SOFRALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZİ EKMEK

  • 04 Kasım 2014
  • 1.129 kez görüntülendi.
SOFRALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZİ EKMEK

LozanSarioglu

SOFRALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZİ EKMEK

Her gün üç öğün  sofralarımıza misafir olan  ekmek ; fakir, zengin her kesimin vazgeçilmez  gıda maddesidir. Son zamanlarda  çok çeşitli ekmek imal edilerek  satılıyor,fakat gerekli denet-  lemeler hiç yok gibi.Normal ekmegi beyazlaştırmak için katkı maddesi katılmakta,Kepekli ekmeğe koyu görünsün diye bazı üreticiler  una kako veya kimyasal boya kattıkları bilinmektedir.Market ve bakkallara gelen ekmekler , sağlıklı olmayan bir dolapda veya açıkta müşteri tarafından seçılme bahanesiyle elleriyle mıncıklanmakta,bunları görüp bilen Gıda ve tarım yetkilileri  sağlıklı bir denetim yapamamaktadırlar.Ekmekle alakalı tüm yetkilerin eskiden olduğu gibi BELEDİYE ENCÜMEN’ lerine,  Zabıta birimlerine geri verilmesi zorunlu hale gelmiştir.

Eskiden Toprak Mahsulleri ofisi tarafından  Belediyelere tahsis edilen 80 randumanlı düşük   kaliteli uçuz un gelirdi. Bu  unlarKazamızda bulunan fırınlara dagıtılır, isteyen  fırıncı bunun içine 74 randumanlı francala  un katarak ekmeklerinin daha kaliteli olmasını saglardı. Ekmek eskiden ekşi maya  tabir edilen fırıncının kendi yaptıgı, fakat zahmetli (ekşı maya) hazırlanarak yapılırdı. Haliyle bu ekmek çok   kaliteli,pışkin kabarmış ve çabuk bayatlamazdı. Son zamanlarda  birçok hazır mayalar piyasaya cıkınca fırıncıda bunları kullanmaya başladı, bunların yanı sıra ekmekleri daha beyaz göstermek için çeşitli katkı maddeleri koymaya başladılar,  Ekmek görünüş itibariyle göze hoş gelsede istenilen , aranan  eski ekmek tadını vermiyor. İlçede yaşayan çok kişi, Afyon,Isparta başta olmak üzere günübirlik gidip döneceklere ekmek ısmarlarlar.Bunun başlıca nedeni  O İllerde çıkan ekmekler Dinar’da maalesef çıkarılamamaktadır.  Bu durumu bilen eski babadan fırıncılığı ögrenen meslek sahipleri ekşi maya ile hazırlanmış kaliteli ekmek  çıkararak müşterisini tutmaya calışmaktave bunların yanı sıra kepekli, cavdar ve haşhaş  karışımı imalatını  satışa sunmaktalar.

Her türlü denetim,fiyat tarifesi,gramaj kontrölleri Belediyeler tarafından yapılmaktayken  cıkarılan bir kanunla bu yetkilerin gramaj kontrölü hariç hepsi Gıda ve tarım Bakanlıklarıyla,  esnaf odalarına verildi.İlçemizde Ekmek gramaj ve fiyat tarifeleri Ticaret odası tarafından verilmekte,kontrol denetim  Gıda ve tarım Müdürlüğünde  görevli Memurlar tarafından yürütülmektedir.Daha doğrusu sıhhatli bir denetim yapılabilmesi için ; Belediye Zabıtası,Gıda ve Tarım Müdürlüğü, Sağlık Bakanlıgı yetkilileri ve Ticaret odasından teşekkül ettirilen  dört kuruluşun yetkili memurları bir araya gelerek denetlenme yapmaları gerekmektedir. Bu  her zaman mümkün olmadığı için başarılı bir denetleme yapılmadığı görülmektedir. Çünkü, çıkarılan yasa bir kuruluşa sağlık  acısında yetki verirken ,gramaj ve fiyat belirlemeyi  başka bir kuruma, cezayi işlemlerin uygulanmasına ise  daha başka bir Kurumu yetkili kılmıştır. Bu yanlıştır ve böyle denetleme  olmaz. Diğer tarafdan şikayet konusu olmadığı müddetce hiçbir  kurum ,  fıyat ve gramaj, sağlık ve hijyen kurallarına uygun olup olmadığı  konu-   sunda  maalesef bir çalışma yapılmamaktadır.

Buğdaya un fabrikaları tarafından konulan katkı maddeleri,daha sonra fırınların koyduğu maya,su,az tuz dışında  beyazlaştırmak için koydukları katkı maddesi ne yazık ki  sağlıklı ekmek yememizi engelliyor.Bu carpık durumlara bir son verilerek EKMEK’le alakalı denetleme, gramaj ve fıyat belirleme   yetkilerinin eskiden olduğu gibi Belediye Encümenlerine verilmesi gerek mektedir. Çünkü,yetkili kılınmış bu kurumlar denetlemede yetesiz kalmaktadırlar.bu işlerin takip ve kontrollerini yapabilecek,  Belediyenin resmi üniformalı  Kanunun verdiği yetkilerle  Zabıta yönetmeliğine   bağlı kalarak görev yapan bir  ZABITA  teşkilatı mevcuttur. Maalesef  oturarak masa başında alınan kararlarla çıkarılan  yasalar , fiilen işlemiyor ve tatbik edilmiyorsa, vatandaşa hizmet yerine külfet getirdiğini  Kanun yapıcılarının  görmesi  lazım  kanısındayım. Saygılarımla..

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.