UÇMADAN EVVEL TEDBİRLİ OLUN

  • 31 Ekim 2015
  • 819 kez görüntülendi.
UÇMADAN EVVEL TEDBİRLİ OLUN

lozansariogluavatar

                                      UÇMADAN EVVEL TEDBİRLİ OLUN

                                 Son yıllarda uçakla yolculuk yapmak oldukça fazlalaştı. Fiyatların uygun olması birçok yere rahatlıkla uçuş yapılabilir hale geldi. Durum böyle olunca  da ilk defa uçağa  binecek  olanların sayısıda bir hayli  artmaya başladı. Uçak yolculuğu pek otobüs yolculuğuna benzemediği  için   uçmadan önce hava limanlarındaki terminallerde bazı kuralları bilmenizde  fayda vardır. Yoksa uçağı  kaçırabilirsiniz.

Benim uçakla ilk tanışmam 80’li yılların ortasında başlamıştı.Ankara Esenboğa başmüdür yardımcısı  Fethi  GÜZELALP pek yakından tanıdığım arkadaşımdı.Yakın akrabam  olan birkaç kişide meydanda çalıştıkları için lojmandan da komşumuzdu fethi bey.

O yıllarda bu kadar özel uçak şirketleri pek yoktu,Ankara’da bulunduğum  bir sırada İzmir’deki Ablamın ani vefatı  nedeniyle acele İzmir’e gitmem gerekiyordu Durumun açiliyeti ve Fethi beyin ısrarlarıyla uçakla ilk uçuşumuz gerçekleşmiş oldu.Aradan geçen otuz küsur senedir     dört  büyük   şehrimize  otobüsten çok uçakla gitmeye başladık.Çoçuklarımında biletleri internetten alıp yanlarına gitmemizi  mecbur etmeleri,uçaklara sık sık binmemize vesile olduğu gibi uçak korkusunu da  yenmemize neden oldu.Tabi bu arada  uçak yolculuğu yapmak için çok önemli kurallar,yasalar olduğundan bunları bu sayede öğrenip  tecrübe sahibi de olduk.  Genellikle büyük   şehirlerimizin  hava limanlarında  ilk defa  uçak yolculuğu yapacak  okurlarım için çok lüzumlu bilgileri  burada  paylaşmak istedim.

–   Uçak seyahatlerinizde  az eşya götürmeye özen gösterirseniz rahat edersiniz.  Büyük bagajınız da  15 kiloyu geçmemelidir.Her yolcunun 15 kilo bagaj hakkı vardır.Ayrıca el bagajınızda varsa buda yaklaşık 55X40X 20 cm ebadında ve  ağırlığı 8 kiloyu geçmemesi gerekir.bunun  içerisinde de içme suyu dahil,losyon,parfüm,kolonya diş macunu ve benzeri sıvı  maddeleri taşımak   yasaklanmıştır.

– Her türlü silahlar, patlayıcı,yanıcı maddeler,bıçaklar,kesici aletler  ve bunların  benzerleri bagajınızda veya üzerinizde taşınması yasaktır. Diğer taraftan Cep telefonları uçağın her türlü uçuş aletlerini olumsuz etkiyeceğinden tamamen kapalı tutulması gerekmektedir. Telefonunuzu    sessiz moda  alıyor olmanız veya konuşma yapmamanız onları tehlikesiz kılmaz. Uçağa biner binmez Cep telefonunuzu tamamen kapamanız gerekir.

Uçmak için diyelim havalimanından iç hatlara girdiğinizde ilk defa kontröl noktasından geçmeniz gerekmektedir. Bu kapıdan geçmeden önce sıraya girerek kemerinizi, saatinizi,  telefonunuzu daha doğrusu metal eşyalarınızı size verilecek olan bir kutuya koyarak bagajınız ve el çantanızla  yürüyen bantlardan birlikte geçerek eşyalarınızı teslim alıp bilet aldığınız  uçak şirketinin kontuarına   Check-in yaptırmak üzere gideceksiniz.

