YENİ MEZARLIK YERİ TESVİYE VE PARSELESYONU BAŞLAMALI

  • 16 Kasım 2017
  • 786 kez görüntülendi.
YENİ MEZARLIK YERİ TESVİYE VE PARSELESYONU BAŞLAMALI

YENİ MEZARLIK YERİ TESVİYE VE PARSELESYONU BAŞLAMALI

Dinar  mezarlığı  Belediye Başkanı Saffet Acarın  önem verdiği  hizmetlerin başında  geliyor,  yıllarca ihmal edilmiş ihata duvarları, yollarının çamurdan geçilemez asri mezarlığın  noksan tüm  işlerini tamamladı. Bazı yerlerin, tesviyeleri yapıldı, Yollar açıldı, kilitli taşlar döşendi mezarlık çamurdan kurtuldu. Ancak son yıllarda mezar yerlerinden para alınmaması dışarıdan da cenazelerin gelmesiyle  boş yerler çabuk tükendi. Bir kaç yıl sonra yer bulunamayacak duruma gelecektir. Yeni alınan üst kısımdaki yerin hemen tesviye ve parselasyonlarının yapılarak hizmet verebilecek duruma getirilmesi için çalışmaların şimdiden başlaması yerinde olacaktır.

Karabayır eski mezarlığın dolmasıyla  1955 senesinden sonra  Afyon yolu üzerindeki   asri mezarlığın hizmete girmesiyle cenazeler buraya gömülmeye başlanılmıştı. İlk yıllarda  mezar yeri parayla satılmakta ve Belediyede bundan bir  kazanç sağlamaktaydı. Fakat son zamanlarda mezarlık  yerlerinden  ücret talep edilmedi.  Fakirde, zenginde  cenazelerini bir bedel ödemeden yeni mezarlığa  gömmeye  başladılar.   Mezarlığın hizmete açıldığı ilk yıllar  bazı vatandaşlar birden fazla yer alarak      “Aile mezarlığı” ismi altında  sekiz, on mezar yerini çeviriyor ve buraya sahipleniyordu. Fakir ve maddi durumu olmayanlar yer alamadıkları için ön taraflarda yer olmadığından tepelere gömülmek  mezar  kazmak durumunda kaldıklarından  bu adaletsizliğe  Belediye yerinde müdahale ederek  ölüm olayı gerçekleşmeden  mezar satışına son verildi ve iyide oldu. Fakat ilk yıllarda parasıyla yer almış olanların hakları zayi edilmedi cevirmiş olduğu yerlere sonradan da cenazeleri gömüldü ve halende  uygulama  devam etmektedir.

Yapmış olduğumuz araştırma neticesinde Dinar da yıllık olarak yüz elli ila iki yüz ölüm vakası  vuku bulmaktadır. Dinar Belediye asri mezarlığında ise halen kenarda köşedeki kalan yerleride hesaplarsanız iki senede buralarında dolacağı  yetkili tarafından bildirilmektedir. Günler ve yıllar çok çabuk geçiyor göz açıp kapamadan bir bakmışsınız bu müddet dolmuş mezarlıkta yer  bulamayacak duruma  gelmeden bu işin şimdiden  çalışmalara başlanması  yerinde olacak görüşündeyim.  Belediye  Başkanı   sayın  Saffet  Acar  mezarlığın üst batı kısmında  Mülkiyeti Osman Kitiş’e ait eski ak toprak  işlenen yeri mezarlık yapmak üzere satın almıştı, haliyle bu kesim tepede  dağ biçiminde  zemin ise  yumuşak toprak mezarlık yapmaya elverişli bir yer,  ancak   esaslı bir tesviye ve parselasyonunun  bir  an evvel yapılırsa  aylar sürecek çalışmalardan sonra  cenazelerin gömülecek bir  mezarlık  durumuna gelebilir görüşündeyim. Afyon mezarlığı da böyle yamaç bir yerde, kapaklı mezarlar kullanılmaya hazır bir durumda dört gözlü olarak inşa edilmiş ve beheri yedi bin liradan satılmaktadır.Yeni Asri mezarlığa ilave  edilmek üzere satın alınan  yerinde Afyon   mezarlığı gibi dört gözlü   yapılarak paralı  satışının yapılması  ve  Belediyeye bir gelir getirmesi ,Belediyenin  de  mağdur edilmemesi   düşünülmelidir. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarda ücret ödemeden cenazelerini gömebilmeleri için Bir Meclis kararı alınarak  mezarlıktan ücret ödemeksizin istifade etmeleri sağlanmalıdır.

