ARAÇ KULLANMAKTAN DA EMEKLİ OLUNMALI

  • 05 Nisan 2017
  • 1.011 kez görüntülendi.
ARAÇ KULLANMAKTAN DA EMEKLİ OLUNMALI

ARAÇ KULLANMAKTAN DA EMEKLİ OLUNMALI  

   Ülke genelinde direksiyon  başına gecen sürücünün  kendi kurallarını  trafikte uyması gereken kurallardan fazla  uyguladığı için kazalar yaşanır.   Hız sınırını ihlal eder,takip mesafesini hiçe sayar, kırmızı ışıkta geçer hep kazaya davetiye çıkarır ,Bütün kuralları ihlal etmede bir sakınca görmezler,bunları da  yapanlar sürücü belgesi olan insanlarımızdan bazılarıdır.Diğer taraftan sürücü koltuğunda dikkatli, karşıdaki sürücüye saygılı, trafik kurallarına uyan,yıllarca  hatasız araba kullananlarda   belli bir yaştan    sonra  istemese  de çok önemli organları  zayıflıyor.  Gözlerinin  uzağı  görememesi,kulaklarının  ağır  işitmesi, reflekslerinin zamanında  algılamaması gibi sorunların çıkması  zaten riskli olan trafikte yaşlı kişiler  kaza yapmadan yollarda  seyretmeleri   mucize sayılır.Yaşlanan ve  vücudunun  araç kullanmasına mani olacak  bir yerinde  problemi oluşan  insanımızın hiç tereddüt     etmeden  kendi   rızasıyla  sürücü koltuğunu bırakıp ,araç sürücülüğünden kendisini emekli etmesi en  doğru  bir hareket olacaktır. Çünkü ülkemizde araç kullanma yaş sınırı maalesef  yoktur.

                                    Bırakın trafik kurallarını öğrenmeyi,hiç araba kullanmamış,sürücü koltuğuna dahi hayatında  oturmamış ve bu koltuğun önünde bulunan  vitesin,debriyajın  isim ve yerlerini  bilmeyen  kişilerde bile ehliyet var.İnanmayanlar lütfen yakınlarındaki eş,dost,arkadaş,hanımları ve çocuklarına  sorsun  hiç araba kullanmayanların sürücü belgeleri olduğunu göreceklerdir. “Ehliyeti olsunda arabayı sonra  alırız”   düşüncesiyle alınan  ehliyetler var.  Bunların  bazılarıda  zaman zaman  trafikte araç kullanıyorlar. Ülke genelinde her gün yüzlerce trafik kazasında  ölen,yaralananlar oluyor çoğunluğu trafik kurallarını bilmediklerinden,  bazılarıda bildiği  halde hız sınırını aşan, zamansız solama  yapan, kırmızı  ışıkta  gecen  yani trafik kurallarını hiçe sayıp uymayanların sebep oldukları kazalardır.

                                     Trafikte kurallara uymadan bazı kişilerin hep  kendi kurallarını uyguladığı ülkede  sürücü ehliyetine sahip yaşlıların daha dikkatli hareket ederek  araç kullanmaları gerekir ki  bu durum algılama bakımından yaşlı  insanlarımızda daha da zordur. Çünkü yaşı ilerleyen kişinin her geçen gün  vücudun  belli başlı organlarında aksayan kısımlar olacak ve araç kullanmasını kısmen de olsa mutlaka etkileyecektir.  Kulakların  ağır işitmesi,   gözlerin  net görmemesi,  reflekslerinde   aksamalar   olması   mutlaka araç kullanmasına  mani olup  hataya  sebep olacaktır.Trafikte saniyelik bir hata ise   hem kendi canına hemde karşıdan gelen masum insanların ölümüne  veya sakat kalmalarına neden olabilir.  Bu felaketleri  yaşamamak için  zamanı geldiğinde yaşlı insanımızın da Memuriyetten  emekli olduğu gibi ,sanatkarın dükkanını  oğluna bıraktığı gibi direksiyon koltuğundan  ayrılıp bir daha  aracın sürücü koltuğuna da oturmamak üzere gönüllü olarak sürücülükten  emekli olmaları bence…En doğru  hareket  olacaktır.Ben aynen böyle yaptım. Allaha şükür  araç kullanmama mani olacak bir problemim olmamasına rağmen ve seksen yaşıma gelmeden  araç kullanmaktan kendimi emekli ettim.

Arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde hemen hemen   çoğunluk   unutkanlıktan   yakınırlar.Nasıl bir şey  olduğunu sorduğumda  tanıdık  olan kişilerin isimlerini   hatırlayamadıklarını , konuştuğu konuyu unuttuklarını,  gözlerinin eskisi  kadar  uzağı   görmediğini, bazıları da   işitmede zorlandığını söylüyorlar.  Bunların  arasında yıllarca evvel doktora giderek  muayene olanları   ve senelerdir “unutkanlık hapı”  kullananları  da biliyorum.  Yine bunları konuştuğum kişilerin  çoğunluğunun yaşı seksenin üzerinde  ve hala  araç kullanıyorlar.Bunların bazıları araç kullanıyorken sık sık   hata yaptığı   yakınları tarafından görülmüş ki o  kişilerin  çocukları tarafından  arabaları  zorla ellerinden alınarak  sattırıldı. Yolu hiç görmediği  halde eşini  ön koltuğa  oturtup  yolu tarif ettirerek araba kullananları  görüp duyunca emin olun şok oldum.

Karayolları ve   trafik üst düzey yöneticileri mademki  araç kullanımında  bir yaş  tahdidi getirilmeyi  düşünmüyor,hiç olmazsa yetmiş beş  yaşına  gelmiş sürücülerden mutlaka  bir doktor   raporu istenilmesi  gerekmezmi?  Araç  kullanan bu yaşlı kişide Parkinson mu  var?, Alzheimer   mi var,işitme sorunumu var, gözlerimi  görmüyor ,refleksleri  mi  zayıf küçük çaplı bir  doktor  muayene  raporu bunları ortaya çıkarır. Şayet problem varsa o  kısım tedavi edilir,tedavisi mümkün değilse  trafikten men edilir ki hem kendi hayatı  hemde yolda seyreden araç  ve sürücülerin hayatı tehlikeye girmemiş olur.Yetmiş beş  yaşından sonra her iki veya üç senede bir doktor raporu ile  araç kullanılmasına  izin  verilmesi de yararlı olur kanısındayım. Kanuna  bir kaç maddeyi eklemekle  sorun çözülecektir  yeterki    yetkililer ilgilensinler.

                              Karayolları ve trafik yasalarına böyle maddeler eklenmediği müddetçe ülkemin yaşlı  insanı YÜZ  yaşına da gelse araç  direksiyonu  bırakmaz. Tapu  sicil  Müdürlüklerinde  65  yaşını geçenlerden adamın kendi malını satarken  aklı erip ermediğine  dair doktor raporu isteniyorsa, trafikte saniyelik  hatanın  kazaya neden olacağı neden düşünülemez ? Tapu   muamelesinde  65 yaşındaki  yaşlı kişiye bunadığına kanat getirip rapor istendiği  halde,aradan yirmi  sene daha geçmiş ve yaşı seksen beş hatta doksanın üzerindeki  İHTİYAR’A  trafikte araç kullanmasına nasıl  müsaade ediliyor anlamıyorum. Devlet memuru oluyorsunuz , 65 yaşına geldiğinizde hangi makamda olursanız olun artık iş göremez diye sizi emekli ediyorlar. Fakat emekli olan kişi  siyasete atılıyor  Belediyenin başkanı olur ,Milletvekili , