YAZ SAATİ UYGULAMASI HİÇ İŞE YARAMADI

  • 18 Ocak 2017
  • 1.022 kez görüntülendi.
YAZ SAATİ UYGULAMASI HİÇ İŞE YARAMADI

 YAZ SAATİ UYGULAMASI HİÇ İŞE YARAMADI

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla  Türkiye genelinde  mart ayının son Pazar gününden itibaren  bir saat ileri alınmak suretiyle  başlatılan yaz saat uygulamasının her yıl  boyu sürdürülmesi Bakanlar kurulunun almış olduğu kararla  tamamen kaldırılmış oldu.  Fakat daha uygulamanın ilk günlerinde eğitimden, ulaşıma-  sağlıktan ekonomiye kadar bazı pürüzlerin çıkması  başta okula giden öğrenci ve öğrenci Velileri olmak üzere bir çok kişiyi zor durumda bıraktı.

                             Bakanlar kurulunun almış olduğu kararla her yıl Ekim ayının son Pazar günü bir saat geri alınan saat farkı uygulaması bu yıldan geçerli olmak üzere yapılmayacağı ve hep yaz aylarında uygulanan saat geçerli olacağı karara bağlanıp resmi gazetede yayınlanmıştı. Türkiye’nin doğu ve batı arasındaki İllerde yaklaşık bir buçuk saatlik bir fark olduğundan başta mesai saatlerinin nasıl ayarlanacağı konusu gündeme gelmişti. Valiliklere bir tamim gönderilerek her İl Valisi mesai saatlerini kendilerinin belirlemesi istenilmişti. Uygulamaya geçildikten sonra Öylede yapıldı. Fakat yaz saati uygulamasının  değiştirilmeden kışında devam edilmesi sonucu yalnız mesai saatlerinin  ayarlanması yeterli olmadı ve bir çok sorun da ortaya  çıkmaya başladı . Başta okula karanlıkta gitmek zorunda  kalan  öğrenciler, akşamlarıda  yine  karanlıkta  geç saatlerde okuldan evlerine   dönmeleri  öğrenciler  kadar  birçok veli’leri de  tedirgin etti. Çocuklar  gece karanlığında  yollara çıkıyorlar,kimisi anne baba  eşliğinde kimisi otobüs duraklarında bekliyorlar.Uykulu,mahmur gözlerle birde başı boş köpeklerle mücadele ediyorlar.Çocuklar okula sürünerek gidiyor ve bu öğrenciler  sınıflarda  uyuyorlar,derslerde   nasıl başarılı  olsunlar. Bu çocuklar daha yollarda iken sabah ezanı okunuyor işe gidecek olan dindar insanımız namazını  kılmadan yola çıkmak mecburiyetinde kalıyor, namazıda   haliyle kazaya kalıyor, bunun  vebalini  verebilecekmisiniz.

 Yine Uçak seferlerinde büyük aksamalar yaşandı, bazı uçak şirketleri hala  uçuş saatlerini tam  manasıyla  düzenlemiş değiller. Özellikle dış hatlardan  kalkan uçaklar ve diğer ülkelerden Türkiye ye gelen uçakların  iniş kalkış  saatleri  maalesef  düzeltilemedi. Çünkü Ekim ayının sonunda  kış saatine geçen yabancı ülkeler  ,yaz saatine  devam kararı alan Türkiye ile uçuş saatlerinde çelişkiye düştüler. 

                              Şampiyonlar ligi maçlarını da bu saat uygulaması değiştirecek    Avrupa şampiyonlar ligi  maçları kışın  Rusya ve bazı  orta Asya ülkelerindeki  istisnalar dışında aynı  anda  başlıyor  yaz saatinin kalıcı hale gelmesiyle  Türk takımlarının şampiyonlar ligi maçlarının başlama saati 22.45 olacak bu maçlar uzatmalar    ve  penaltılara kalırsa   gece yarısını bulacak ve hatta  geçecektir.

                               En önemlisi Elektrik Mühendisler odasının yapmış olduğu araştırmaya göre Türkiye gecen yıllara göre kasım 2016 ayındaki elektrik tüketimi yüzde 6.5 artış gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Hani  tasarruf   edilecekti? Elektrik Mühendisler odasının yıllara ait  araştırma tablosunu aşağıya aynen çıkarıyorum.

 

                                                           KASIM AYI ELEKTRİK TÜKETİMLERİ

KASIM  MHh            2012                   2013                  2014                   2015                       2016

Tüketim               2o.272.572       20.042 .736      21.008. 827      21.292 .762         22.683 003

Artış                                                        -1,13                    4.83                1.35                      6.53

 

                                TEİAŞ’ın  elektrik tüketim istatistikleri baz alınarak Elektrik Mühendisler odası tarafından yapılan çalışmaya göre, kış saati uygulamasından  vazgeçilmesi  tasarrufu sağlamadığı gibi tüketimi artırıcı bir etki yaratmıştır. Son beş yılın Kasım ayı tüketimlerine bakıldığında bu yıl ilk kez elektrik tüketimi gecen yılın aynı ayına göre  yüzde 6.5 düzeyinde artış göstermiştir.Bu yukarıdaki tablo  verilerine bakıldığında,yaz saati uygulamasının  devam etmesinin sadece   enerji  şirketlerine  fayda sağladığı kolayca anlaşılıyor.

                                 Bir kurumun başında bulunan Bakan her  konuya vakıf  olmaya  bilir, veya  yanlış bir uygulamaya imza atmış olabilir,Fakat orada yıllarca tecrübe kazanmış bürokratlara ne demeli  müsteşarlar,kalem müdürleri  bakanı yanlış uygulamasından dolayı uyaramazlarmıydı?  İşçi, Memur,iş sahipleri,esnaf teşekkülleri ,   öğretmenler  ve el  kadar öğrenciler  ,veliler hepsi  perişan , yaz saatinin  devam etmesinden hiç kimse memnun değil. Elektrikten sözde tasarruf  edileceği yerde, gecen yıllara nazaran yüzde altı buçuk bir artış  olduğu  tespit edilmişken  hala yaz saatinin uygulanmasında neden ısrar ediliyor bir bilen varsa söylesin.

                               Fakat sizlerde haklısınız? Nerden bileceksiniz  bacak kadar çocukların karanlıkta  korka korka okula gittiğini,nerden bileceksiniz vatandaşın  o saatlerde gideceği yerlere otobüs,dolmuş  beklediğini ?,nerden bileceksiniz  çalışan kadınların gece karanlığında evinden işine,işinden karanlıkta   evine gitmek için çektiği sıkıntıları. Altınızda son model  makam arabaları  sizi evinizden iş yerinize getirip götürüyor. Hatta okula giden çocuklarınızda bu makam arabalarında okul kapılarına kadar hem makam şöförü, koruma tarafından  götürülüyorlar. Olan vatandaşa oluyor.Türkiye yaz saatinin devam  uygulaması için  uygun bir konumda değildir.Bütün bu konudaki uzmanların görüşleri alınmadan,  kısa zamanda hatadan dönülmesi,kış saatine geçilmesini  bütün  vatandaşlar sabırsızlıkla beklediğini ilgili  olan birimler artık duysun istiyoruz.

SAYGILARIMLA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mine Masum dedi ki:

    Çok güzel bir konu olmuş.Kaleminize sağlık.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.