Dinar Belediyesi cenazesi olan vatandaşa çok büyük kolaylıklar gösteriyor ve bu durumda vatandaşlar tarafından taktirle karşılanıyor. Ancak, Belediyemizin Başkanı iktidar partisinden olmadığı için  gelir yolları kapatılmış, halkın yararlanacağı,istifade edeceği ve hatta zorunlu  hizmetlerin önü de  maalesef kesilmiştir. Bunlardan birisi de (Alzheimer hastaları için meteoroloji  istasyonunun boşalmış  durumdaki yerinin bu hastaların tedavi,  kontrol barınmalarını sağlamak amacıyla  Belediyeye verildiği halde kendini bilmez üç beş  kişinin şikayetiyle ” METEOROLOJİK  ÖLÇÜMLERİ ETKİLER “   Gerekçesiyle Meteoroloji  Genel Müdürlüğünün talimatıyla  Belediyenin elinden  gerisin geriye almışlardı. Aslında bu binada bir  ölçüm  falan yapılmıyordu, maksat kendi partilerinden olmayan bir Belediye başkanının Dinar ve halkına faydalı bu hizmetini baltalamak, hizmetin yapılmasına mani olmaktı.Fakat Başkan  bu  hizmeti binasızda yerine getirmek için yardıma muhtaç Alzheimer ve yaşlılık nedeniyle evlerinden hiç çıkamayan  hastalar için bir gerontoloğ  tayin ederek bu kimselerin evlerine giderek ölçümleriyle,iğne aşılarıyla ,ilaç , her türlü tedavi  ve  bakımlarını üstlendiler.

Diğer taraftan cenazesi olanlar da  maddi yönden bir bedel ödemedikleri gibi  cenaze kabire gömülünceye kadar her türlü hizmet belediye görevlileri tarafından yerine getiriliyor. Dinarın dışında cenazesi olanlar müracaatları üzerine soğuk hava tertibatlı cenaze arabasını ülkenin en ücra yerlerine kadar gönderip cenazelerini yine  ücret talep etmeden Dinara getirmektedirler.Bu hizmetler yapılıyorken Belediye maddi sıkıntılarıda yüklenmiş oluyor.

Dinar Belediyesi bu maddi sıkıntılara Rağmen cenaze sahiplerinin ellerini ceplerine sokturmadığı gibi mezar yerini, kazılmasını, cenazenin kefenini, yıkanmasını ve ayranından, pidesine kadar  her hizmet bedava görevliler tarafından yapılıyor. Halk çok memnun, fakat bu hizmet Belediye sırtına çok ağır maddi yük olarak  bindiğini de görmek gerekir. Böyle bir durumda hiç olmazsa Diğer İl ve İlçelerde mezar yerleri parayla satılıyorken bu  yapılacak kabir yerlerinin de bir ücrete   tabi  olması gerekir.Çünkü bilhassa büyük yerlerde yaşayan kişiler cenazesini kaldırmak için büyük maddi sıkıntılar çektiklerinden Dinar mezarlığını tercih edeceklerdir, böylede olunca  Dinarda yaşayan halk  mezar yeri sıkıntısı çekeceklerdir , Bu hususların da  dikkate alınması  gerekmektedir.

Sayın Saffet Acarın üçüncü defa Belediye başkanlığına talip olacağını sanmıyorum. Seçimlere ise  az zaman kaldı,yeni alınmış mezarlık  yerinin kendisi işin başındayken parselasyon başta olmak üzere çalışmaların başlaması gereklidir. Yollarının açılması, tesviyesi, kilitli taş döşenmesi hatta ağaçlandırılmasının şimdilerde başlanırsa iki senede ancak tamamlanır görüşündeyim. Geç  kalınması ilerde büyük sorunlar çıkmasına neden olabilir.Sayın Acar,yıllarca ihmal edilmiş asri  mezarlık yollarını çamurdan kurtararak hizmete açarak Dinarlıların hayır dualarını aldığınız gibi yeni kabir yerlerinin de aynı şekilde hizmete açıldığını  görmek  vatandaşı çok memnun edecektir.

SAYGILARIMLA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.