Tarihi Kentler Birliği Batı Anadolu Bölge Toplantısı

  • 30 Mart 2015
  • 1.084 kez görüntülendi.
Tarihi Kentler Birliği Batı Anadolu Bölge Toplantısı

tarihikentler01

Tarihi Kentler Birliği Batı Anadolu Bölge Toplantısı

Tarihi Kentler Birliği Batı Anadolu Bölge Toplantısı, Menteşe ilçesindeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde, “Değişik Ölçeklerdeki Yerleşmelerde Koruma Örnekleri ve Yeni Hedefler” başlığıyla yapıldı. Toplantıya; Muğla Valisi (Eski Dinar Kaymakamı) Amir Çiçek, Çekül Vakfı Başkanı Metin Sözen, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürgün, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Dinar Belediye Başkan Yardımcısı Rafet Şimşek, Tarihi Kentler Birliğine üye belediye başkanları ve teknik heyet katıldı.

Toplantıda konuşan Çiçek, Muğla’nın deniz, kum, güneş dışında tarihi kimliğiyle önemli bir il olduğunu söyledi.

İlin eski dönemlerde önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını hatırlatan Çiçek, “Muğla’nın en güzel yeri, yer altında korunmaya ihtiyacı olan, gün yüzüne çıkmayı bekleyen tarihi değerleri. Bu değerlerin kıymetini öncelikle o bölgede yaşayan insanlar bilecek ki daha sonra bölgemize gelen misafirlerimize anlatsınlar. Bu nedenle bölgemizdeki tarihi değerlerin kıymetini iyi bilmeliyiz. Yapılan çalışmalarla geçmişi bugüne, bugünü de geleceğe taşımalıyız” diye konuştu.

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de bir toplumun, kültür öncelikli bir gündemi yoksa büyük zorluklar çekeceğini anlattı.

Türkiye’nin tüm illeri için vizyon planını hazırlayarak farklılık ve beraberliklerini ortaya koyduklarını vurgulayan Sözen, “Bugün batıda bu konuda sıkıntılar var. Esas mesele, kendilerinin kimliğini evrensel değerlere karıştırma var. Türkiye’de kimlik sorunu yok” ifadesini kullandı.

Sözen, Türkiye’nin, çok çeşitli kimliklere dayanan, felsefenin ve aklın kurulduğu bir uygarlık ülkesi olduğunu dile getirdi.

Antik kentlerin yüzde 80’inde felsefeciler ve bilim insanları olduğuna değinen Sözen, Tarihi Kentler Birliğinin de ülkenin uygarlığını diri tutmaya çalıştığını sözlerine ekledi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Tarihi Kentler Birliğinin önemine işaret ederek, Muğla’nın bir turizm kentinden çok tarım kenti olduğunu belirtti.

Gürün, Muğla’nın tarımdan elde ettiği gelirin turizmden fazla olduğunu söyleyerek, “Bir sanayi kenti değil, kültür kenti istiyoruz. Bu zamana kadar bütün gayemiz bu oldu. Tüm bunlar için de gerekli finansal kaynağın sağlanması çok önemli” değerlendirmesinde bulundu.

Yapılan program sonrasında Başkan Yardımcısı Rafet Şimşek; ; Muğla Valisi (Eski Dinar Kaymakamı) Amir Çiçek ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürgün ile bir araya gelerek temaslarda bulundu.

tarihikentler02

tarihikentler03

tarihikentler04

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.