SORUMSUZLARIN YAŞATTIĞI ÜÇ CİNAYET

  • 21 Kasım 2014
  • 2.001 kez görüntülendi.
SORUMSUZLARIN YAŞATTIĞI ÜÇ CİNAYET

LozanSarioglu

SORUMSUZLARIN YAŞATTIĞI ÜÇ CİNAYET
Arka arkaya gelen sorumsuzların meydana getirdiği üç büyük feci olay Türkiye’yi  yasa boğdu.Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencilerinin  gezi otobüsü Afyon yakınlarında kaza yaptı 9 ölü ,20 den fazla yaralı acısını yaşadık.Arkasından Karaman’ın Ermenek  mevkisinde kömür ocagında 18 kişi 350 metre yerin altında mahsur kaldı. Haberi  ile sarsıldık.kurtarma çalışmaları uzadıkca  uzadı sıkıntılı günler  geçmek bilmedi, günlerce yapılan kurtarma calışmalarından bir netiçe maalesef cıkmadı ve  18 maden işçimiz sorumsuzların yüzünden hayatını kaybettiler.    Bu defa  Isparta’da elma toplama işçilerini taşıyan bir midibüsün devrilmesi sonucu 17 kışı hayatını yitirip,iki  katı  da yaralı olduğu haberi geldi.
Biri bitmeden  diğeri ekleniyor.Neredeyse acısız günümüz kalmadı.Ülke olarak bunlarlamı sınırlı? Hiçte değil,atlattığımız doğal afetler,depremler  ve sellerde  kaybettiklerimizin acılarını hala yaşıyoruz. Mayıs ayında yaşadığımız Soma maden ocağı kazasında hayatını kaybeden 301 maden işçimizin acıları dinmeden bu dafa ermenekten geldi acı haber.
Yine sorumsuzların Kaza,doğal afet deyip milleti kandırmak istedikleri sorumsuzlukları sonucu 18 kişinin canına mal olan maden  ocagı CİNAYETİ. Bu ocakta daha bir sene evvel su basması  yaşanmış, asansör ve yaşam odaları  hiç yapılmamış,şehirdeki apartmanların üçte biri bu ocak sahiplerine aıt, daha fazla para kazanma hırsına kapılmışlar. İşçilerin evlerinden getirdikleri yemeklerini  yukarda yemeleri gerekirken,zamandan kazanmak için  ocagin olduğu topragın altında yemeleri talimatı verildiğinden  su baskınına maruz kaldılar ve bu yüzden 18 can sorumsuzların  yüzünden CİNAYETE kurban gitti . Ocak, üstün körü teftiş,kontrol edilmiş fakat arkası aranmadığı içinKömürün cıkarıldığı  ocakta eksiklikler  giderilmemiş.  Zaten hep böyle olur; Müfettişler gelir, noksanı tesbit eder, ceza yazılır veya ihtar edilerek noksanların tamamlanması istenir;fakat  ne denetimi yapan kurum nede, denetlenen şirket  insan  hayati sözkonusu olsa bile  noksanlar giderilmez,ilgilenilmez  çalışmaya ara vermeden devam edilir.   Sorumsuzların bu sorumsuzlukları  neticesi gelen  felaketle  de  masum insanların canına malolur. Siyasiler,yetkililer  her zamanki gibi beyanat  vererek önlem alınacağını,kontrollerin sık sık yapılacagını,ocaklarda eksikliklerin  giderilmeden ocaklara girilmesine müsade edilmiyecegi  ve çalışan işçilerin can güvenliği   birinci plana alınacagı lafları  havada kalıyor ki ; Soma kömür ocaklarında kaybettiğimiz 301 işçimizin  acıları silinmeden  18 işçimizi  daha Ermenekte  kaybettik.
Yer altında madenler,yer üstünde trafik  faciaları,bu defa  ısparta’da elma toplama işçilerini  taşıyan bir midibüs devrildi ,kaza sonucu 17 kişi hayatını kaybetmiş,   29 kişide yaralı var.Midibüs sürücüsünün SORUMSUZ’luğu  kazaya sebep olduğu besbelli ,O bölgede dayıbaşı olarak bilinen sürücü üreticilerle adam başı 55 liraya anlaştığı, bunun 35 lirasını işçilereverdiğini kalanını cebe indirdiğini öğrendik.Daha çok kazanmak hırsı ile 22 kişilik her yeri dökülen midibüse  46  kişi almış ve balık istifi gibi sıkıştırmış, Yalvaç’a geldiğinde  hatalı solama yaparak aşırı yükten frenler patladığı için kayalara çarptıktan sonra takla  attığı ve sonuç ; onlarca feci şekilde hayatını kaybeden  insanlar ve iki misli yaralı masum vatandaş.
Ülke olarak yüreyimizi yakan,kaza süsü verilmiye calışılan Cinayetleri cabuk unutuyoruz.   Gençecik gelinlik kızların,bıyıkları daha yeni terleyen  delikanlıların sıra sıra  cenazelerinde agıtlar yakan anne’ler, göz yaşlarını tutamayan baba’lar ,fığan eden kardeşleri cabuk unutuyoruz.
Olayların boyutları çok büyüktür,ürkütücüdür ve düşündürücüdür.   Ateş düştüğü yeri yakar,  bu felaketlerde yitirdiğiniz  çok yakınınız biri olsaydı ne yapardınız? Düşünebiliyormusunuz.Bu  olaylara alet olanlar ‘SORUMLU‘adam olsa bu hale gelirmiyiz zaten? Bu yaşanan üç olayda arka arkaya  gelen  Cinayet değilde nedir? Onlarca insan pisi pisine hayatını kaybetti,arkalarında gözü yaşlı analar,   babalar,eş’ler ve masum çoçuklar bıraktılar, evleri yıkıldı,ocakları söndü.Ey para hırsı ile  gözü dönmüş zavallılar; İçinizde birazcık sorumluluk   duyguları olsaydı bu felaketler yaşanmaz,bu masum insanlar hayatda olurlardı.Acı ve yine aynı soru kaldı: SORUMLULUĞU Öğrenip ne zaman akıllanacagız.
Saygılarımla

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.