YÜKSEK SES RAHATSIZ EDİYOR

  • 07 Nisan 2015
  • 2.577 kez görüntülendi.
YÜKSEK SES RAHATSIZ EDİYOR

lozansariogluavatar

    YÜKSEK SES RAHATSIZ EDİYOR

 

Hafta sonunu dinlenmek için evinde geçirenler,düğünlerin müzik ses cıhazlarının  sonuna kadar açılmasından rahatsızlar.  Gözle görülmeyen,iz bırakmayan ve koku yapmayan fakat   insan sağlığınıda ciddi şekilde  etkileyen  gürültü  evinde hastası  olan, yaşlı olanlar,taze çoçuğunu uyutmak için uğraş veren  anneler ve sabahleyin erken işine gitmek  mecburiyetinde kalanlar haklı  olarak  bu duruma bir care bulunmasını yetkililerden  bekliyorlar.

Özellikle yaz aylarında maddi durumu iyi olmayanların  sokaklarda  veya yazlık bahçe,  parklarda yaptıkları nişan ,düğün  gibi şölenlerin bilhassa geçe geç saatlere kadar  sürmesi müzikle iştigal eden müzisyenlerin ses cihazlarını sonuna kadar açmaları yakın komşular başta olmak üzere her kesimi rahatsız etmektedir.Şayet o semtde birden fazla düğün varsa  sesler birbirine karışmakta müzisyenlerinde benim sesim daha çok duyulsun  diye ses düzeneklerini sonuna kadar açmalarından  o semtde oturanlar fazlasıyla rahatsız  olmaktadırlar.

Halkı rahatsız edecek derecede ses ve gürültü yapan cihazların nasıl calışacağını  müzisyenlerin sanaatını neşekilde icra edecekleri kanun ve talimatlarla balirlenmiştir,uymayanlar hakkında cezayi işlemlerin uygulanacagı Polis vazife ve selahiyetler kanunu ile Belediye Zabıta  talimatnamelerinde  açıkca gösterilmektedir.

.

Düğün ruhsatları veriliyorken  düğün sahiplerine  başta müzik ses düzeninin  komşularını rahatsız etmiyecek şekildeayarlanmalı , ruhsatlara şerh konulup tenbih edilmelidir.Camiide namaz kılan kişilerde bu yüksek sesten rahatsız olduklarını zaman zaman söylemektedirler . Mesela, santral parkında yapılan bir düğünün ses düzeni çok açıldığında,  Kur’an kursu mescidinin içerisinde namaz kılanları  rahatsız etmekte,cemaatın namazı huşu ile kılmasına mani olmaktadırlar. Özellikle       Ezan okunduğu saatlerde  ezan’a hürmeten müzik yayınını keselim beş dakika sonra ezan bittikten  sonra  tekrar  müziği açarız diyen bile yok.Geçe gündüz düğün devam ettiği müddetce müzikde son  voluma kadar açılmış   devam etmektedir. Birde Mevlüt okunmasından sonra kasetle çalınan ilahiler susmak bilmeden yayın yapılmakta o da rahatsız edici şekilde  hoperlörlere verilmektedir.  Bizim bildiğimiz Mevlüt bir veya iki hoca gelir başta Kur’anı kerim okunur,daha sonra  Süleyman çelebinin “kurtuluş vesilesi “ eserinden  okumalar yapılarak bir saat veya bir buçuk saat içerisinde  duası da yapılarak mevlüt bitirilmiş olur.Mevlütde maksat Fakir,fukaraya yemek verilerek,sırf  resullahı övme,tanıtma mevlütün içerdiği öğütleri başkalarına duyurma vede güzel sesli kişilere okutarak gönülleri  yumuşatma,onlara  Resulullah sevgisini aşılayarak İslama ısındırma ve bu vesileyle bir araya gelenlere Kur’an,hadis ve ilmihal  bilgileri aktarma olarak bilinmektedir.

Malesef bizde böyle yapılmıyor?  Bunu meslek haline getirmiş  olanlar yayın cıhazına bir kaset koyuyor saatlerce ilahiler bangır bangır insanları rahatsız  ediyor. Bu durum  mevlüt yemeği sonuna kadar saatlerce devam ediyor.  Ne mevlüt veya düğün sahibi , nede bu işi  meslek haline getirmiş  olan kişiler ezanda okunsa,namaz vaktide olsa  kasedi cihazdan çıkarmayı  akıllarına getirmiyorlar.  Komşulardan  o anda çoçuk uyutacak olanlar,Hastası olanlar, geçe  erken yatıp sabahleyin işine  erkenden   gidecek olanları hiç düşünen bir Allahın kulu yok.Kaset bitince tekrar tekrar konur ve bu   bütün gün boyu vey geçesi  devam eder gider.

Eski yıllarda Dinar’da bir veya iki müzik gurubu vardı. Onlarda damadı hamama götürür   oradan geriye evine getirirken çalgı çalarak gider gelirlerdi. Rahmetli Kemancı Bekir; Caminin önüne geldiklerinde  müzik sesini kestirir camii  yirmi metre geçtikten sonra tekrar sanatlarını icra ederlerdi. Bu bir saygı örneğiydi.Şimdi bakıyoruz ne ezan’ın okunmasına, namazın kılınmasına aldırış eden var, nede  yakın komşuların rahatsız olacaklarını düşünen. İnsanların ses kirliliğinden zarar görmemesi için hem   gürültü kaynaklarının ortadan kaldırılması hemde önleyici tedbirler alınması gerekir. Burada esas görev Hükümet ve yerel yönetimlere düşüyor.  Ruhsat veriliyorken  hiç olmazsa  vatandaşın rahatsız olduğu konuların düğün sahiplerine uygun bir şekilde anlatılarak yasaklara aynen uyulması  şikayetleri ortadan kaldıracaktır.  Düğün ve çalgı ruhsatı için müracaat eden vatandaşa   bir   dilekçe vermesiyle  ruhsat alınmış  oluyor.Müzik sesini müzisyen,  paşa gönlü nasıl isterse o şekilde ayarlıyor,özellikle açıkta yapılan düğün ,nişan törenlerinde  hoperlöre verilen ses yüksek açıldığı için  o semti rahatsız ediyor. Ne  Belediye Zabıtası ne de Emniyet  geçe geç saatlere kadar devam eden bu  çekilmez gürültü kirliliğine müdahalede bulunmuyorlar.Ancak  mahalleliden toplu şekilde bir şikayet olursa  emniyet gelip ikaz ediyor.Bu işin böyle olmaması gerekir? Ruhsat için müracaat  edildiğinde  Belediye Zabıtası ve Emniyet gerekli ikazları yapmalı müzik geçe saat kaça kadar devam edeceği, tamamen kesileceği saatler belirlenmeli ve sesin desibeli  (yükseklik)  derecesi bu işi meslek haline  getirmiş kişilere tebliğ ve tenbih  edilerek düğün ve çalgı ruhsatlarına   bu iş ve işlemler bittikten  sonra olur verilmelidir. Sakin ve gürültüsüz  günler geçirmeniz dileğiyle hoşca kalın.

SAYGILARIMLA..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.