UNUTULAN , ÖZLEDİĞİMİZ VE KAYBETTİKLERİMİZ 6

  • 22 Şubat 2017
  • 1.023 kez görüntülendi.
UNUTULAN , ÖZLEDİĞİMİZ VE  KAYBETTİKLERİMİZ   6

UNUTULAN , ÖZLEDİĞİMİZ VE  KAYBETTİKLERİMİZ   6


 KARDEŞLER UN FABRİKASI–1949

Ahmet Vehbi Kitiş (1207 -1976 ) Abdullah, İsmet, Nedim ve Halil Kitişlerin Kardeşler adını verdiği bu fabrika da uzun yıllar faaliyetini sürdürmüş bir fabrikamızdır. Fabrika hububat tüccarlığı yapan ve Şemsettin Bey ortaklığından ayrılan Vehbi Bey tarafından yaptırılmış. Ancak siyasi nedenlerle bir türlü ruhsat alamadığı için faaliyete geçiremeyince DDY. Da çalışan Müfettiş oğlu İsmet’i çağırıp fabrikayı faaliyete geçirmesini yoksa hakkını helal etmeyeceğini söyleyince İsmet Kitiş müfettişliği bırakıp fabrikanın başına geçmiş ve gereken girişimleri yaparak ruhsatı alıp 11 sene sonra alıp 1960 yılında faaliyete geçirmiştir. Daha sonra el değiştirerek Önder Yem fabrikası olarak Mustafa Uğur ve oğulları tarafından faaliyetini sürdürmüştür.

Fabrika yakın zamana kadar faaliyet göstermiş daha sonra uğur aileside işletmeyi bırakmış geçtiğimiz yıl İsmet Kitiş vefat etmiş bina unutulanlar arasına katılmıştır.

UNUTULAN, ÖZLEDİĞİMİZ VE KAYBETTİKLERİMİZ  5

DÜN GÜRCANLAR UN FABRİKASI 1953/ BUGÜN ZOBALILAR UN FABRİKASI

 Dinara 1917 yılında kadı olarak gelen Ali Niyazi Bey(Gürcan’ın ilgili bölümde tafsilatıyla bilgi verilmiştir. Dinara yerleşmiş oğulları Osman Gürcan( 1900–1979) ve Mehmet Gürcan (1912–1987) zahirecilik olarak başladıkları ticaret hayatlarına bur un fabrikası yaptırıp devam etmişlerdir. Fabrika Alman usta Hans ve montör Peter Klavs tarafından yapılmıştır. Babasının ve amcasının yanında yetişen Nedret Gürcan fabrikanın bir beyni haline gelmiş amcasının ve babasının ölümünden sonra fabrikayı bir şirket haline dönüştürerek yönetimini sürdürmüş. Dinar depreminden sonra fabrika bir hasar görmemiş ancak oturdukları evin hasar görmesi ve bazı sebepler nedeniyle fabrikayı ve evlerini satarak göç etmişlerdir.

Fabrika 2000 yılından sonra işletmecisi Zobalı Kardeşler olarak üretime devam etmeye başlamıştır. Dinarın ayakta kalan tek un fabrikasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.