Yeni Uygulamayla Kur’an Bülbülleri Yetişiyor

  • 13 Ağustos 2018
  • 548 kez görüntülendi.
Yeni Uygulamayla Kur’an Bülbülleri Yetişiyor

 

YENİ UYGULAMAYLA KUR’AN BÜLBÜLLERİ YETİŞİYOR

 

Diyanet işleri  , Dinar Müftülüğünün başlattığı yeni bir uygulamayla Dinar Kur’an kursu camisi bitişiğindeki binada yatılı olarak 36 erkek çocuğun katıldığı kur’an dersleri ve hafızlık için çalışmalar yapılıyor. Bu kurs okullar açılıncaya kadar da devam edecek. Bu kursa katılanlara hem dini bilgiler vermek hem de çocukları camiye alıştırmak ve Burada kabiliyetli, başarılı olan öğrencileri de hafız yetiştirmek aynı zamanda  Orta eğitimi tamamlamaları  amaçlanmaktadır.

Yaklaşık iki sene evvel hizmete giren Kur’an kursu Camisinde on beş  kadar caminin  devamlı her vakit namazlarına gelen cemaati var, ezandan evvel gelenlerin arasında birkaç kişi ikaz edildikleri halde Camide konuşmayı, muhabbet etmeyi alışkanlık haline getirmişler.İmam tarafından uyarılmalarına da pek uyan olmadığı için  bu husus ezan okunuyorken de devam ediyor.  İşin garip  tarafı da imam efendinin  Cami içerisinde konuşmayın diye ikaz ettiği bazı  büyüklerin bu çocuklara KONUŞMAYIN- SUSUN-SESİZ OLUN  diyerek arada söylenmeleri biraz gülünç oluyor tabi.

Diyanet işleri Başkanlığı yeni sosyal alanlar için çalışmalar başlatmış Müftülükler, yaz kur’an kursları açmak suretiyle çocukları camiye alıştırmak bu arada kur’an öğretip kabiliyetli olanlar arasından hafız yetiştirmek amacıyla Kuran kursu camisi yanında bulunan Erkek kuran kursunda yaklaşık 36 erkek çocuk hafız olarak yetiştirilmek üzere çalışmaları devam etmektedir. Dinar Müftülüğü ve İmam-hatip ortaokulu ile müşterek çalışmalar sonunda çocuklar yatılı olarak bu binada kalıyorlar ve öğrencilerin bütün ihtiyaçları Dinar Müftülüğü tarafından karşılanıyor. Ayrıca otuz beş  kız öğrencide ayrı olarak başka bir binada aynı eğitimi alarak orta okula devam edecek ve dört yıl sonra hem hafız ve  hem de orta eğitim mezunu olacaklardır.

İlköğretimi bitirmiş on bir –on iki yaş gurubunda olan bu çocuklara Cami adabını da yerinde öğretmek ve namaza alıştırmak için haftanın beş günü öğle ve ikindi namazlarını özellikle Kuran kursu camisinde  cemaatle birlikte kılıyorlar. İlk günlerdeki camii içerisinde konuşmalar,hafif  itişme kakışmalar artık görülmüyor,tam manasıyla cami adabına uyum sağladıklarını görmek caminin cemaatini de çok memnun etmektedir. Son zamanlarda birkaç kendini bilmezin gizli, kapalı yerlerde çocuklara Din eğitimi vermek bahanesiyle açmış oldukları yasa dışı örgütlerden tamamen uzak şekilde devletin gözetimi ve diyanet işlerinin denetimi altında şeffaf Dinine,Devletine bağlı çocuklar yetiştiğini görenleri de çok memnun ettiği gözlenmektedir. On, on iki yaşlarında çocukların Anne ve babalardan, aile ortamından ayrı yaşayış ve dini eğitim almaları daha bir ay  dolmadan hal ve hareketlerinde çok şeylerin değiştiğini görenleri taktire şayan bırakmıştır.

Yaklaşık olarak altmış beş kişinin yemek, içmek, barınması ve zaruri ihtiyaçlarının tamamı dinar Müftülüğü tarafından karşılanmaktadır. Maddi yönden çok zorlandıklarını bazı zaman dile getiren ilgililer hayırsever vatandaşların destek olmalarını her türlü yardımın kabul edildiğini ve özellikle vekâletle kurban kesimi yapıldığını vatandaşların vekâlet yoluyla kurban kestirmek isterlerse Kuran kursunda görevli hocalara müracaat ederek zabıt, makbuz karşılığında bedelini yatırıp vekâlet yoluyla kurbanını İslami esaslar dairesinde kestirebileceğini söylemişlerdir. Kurbanını kesmek için yer bulamayan, kesim alanlarına gidecek, getirip götürecek gücü kuvveti olamayanların vekâletle kurban kesimi yapan ERKEK KURAN KURSUNA bizzat gelerek bedeli olan 850. Lirayı yatırdıkları taktide para yattığına dair zabıtla vekâleti alınarak kurbanı kurban bayramı günü kesilip kendisine bu yolda telefon ile malumat verileceği ilgililer tarafından söylenmektedir. Maddi durumu iyi  olanların yanı sıra maddi  dururu iyi olmayan fakir aile çocuklarının da olduğunu giyim kuşamlarından anlamak mümkün böyle olunca da burada eğitim gören pırıl pırıl bu çocuklara yardım elimizin uzatılması  çocukları sevindirdiği kadar Dinar Müftülüğünü de maddi yönden rahatlatacaktır. Böyle  faydalı kurumlara yardım ellerini uzatmayı seven  halkımızın“yardım edeceğim sevap kazanacağım fakat bu insanları nasıl bulup yardım edebilirim”diye düşünen insanlarımızın bu kültür yuvalarını bizzat gelip görmelerini ,nasıl ve nerede  hangi şartlar altında okudukları sınıfları ,yemekhane,yattıkları yerleri tertemiz gördüklerinde ciddi bir çalışma olduğunu görerek  yardımlarınızı yapacağınıza inanıyorum.

Yukarda da bahsettiğim gibi Kurban kesimi vekâlet yoluyla yapılmaktadır. Bundan başka her türlü  nohut,fasulye, mercimek ,toz şeker,et ,tavuk benzerleri gıda maddeleri yardım olarak kabul edilmektedir. 36 erkek ve yaklaşık 35 ye yakın  kız öğrencilerin ayrı ayrı binalarda  aynı eğitimi alması, bunların her türlü yemek,içmek ve barınmalarını  Dinar Müftülüğü karşılamakta ise de  maddi yönden zorlandıkları için hayır sever vatandaşlarımızın   nakit para,kurban bağışı yanı sıra  çeşitli   yardımlarla desteklenmesini  isteyen müftülük yardım seven halkımızın isterlerse bu çalışmaları yerinde görmeleri içinde  kurs binasına gelerek okuyan çocukların  yemekhanelerinden,ders aldıkları sınıflara kadar  her yeri izleyebileceklerini söylemişlerdir.Buradaki çocuklar kuran, hafızlık dışında ibadet ,itikat ve  ahlak derslerine de önem verildiği izlenmiştir.

SAYGILARIMLA                                                                                                                              

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.