“UNUTSALAR DA UNUTULMAYACAKLAR”

  • 24 Şubat 2015
  • 2.483 kez görüntülendi.
“UNUTSALAR DA UNUTULMAYACAKLAR”

alz-tytr1

“UNUTSALAR DA UNUTULMAYACAKLAR”

Dinar Belediyesinin destek ve organizasyonu ile Park Ala Düğün ve Konferans Salonunda “Unutsalar da Unutulmayacaklar” isimli tiyatro gösterisi gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Saffet Acar’ın girişimleri ile Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi ekibi tarafından Dinar Park Ala ve Konferans Salonunda “Unutsalar da Unutulmayacaklar” isimli tiyatro gösterisi sunumu yapıldı. Programa; “İlçe Kaymakamı Mustafa Şahin, Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, Ticaret Odası Başkanı Hakan Uyan, belediye meclis üyeleri, belediye birim amirleri, Bayanlar Meclisi Başkanı Günsel Acar, Dinar Engelliler Derneği Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Seydi Özkurt ve yönetim kurulu üyeleri, yerel basın mensupları ve köşe yazarları, Alzheimer hasta yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması sonrasında sunuculuğunu Gazi Yılmaz’ın yaptığı gecede açılış konuşmasını Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi Başkanı Kader Kurhan yaptı. Alzheimer unutkanlık hastalığının farklı bir hastalık olduğu, belirtileri ve ileri dönem seviyeleri, bu hastalık sahiplerinin başkasına bağımlı olarak yaşamlarını sürdürmesi, sebebi diyabet ve genetik olduğu ve hasta ve yakınlarına destek verilmesi konu başlıklı anlatım yapan Kader Kurhan, Alzheimer hastaları için bakım evi kurulmasının da önemli olduğunu belirterek altını çizdi.

Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi Başkanı Kader Kurhan’ın yapmış olduğu açılış konuşması akabinde Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi; “Denizli’den bu akşam burada bizlere bir nebze olsun Alzheimer’in ne olduğunu anlatabilme adına Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi ekibi burada bizlerle. Bu hastalık beklide dünyanın en zor hastalığı, bu hastalık insanlara kalıtsal geçebiliyor, kalıtsalında pek çaresi bulunmuyor. Alzheimer Derneği Denizli Şubesini ben kutluyorum, kendilerini tebrik ediyorum. Hastalardan çok hasta yakınlarına faydaları dokunuyor. Bu hastalara bakmak çok zordur, akrabalar ve komşular bu hastalara bakmaz. Evde kimse olmadığı zaman bu hastalar evden kaçar ve en çok sevdikleri ateşle oynamaktır. biz üç yıl önce belediye olarak böyle bir proje yaptık, yapmış olduğumuz projeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına götürdük. Türkiye de projemiz örnek proje kabul edildi. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan beyefendi bizlere büyük destek verdi. İnşallah biz Alzheimer bakım evini kuracağız, şu an imar çalışmamız devam ediyor. 2012 yılında 65 yaş üstü 1535 kişi üzerinde yapmış olduğumuz tarama sonucunda 67 tane Alzheimer hastası çıktı. Biz bu hastalarımıza inşallah sahip olacağız, hasta yakınlarının yükünü alabilme adına belediye olarak canla başla çalışıyoruz inşallah başarılı oluruz.” Dedi.

Dinar Belediyesi Alzheimer Demans Hasta ve hasta yakınları buluşma merkezi sorumlusu Gerontolok Faruk Yaşar Gürdal yapmış olduğu slâytlı sunumunda, Alzheimer Demans hastalığı konusunda detaylı anlatım ve bilgilendirme sunumu yapıldı. Yapılan konuşma ve sunum sonrasında Türkiye Alzheimer Derneği Denizli Şubesi ekibi tarafından “Unutsalar da Unutulmayacaklar” isimli tiyatro gösterisi gerçekleştirildi. Vatandaşlar tarafından beğeni kazanan tiyatro gösterisi sonrasında yine Alzheimer Derneği Denizli Şubesi Türk Sanat Müziği korosu tarafından bir konser etkinliği düzenlendi. Düzenlenen etkinlik sonrasında Kaymakam Mustafa Şahin ve Belediye Başkanı Saffet Acar tarafından Alzheimer Derneği Denizli Şubesi ekibine plaketleri takdim edildi.

alz-tytr2

alz-tytr3

alz-tytr4

alz-tytr5

alz-tytr6

alz-tytr7

alz-tytr8

alz-tytr9

alz-tytr10

alz-tytr11

alz-tytr12

alz-tytr13

alz-tytr14

alz-tytr15

alz-tytr16

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Raif ÖZTÜRK Raif ÖZTÜRK dedi ki:

    Güzel, eğitici ve duygu yüklü bir etkinlikti. Alzheimer Derneği Denizli Şubesi Yetkililerini, Sanatçıları ve bu güzel ekiple bizleri buluşturan Belediye Başkanımız Saffet Acar’ı kutluyorum… Bir şehrin kültür hayatı yoksa, sosyal hayatı, yaşama hevesi de yok demektir. Ekonomik gelişme ile kültür hayatı at başı gelişen şehirler kent olma şansını yakalayan şehirlerdir. Dinar bir zamanlar işte öyleydi ve o dönemde Dinar’a herkes “ALTIN ŞEHİR” diyordu. Dinar’ın yarınları da yeniden öyle olmalı… Her türlü imkân var… Eksik olan tek şey BİRLİK; BERABERLİK VE DİNARLILI OLMA ŞUURUNUN gelişmemiş olmasıdır. Gönlü güzel, yüreği yiğit insanlarımız bunu gerçekleştirdikleri gün her şey daha güzel olacaktır. Saygılar. Raif ÖZTÜRK

  2. hasan ceylan dedi ki:

    tebrik ederim çok anlamlı ve güze bir proğramdı.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.