SU ARIKLARINI ÇÖPLÜK OLARAK KULLANMAYINIZ

  • 05 Ekim 2015
  • 1.154 kez görüntülendi.
SU ARIKLARINI ÇÖPLÜK OLARAK KULLANMAYINIZ

LozanSarioglu

SU ARIKLARINI ÇÖPLÜK OLARAK KULLANMAYINIZ

 

Eskiler bilirler Dinar’ın başına mutlaka yeşil kelimesi eklenerek  söylenirdi.”Yeşil Dinar”Bu yeşillik  Şehrin  sularının  bol olmasından kaynaklanıyordu. Suçıkan,Ilıca ve düden  suları şehir merkezinden geçerken bir çok kola ayrılarak hem cadde kenarlarını hemde bahçeleri sulayarak  park, bahçeler başta olmak üzere ağaç vede otsu bitkilerin yeşil kalmasını sağladığı için Yeşil Dinar  isimiyle anılırdı.

Bilindiği gibi merkezde bir çok cadde ve sokakların kenarlarında bulunan arıklardan temiz,berrak sular şakır şakır akmakta,genelde dışarıdan gelen yabancıların  gıbde ile baktıkları bu arıkları maalesef bazı esnaflar iş yerinin ve ellerindeki atıkları “ su nasıl olsa götürür” düşüncesiyle arıklara atarak çöplük gibi kullandığı için  kirlenmesine, tıkanmasına  neden olduğunu bilmemektedirler.Çoğunlukla  yolu bölen üzeri  künk veya pik borularla kapalı bazı arıklarda tıkanma  daha fazla olduğundan  Belediyede calışan görevliler bazen saatlerce boruyu açmak için çalışmak durumunda kalıyorlar.O arıklar açılıncaya kadar da  pislik yol üzerine çıktığından  maalesef görüntüler insanın içini karartmaktadır.

Suçıkan,ılıca ve düden sularının  şehir merkezinin  belli başlı bazı cadde ve sokaklarının  kenarında Belediye tarafından yapılmış arıklardan bu sular  şehir merkezini sulayarak  göze ve kulağa hitap ederek  şakır şakır akıp giderken bazı vatandaşlarında evlerinin önüne ekmiş oldukları nane,  maydanoz,tere başta olmak üzere  sebzelerini de sulamaktadır.Yıllar evvel içme suyu olarak  da kullandığımız  sulardan vatandaşlar çamaşır,bulaşık suyu olarakta kullanmaktadırlar.daha bir çok  yerlerde kullandığımız  arıktan gelen su  maalesef şehir içerisinde kirlenmektedir.Eski Cumhuriyet  meydanının kenarları,yeniyor caddesi ve adliye caddelerinde su  temiz ve tıkanmadan akmasını da bu arıkları sabahın erken saatlerinden  itibaren  Allah rızası için temizleyen  bir vatandaşımıza  borçluyuz.  Bu  fahri arık temizleyen kişiyi her gün bilhassa  Ulu Cami önünde  sık sık görürsünüz  hiçbir kurum ve kuruluştan ücret talep etmeden bu işi zevk için yaparak rahatladığını söyleyen bu şahsa ben Dinar’lılar adına  teşekkür ediyorum.Şayet bu vatandaş olmasa   yukarda saydığım şehir merkezinin arıklarıda  kirlenecek ve tıkanacak  Allahtan bu  vatandaşımız  bu kesimin sularının temiz ve tıkanmadan, akıp  gitmesine yardımcı oluyor.Tekrar teşekkürler.

Gönül ister diki,Suçıkandan gelen  karayolların  ortasındaki refujde  gösterişli bir küçük kanal açılarak suçıkan havuzundan gelen suyu buradan kademeli olarak akıtarak şehir merkezini  takiben Dörtyol kavşağına kadar götürelim, suyun görünüşü  ne kadar güzel olurdu.Aslında bu proje 1980 li yıllarda yol yapılıyorken  planlanmıştı,fakat  gerek Belediye başkanlarının bakış açıları ve gerekse  karayollarının siyasi  tutumları nedenleriyle bir türlü  gerçekleştirilemedi.

Suçıkandan gelen ve üçgen parkın doğu kısmından cadde arıklarına dağılan su en temiz arık olarak şehir merkezine doğru iki kola ayrılarak akar bu arıklarda su buraya kadar çok temizdir.  Çünkü suçukandan eski değirmen önüne kadar üzeri kapalı olarak geldiğinden kirlenme ve tıkanma ihtimali yoktur.

