ise konuşmasında etrafı çevrili gübre çukurunun, gübrenin dağılmasını önleyeceğini hemde kullanılacak kireç miktarını azaltacağını belirtti. Başkaya konuşmasının devamında, hayvanların sinek ve haşere nedeniyle ette %5 ve süt veriminde %20 ye varan düşüş olabileceğini ifade ederek, hayvanlardan hayvanlara ve insana bulaşan hastalıklar ile ilgili bilgi verdi. Alınan bilgiye göre, Belediye Başkanı Saffet Acar’ın talimatı ile belediye tarafından hayvan işletme sahiplerine birer torba  kireç verileceği öğrenildi.

sin-hasrsmnr2 sin-hasrsmnr3 sin-hasrsmnr4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.