TOPLU ULAŞIMDAN MAĞDUR SEMTLER

  • 29 Haziran 2017
  • 932 kez görüntülendi.
TOPLU ULAŞIMDAN MAĞDUR SEMTLER

TOPLU ULAŞIMDAN MAĞDUR SEMTLER

 Dinar’da toplu ulaşımdan faydalanamayan birçok semt sakinleri özellikle hastane ve haftanın iki günü ayrı yerlerde kurulan semt pazarlarına otobüsle ulaşımın sağlanamadığından dert yanıyorlar. Şehir içi otobüs güzergâhlarının yeniden düzenlenmesini isteyenler vasıtası olmayanların ekseriyetle tepelerde ve duraklara uzak semtlerde ikamet ettiklerinden zor durumda olduklarını bu mahalle ve semtlere de otobüs konulmasını istiyorlar.

                              Şehir merkezinden yarım saat aralıklarla hareket eden şehir içi otobüsler belli başlı semtlerden hastane, sanayi sitesi, toki evleri gibi şehre uzak mahallere kadar gidiyorlar, fakat bunun dışında kalan konak mahallesi, üçlerce, Pınarbaşı, çakıcı yolu gibi semtlere uğramadığından hastane ve semt pazarlarına gidip dönecek olan buralarda yaşayan kişiler çok zor durumda kaldıklarını ve bu semtler de ikamet edenlerin çoğunlunun hususi arabası olmadığından özellikle de hastaneye, pazara gidip dönerken ulaşım sorunu yaşadıklarını haklı olarak ifade etmektedirler.Belediyece 1983 yılında Otobüs seferlerini ilk defa başlattığımızda en ağır eleştirileri almış bu işin Dinar gibi  yerde otobüs seferlerine  gerek olmadığını, Belediyeyi zarara soktuğunu sıkıyönetime kadar şikayet etmişlerdi.Şimdi ise yaptığımız çalışmanın  ne kadar yerinde  olduğunu ve otobüs seferlerini koymakla haklı olduğumuz bir kere daha ortaya çıkmış bulunuyor.

                             Dinar’da otobüsün konulması şöyle yaşanmıştı;  Sene 1983 Kaymakam Hürmüz Gökalp aynı zamanda Belediye Başkanlığına bakıyordu. Kaymakam ile suçıkanda oturuyoruz, arabası olmayan kişilerin tek atlı arabalarla geldiğini gören Gökalp buraya bir ulaşım vasıtası koyamazıyız diye sorunca Belediyece bir otobüs koymayı teklif etmiştim. O masada karar verildi ve bir hafta içerisinde Ankara’ya minibüs almak için yola çıkmıştım. Minibüs geldikten sonra şehir içinde durakları belirleyip suçıkanda dahil olmak üzere vasıta çalışmaya başlamıştı. Her zaman her bir yeni icraat gelince kendini bilmezler hemen ortaya çıkar ve tenkitler başlar. Neler neler demediler.”Dinar gibi bir yerde otobüs çalışırmı”gereksiz yere harcama yapılmış? “ Belediye zarar ediyor yazık değimli kaldırılsın?” gibi birçok söylentiler çıkarıldı. Biz hiç birini dinlemedik ve beş  ay sonra bilinçli vatandaşların istekleri üzerine ikinci bir minibüsü almak, sefere koymak mecburiyetinde kalmıştık. Ben Belediyede çalıştığım zaman içerisinde de bu iki vasıta ile vatandaşın ulaşım sorununu çözmüştük. Taksi şoförleri başta olmak üzere menfaatine dokunan kişilerin şikâyetleri hiç bitmedi, o devirlerde ta sıkıyönetim komutanlığına kadar şikâyet etmişlerdi. Hepsinin cevaplarını verdik hiçbir sıkıntı ve üzücü olay çıkmamıştı. Belediye döner sermayesine yaptırdığımız hesaplarda kar’a geçtiğimiz bile kanıtlanmıştı. Sıkı takip, şoförlere verilen talimatların harfiyen uygulanması Belediyenin kar hanesine yazılmıştı. Daha sonraları Belediye vasıtaları seferden kaldırıldı,şimdi ise ihaleyle bir firmaya kendi otobüslerini çalıştırmak kaydıyla ihale edilmiş ve belediye de bundan bir miktar gelir sağlamıştır.  Fakat talep edilen otobüslerin gidemediği mahalle ve semt sakinleri halen mağdur durumdadırlar.

                                  Otobüs seferlerinden yararlanamayan başta Suçıkan mahallesi,Pınarbaşı mahallesi, Konak mahallesi,Bağlar mahallesi,çakıcı yolu gibi semtlerde ikamet edenlerin çoğunluğu özel arabaları  olmadığından Hastane ve haftanın iki günü kurulan pazarlara gidip dönmekte çok zorlandıklarını bu semtlere hiç olmazsa  haftanın ve günün belirli saatlerinde merkezi yerlerine duraklar konularak otobüslerin sefer yapmaları buralarda oturan vatandaşları rahatlatacaktır. Bu semtlerde oturan kişiler mahalle muhtarlarına sık sık talepte bulunduklarını dile getiren  Bağlar mahallesi muhtarı Gazi yılmaz   buralarda oturanların özel arabaları olmadığı için şehrin uzak semtlerinde işleri olanlar maalesef çok zorlanıyorlar,yeniden  düzenleme yapılarak otobüslerin bizim mahallelerde  oturan  insanlarımıza da hizmet vermesini istiyoruz diyorlar. Yukarı ve tepelerde oturan kişiler “Bizim evlerimiz hem şehir  merkezine uzak hem yüksek tepelerde çıkması inmesi sağlam insanımızı dahi yoruyor.Yaşlı,hasta ve çocukların da buralardan evlerine gitmek mecburiyetinde olduğunu unutmamak gerekir, ulaşımdan en çok etkilenen bizleriz,bizim mahallemize de  otobüs seferlerinin konulmasını istiyoruz” Diyen semt   sakinleri ve muhtarların bu haklı istekleri Belediyenin yetkili organlarınca dikkate alınacağı ve ulaşıma bir çözüm bulunacağı kanısındayım.Belediyenin konuyla ilgili   birimleri ulaşımın sağlanamadığı şehre  uzak semtlerin mahalle muhtarlarıyla birlikte otobüs firmalarınında hazır bulunacağı bir toplantı yapıp    ulaşımın sağlanamadığı semtlere de  otobüs seferleri konulması mağdur vatandaşlarımızı sevindirecek  şehre,pazara ve hastane gibi vatandaşların sık  gitmek mecburiyetinde olduğu yerlere otobüsle gidip dönmeleri sağlanmış olacaktır.

SAYGILARIMLA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.