TAVSİYE ve ÖNERİLER

 • 03 Ocak 2015
 • 1.750 kez görüntülendi.
TAVSİYE ve ÖNERİLER

alhfark01

ALZHEİMER HASTASI YAKINLARINA-BAKICILARINA TAVSİYE ve ÖNERİLER

Alzheimer Hastalığı genel olarak 65 yaş üstü kimselerde görülen, beyin fonksiyonlarının gerilemesi ile bilişsel yıkımlara neden olan, çevre ile iletişim kurma yeteneği ve günlük yaşam aktivitelerinin yapılmasının zorlaştığı, kişiliğin değişip, anormal davranışların arttığı, ilerleyici bir beyin hastalığıdır.

Dinar Belediyesi olarak ilçemizde bulunan Alzheimer hastalarımızın çoğunluğunun farkındayız ve bir takım girişimlerde bulunmaktayız bu hizmetimiz ile de hastalığın tanınması ve vatandaşlarımıza faydalı bilgiler vermeyi planlamaktayız.

Alzheimer Hasta Bakıcılarına Öneriler :

Eşiniz yada bir yakınınız Alzheimer Hastası ise ve o kişiye bakmak durumundaysanız öncelikle bunun bir hastalık olduğunu, yakınınızın sizi üzmek için yada eziyet vermek için böyle davranmadığını bilmeli ve bu olguyu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sizi bekleyen bu zor dönemde hastalığı ne kadar kabul ederseniz hem siz daha az yıpranmış olacaksınız hem de hastanız daha sakin ve huzurlu olacaktır.

Aşağıda ki maddelerde size ve hastanıza Dinar Belediyesi olarak bir takım tavsiye ve öngörülerde bulunarak yardımcı olmaya çalışacağız.

 1. Alzheimer Hastalığının henüz kesin bir tedavisi yoktur ancak tıbbi destek ve yardımı kesmeyerek bu konuda uzman nörologların vereceği ilaçlar ile hastalığın seyrinin yavaşlamasını sağlayabilirsiniz.
 2. İleriye dönük olarak hastayı ve kendinizi hazırlayıcı planlar yapmanız ; hastalığa karşı maddi ve duygusal olarak hazır olmanızı sağlayacaktır.
 3. Evde hastanız için bir değişiklikler yapmanız gerekebilir, ileriki evrelerde hasta banyo ve tuvalet kullanımında zorlanacaktır, banyo ve tuvalete hastanın tutunması için trabzanlar yapılabilir.
 4. Hastanız kullandığı eşyaların isimlerini unutabilir, tartışmanız yada hasta olduğunu kabul etmeyip onu kınamanız bir işe yaramaz ona sevgi ve duygusal destek vererek objeleri hatırlamasına yardımcı olabilirsiniz.
 5. Günün belirli saatlerinde hastanız için farklı aktiviteler ve anlayışlı kimseler ile sosyal iletişim kurması hastalık için olumlu bir durum sergileyecektir.
 6. Bulunduğu evi mümkün olduğunca değiştirmeyin, mekanını değiştirmek, hastalığın seyrinin hızlanmasına sebep olacaktır.
 7. Yemek zamanlarının giderek zorlaştığını gözlemleyebilirsiniz; ancak yeni yiyecekler yerine tanıdık yiyeceklerin hazırlanması ve yemek saatinin sürekli olarak aynı saatlerde olmasına dikkat etmelisiniz.
 8. Tıpkı yemekte olduğu gibi kişisel bakım ve hijyeni de hep aynı zamanlara planlamalısınız; haftalık banyo günleri belirlemeli o gün ve saatlere riayet etmeniz faydalı olacaktır.
 9. Düğmeli ve fermuarlı giyecekler yerine kullanımı daha basit olan giysiler alınabilir; ya da seyrek ve büyük düğmeli elbiseler kullanılabilir.
 10. Alzheimer hastalığı, hastaya yeni şeyler öğretmeyi imkansızlaştırabilir ancak günlük işler yada eski hobileri onu keyiflendirecektir; çiçek bakımı, yürüyüş, müzik gibi aktiviteler hastaya anlamlı bir şeyler yaptığı ve işe yaradığı hissini verecektir.

Uygulanabilecek Bazı Aktiviteler :

 • Yürüyüş
 • Müzik dinletmek
 • Çiçek bakımı
 • Çocuklar ve hayvanlar ile vakit geçirmek
 • Eşya koleksiyonu yapmak
 • Resim yapmak
 • Oyun hamuru oynamak
 • Basit matematik işlemleri yaptırmak
 • Unutulan, ay, mevsim ve günleri tekrar geri kazandırmak için çalışmalar yapmak
 • Eski düğün ve partilerin fotoğraf ve videolarını izlettirmek konuyla alakalı sohbetler açmak.

Önümüzde yeni bir yıl var, hastanız ile birlikte geçmiş yılı değerlendirip, daha önceki yıl  başı günlerinde neler yaptığı hakkında sohbetler ve resimlerde farklı bir aktivite olabilir.

Dinar Belediyesi Alzheimer Hasta ve Yakınları Buluşma Merkezi olarak bu zorlu süreçte vatandaşlarımızın hizmetinde ve yanındayız. Çalışmalarımız devam edecek ve bilgi aktarımımız sürecektir.

Sağlıklı ve “UNUTULMAYACAK” bir yıl dileriz…     

 

 

Faruk Yaşar GÜRDAL

Gerontolog

 

Kaynakça

 1. Alzheimer derneği
 2. Alzheimer Vakfı

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. tarık gürdal dedi ki:

  Merkeze olan ihtiyaç hat safhadadır en kısa zamanda açılmasını istiyor ve bekliyoruz…

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.