TRAFİK SİGORTASINA ZAM ÜSTÜNE ZAM ŞAŞKINLIK YARATTI

  • 30 Aralık 2015
  • 1.246 kez görüntülendi.
TRAFİK SİGORTASINA ZAM ÜSTÜNE ZAM ŞAŞKINLIK YARATTI

LozanSariogluTRAFİK SİGORTASINA ZAM ÜSTÜNE ZAM ŞAŞKINLIK YARATTI

                    Trafiğe çıkan her aracın yaptırması zorunlu trafik sigortası yüzde yüzün üzerinde  zamlandı,   Altı aydan beri uygulanmakta olan zamlı tarifelere  her ay  ek ilaveler yapılması araç sahiplerini  maddi olarak  tedirgin ediyor.Bir taraf dan  araçların yakıt masrafı, diğer taraf dan   zorunlu trafik sigortasının  her gecen ay artmasına  vatandaşlardan büyük çoğunlukta tepkiler gelmeye başladı.

Her yıl mutlaka yenilenmesi gerekli trafik sigortası Emniyetin trafik polisi tarafından  daimi denetlenmektedir. Şayet her yıl yeniden sigorta yapılmamışsa, aracın kanunen trafiğe çıkmasına müsaade edilmemekte, kaçak olarak çıkarsa cezayı işlemler yapılmaktadır. Vatandaşlar bunu bildiği için zorunlu trafik sigortasını günü gününe yaptırmaya çalışır. Fakat 1/haziran/2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren  kanunla bir çok değişiklikler yapılarak zorunlu trafik sigorta ücretlerinde de  anormal   artışlar oldu.Zamları çok bulan  bir çok araç sahipleri kasko sigortalarını da yaptırıyorken  son günlerde  kasko sigortalarından vazgeçmeye başladılar. Kaskoya ödenen parayı da  zorunlu trafik sigortasının üzerine koyarak  yatırıp, kaskoyu artık yaptırmayanlar çoğunlukta.

Aslında  şunun bilinmesi gerekir trafik sigortası mutlaka her yıl yenilenir, yoksa arabanızı yerinden kaldıramazsınız. Kasko ise zorunlu değildir. Fakat trafik sigortasının içine almadığı birçok teminat kasko ile güvence altına alınır.Allah göstermesin herhangi  bir kaza durumunda  trafik sigortası kazaya karışan ve suçsuz bulunan tarafın riskleri kapsam altına almaktadır.Örneğin siz kazaya karıştınız ve   hatalı araç sahibisiniz,kazaya karışan karşı tarafın  meydana gelen bütün  masrafları sizin   trafik sigortanız tarafından karşılanmaktadır,fakat kendi aracınızın masrafları trafik sigortasınca  maalesef karşılanmaz.Ama sizin kasko sigortanız olsaydı  bütün  masraflar kuruşuna kadar ödenirdi. Bu durumları da göz önünde  bulundurarak  kasko sigortasının da yapılması mutlaka  vatandaşın  zararlarını karşılaması bakımından çok yerinde bir hareket ama son zamanlarda trafik sigortasına  zam üzerine zam   yapılması  araç  sahiplerini  kaskodan vazgeçip  yeni arayışlara yönlendirdi.

Araç sahipleri fahiş fiyatlar istenen zorunlu sigorta nedeniyle yıllardır değiştirmediği sigortacısını bırakıp kapı kapı gezerek en  ucuz fiyat veren  sigorta şirketini  bulmak için dolaşmaya başladılar.  Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde sigorta şirketleri arasında  rekabet, çok farklı  fiyatlar verildiğini gördük. Aynı araç için şirketlerin teklif ettikleri  fiyatları arasındaki fark beş,altı kata kadar çıkabiliyor.Örneğin bir sigorta şirketinin 400 lira verdiği  fiyat teklifini diğer bir firma yetkilisi bin  iki yüz lira istiyor. Geçen sene 450 liraya yapılan 1976 model bir otomobilin sigortası zamlardan sonra   1250 liranın üzerinde  yaptırılmış.    Trafik sigortası hesaplama işlemlerinde de  sigorta sahibi olacak kişinin yaşına,cinsiyetine,kaç yıllık sürücü belgesi sahibi olduğuna,ehliyet sınıfına ve hatta İllere göre  bile fiyatların değiştiğini söyleyen  sigorta uzmanları , yeni şartların çok açele yürürlüğe konulduğunu ve bazı hassas noktalara dikkat edilmediğini belirterek , pirim fiyatlarının aşırı yükseldiğini bunlarında  yeni zamlara neden olduğu söyleniyor.

Daha önce hazine müsteşarlığı tarafından belirlenen  sigorta fiyatları rekabet olsun diye  serbest bırakılmış,fakat tam tersine sigorta şirketleri serbestliği fırsat bilerek sürekli zam üstüne  zam yapmışlar,Nisan ayından itibaren sekiz defa zam yapıldığını söyleyen bir sigorta yetkilisi Devlet  özellikle   trafik sigortasında tavan ve taban primlerini belirlemelidir diyorlar.Diğer tarafdan  sigorta günü yaklaşmış olan araç sahipleri birkaç sigorta şirketinden fiyat teklifi almadan ve pazarlık yapmadan araçlarını sigorta yaptırmamaları hususunda   birbirlerini uyarıyorlar .Hakikaten bu hususta   vasıta sahipleri şaşkın ve çaresiz Devlet tarafından biran önce bu vurguna dur denmesi gerekir.Sigorta   fiyatlarının da eskiden olduğu gibi  Devlet tarafından  belirlenmesi  ve altı ayda sekiz defa yapılan  zam üstüne zamlarında geri geri çekilmesi vatandaşları rahatlatacaktır.

SAYGILAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.