Fakat diğer semtlerdeki örneğin, Hüseyin Güvercin caddesi, Santral caddesi, itfaiye ve diğer  caddelerdeki arıklar içerisinde kola,soda şişeleri,plastik ayran bardakları her türlü çöp bu arıklarda mevcut ve sık sık tıkandığından su, pislikleri yolun üzerine çıkardığı içinde görmek istemediğimiz  manzaralarla yolda çöplük haline dönüşmektedir.Bu durumda  bir vatandaş temizlerse, tıkananı  acar veya Belediyeye haber verilirse ne ala, yoksa bu pis görüntü saatlerce , günlerce böyle kalmaktadır. Bununda başlıca nedeni merkezde su arıklarına dükkanının, iş yerinin tüm pisliklerini dükkanının önünden geçen tertemiz arıklara atan duyarsız kişilerdir. Attıkları atıklarla tıkanan bazı demir  ızgaraların üzerine çıkan naylon poşetler, şişeler, bez parçaları ve daha bir sürü görmek istemediğimiz  çöp  bu kişileri rahatsız etmiyor mu? ,elinize geceni attıklarınızla tıkanan ve pisliklerin yolu kirletmesi size zevkmi veriyor? Burası köy  değil,  orada yaşadığınız gibi Dinar’da yaşayamazsınız? şehirde yaşam   kurallarına uymak mecburiyetindesiniz. Lütfen tertemiz akıp giden bu arıklara sahip çıkalım. Çöp  veya  atıkları atanları gördüğümüzde mutlaka uyaralım, uyarı yapıldığında bu kişiler bu kötü huylarından  eminim kısa sürede vazgeçecekleredir.

Belediye Zabıta Memurları da hiç müsamaha etmeden arıkları kirletenleri  bir ihtarı müteakip  yasaklara uymayanları cezalandırmalıdırlar. Önceden Birkaç kez anons yapılarak arıkların temiz tutulmasını,iş yerleri atıklarının kati suretle arıklara atılmamasını , yasaklara uymayanlar hakkında  cezayı işlem yapılacağı duyurulduktan sonra  bu yasaklara uymayanlara para cezası uygulanmalıdır. Bu gibi iş ve işlemler Belediye Başkanının dürtmesine gerek kalmadan ilğili Memurlar tarafından yerine getirilmelidir. Önlemler alınırsa görülecektir ki arıklarımızdaki sular  hiç tıkanmadan akıp  tertemiz  göze, kulağa hitap ederek akıp gidecektir.

Her şehre nasip olmayan cadde ve sokaklarımızı sulayarak giden tertemiz suyun  kirlenmesine müsaade etmeyelim, arıklara pislik atanları mutlaka uyaralım,tıkalı olan yerleri gördüğümüzde  görevlilere haber verelim.Bu konuda belediyemize yardımcı olalım.İlgililerde konuyla ilgilenirlerse  görülecektir ki bu cadde kenarlarını süsleyen tertemiz billur gibi su hiç tıkanmadan  şakır şakır akarak   yoluna devam edecektir.

Saygılar..

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. lozan sarıoğlu lozan sarıoğlu dedi ki:

    Raifciğim, Ben bu tür olaylara mesleğimiz icabı Belediyeci gözüyle bakıyorum.Bu meslekten ekmek yiyen (Zabıta memurları) başta olmak üzere yolda giderken dahi Belediyeyi ilğilendiren her konuda hassas davranıp yolda su’mu patlamış,kaçak inşaatmı yapılıyor,elektrik tellerimi düşmüş,kaldırımlarmı işgal edilmiş bu ve benzeri iş ve işlemlerin Belediye başkanının haberi bile olmadan işini bilen memur görüp ilğili birime haber vermek mecburiyetindedir.Böyle çalışılırsa Belediyede,Başkanıda rahat ederler.Dinarda yaşayanlarda memnun olarak hiç bir konuda belediyeden şikayetcı olmazlar.Ben bu konularda gördüğüm hataları düzeltilmesi için uyarılar yapmaya calışıyorum.Çünkü Dinar’ı seviyor ve Dinar’lı olmaktan her zamna olduğu gibi gurur duyuyorum.Sizin Yorumlarınız da beni gururlandırıp daha yeni ve yapıcı araştırmalara yönlendiriyor,teşekkürler hocam.

  2. Raif ÖZTÜRK Raif ÖZTÜRK dedi ki:

    Lozan Abi, teşekkürler…. Baştan sona haklısın…Bir şehir içinde yaşayanların aynasıdır. Her birimize görev düşmektedir. Hemşehrilerimiz birbirini uyarmalı, Dinar’a sahip çıkmalıdır. Çünkü Dinar her şeye rağmen içinde yaşamaktan haz duyulacak yerlerdendir.. Kıymeti bilinmelidir. Saygılarımla…

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.