TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ 3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜNÜ KUTLADI

  • 11 Mayıs 2017
  • 627 kez görüntülendi.
TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ  3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜNÜ KUTLADI

TÜRK OCAKLARI DİNAR ŞUBESİ

3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜNÜ KUTLADI

Türk Ocakları Dinar Şubesi 3 Mayıs 2017 Çarşamba Günü Dernek Şube Binasının önünde –açık havada- “3 Mayıs Türkçüler Günü”nü şiir ve türkü dinletisiyle kutladı.

Programa Dinar Türk Ocakları üyelerinin yanı sıra çok sayıda Türk Milliyetçisi Dinarlı de katıldı. Program Saygı duruşun ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. İstiklal Marşının okunmasından sonra; Türk Ocakları Dinar Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şanal, Türk Büyükleri ve şehitlerimizin ruhunu şad etmek için bir dua yaptı.

Daha sonra şube başkanı Raif Öztürk kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasına “Türk Kimdir?” sorusuyla başlayan Öztürk; Türk: “Orta Asya’da doğan, Anadolu’da büyüyen, Avrupa içlerine yürüyen; Dağlarda gemi gezdiren; Tarihi baştan yazdıran, adalete, Mertliğe örnekler veren, Ölüm-kalım Savaşına gülerek giden; Yeryüzünde  her murada eren; Sancaklara, tuğlara baş eğdiren; Beylere, paşalara  Hi’lat giydiren; KIlıcını üç kıt’ada gezdiren;, Atilla’yı, Yavuz’u, Fatih’i var eden; Kralları, imparatorları kendine yar eden; Düşmanına dünyasını dar eden; Şahları, Sultanları Kul edinen; Altınları elmasları Pul edinen; İncili kaftanları çul edinen; Zafer rüyası görenlere saç yolduran; Hezimete uğratıp, ümitrleri solduran; Müzelerde başköşeleri dolduran bir millettir…”

Başkan Öztürk konuşmasının bundan sonraki bölümünde; “değerli Türk Ocaklılar, bundan 73 yıl önce Türk Milliyetçilerinin önderleri Nihal Atsız, Zeki Velidi Toğan, Alparslan Türkeş, Fethi Tevretoğlu, Reha Oğuz Türkkan, Hüseyin Namık Orkun, Osman Yüksel Serdengeçti ve diğer Milliyetci önderlerin uğradığı haksızlığı unutmadık. Bu milliyetçi önder v öncülerin taputluklara atılması Milliyetçi Türk Gençliğini yılgınlığa uğratmadı; tam aksine ayağa kaldırdı. Türk Milleti de gençlere destek vererek milliyetçi aydınlara destek verdi. Sonunda hak yerini buldu, tabutlularda çile çeken milliyetçi önderler berat etti.” Dedi. Öztürk konuşmasını şöyle tamamladı. “Değerli konuklar, değerli Türk Ocaklılar; bugün bizler burada iki şeyi yapmaya çalışıyoruz. Bunların ilki; o gün çile çekmiş milliyetçi büyüklerimizi, çilekeş, cefakâr ve fedakâr Türkçüleri minnetle anıyor, yad ediyor, dolayısıyla bir vefa örneği sergilemeye çalışıyoruz. İkincisi ise; 3 Mayıs 1944 tarihinde gençlerin yüreğinde bayraklaşan; beyninde şuurlaşan Türk Milliyetçiliğinin dirilişini, şahlanışını kutluyoruz. Bu vesileyle gününüzü kutluyor, Türklük davası uğrunda çile çeken büyüklerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.”

Daha sonra Dinarlı şairlerden Hasan Alpars, Mehmet Özcan,  Abdurrahman Ertürk, Refik Kaplan, Rıfat Topuz ve Hasan Şimşek kahramanlık şiirleri okudular. Şiir dinletisinden sonra önce Âşık Abdullah Yurter, sonra Ozan Kul Mercan sahneye gelerek birbirinden güzel türküler söylediler. Kutlama programı katılımcıların da iştirakiyle     “Türkiye’m”parçasının söylenmesiyle son buldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.