Uçak biletini internet veya acenteden almış olanlar  uçağın kalkış  saatinden  İKİ  saat evvel hava limanında olması,  CHECK-İN (uçuş öncesi bagaj teslimi,koltuk  secimi gibi işlemler )  yapılması için  en az iki saat  gerekli olduğu biletlerin uyarı kısmında belirtilmektedir. Almış olduğunuz bilet hangi şirkete ait ise o kontuarda görevliye nüfus cüzdanınızı vererek  işlemlere başlayabilirsiniz.    Büyük bagajınız varsa onu teslim ederek bagaj etiketinizi almanız gerekir.Elinizde ayrıca el bagajınız   varsa onuda  etiketletmeniz şarttır.Bu işlemler bittikten sonra  kontuar görevlisi kimliğinizi bagaj etiketleriyle  birlikte  BİNİŞ KARTINIZI teslim edecektir. Bu karta uçağa bineceğiniz kapı numarası,  sefer sayısı, uçakta oturacağınız koltuk numarası,uçağın kalkış saati hep yazılıdır. Bu kartı aldıktan   sonra  Chrck-in işlemleriniz tamamlanmış ve işlemler  bitmiş demektir.(Ancak,bazen uçuş saati biniş kartınızda yazdığı gibi yada verilen çıkış  numarasında yazdığı gibi olmaya bilir,yani uçak rotor yapmış olabilir.Bunun için anonsları ve uçuş bilgi ekranlarını da arada  bir  kontrol  etmeniz gerekir.)Hava limanına önerilen saatten önce gitmeniz gerekir. Yoksa check-in işlemleri kapandığında uçak kalkmamış olsada    uçağa alınmanız mümkün olamaya bilir. Bu durumda PARANIZ  İADE EDİLMEZ. Diğer tarardan  elinize    verilmiş olan biniş kartında uçağa alınacağınız kapı numarası her an değişebilir Bunun içinde yukarda da belirdiğimiz üzere gözünüz ışıklı panolarda, kulağınız da yapılan anonslarda olmalıdır.

 

Bundan bir ay evvel  başımızdan buna benzer bir olay geçti sizlerle paylaşmak isterim. İstanbul Sabiha Gökçen havalimanında biniş kartımızda belirtilen  numaralı üst  katta  körüklü kapılardan birisinin numarası yazılı olduğu halde uçağın kalkmasına 20 dakika kala  aniden yapılan bir anonsla alandaki uçakların trafik nedeniyle bizim uçağın kapı numarasının   değiştiği  bildirildi.Bu değişiklik hem anons ediliyor hemde ışıklı panolara yazılıyordu,Anonsu duyan yolcularla birlikte merdivenlerden inerek zemin katta    önerilen  ve kapı numarası  anons   edilen yeni kapının önünde toplanıp  kapının açılmasını  beklemeye başladık.(Bu değişikliklere çok çok  dikkat etmek gerekiyor,ani değişikliklerde uçağı kaçıran  yolcularda var.) Zemin kattaki açılan kapıda son defa giriş kartları kontrol edildikten sonra bizi bekleyen otobüslere bindik.

Bizi buradan otobüsler ile aprondaki uçağımızın  park ettiği yere kadar götürdüler. Orada  merdivenin uçak kapısına  yanaşmasıyla  el bagajımızla içeriye girdik.Elimizde bulunan giriş kartına bakarak koltuk numaramızın yazılı olduğu yere gelip el bagajımızı   koltukların üzerinde bulunan dolaplara yerleştirip kartta yazılı koltuğa oturup beklemeye başladık.      Hostes tarafından  anons edilerek uçakta uyulması gereken kurallar sayılmaya başlandı;Ne zaman  havalanacağınız, saat kaçta varacağınız,   kaç fitte uçağınız hepsi size bildiriliyor. Artık kemerleri bağlayıp uçağın her an kalkmasına hazır duruma geliyorsunuz. Uçak kalktıktan sonrada derin bir nefes alıyorsunuz.

Uçaklar, havalandıktan sonra genellikle yakıttan tasarruf etmek için  yaklaşık OnBin  metrenin üzerinde uçarlar. Hava yolculuğu sırasında ani basınç değişiklikleri kulakların tıkanmasına, bazen ağrımasına neden oluyor. Böyle durumlarda mutlaka yanınızda sakız bulundurun uçmaya başladığınızda devamlı çiğneyin, bol bol esneyin mutlaka faydası olacaktır.  Küçük bebeğiniz varsa bu hareketleri yapamayacağı için özellikle inişlerde emzirin, uyutmamaya çalışın.

Biraz heyecanlı ve dikkat isteyen uçak yolculuğu her şeye rağmen bir günlük   olan yolu  bir saat gibi kısa bir sürede  gideceğiniz yere ulaştırması bakımından  her  zahmete  değer görüşündeyim. Tüm yola çıkanlara kazasız, belasız hayırlı yolculuklar iyi uçuşlar dilerim.

SAYGILARIMLA.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.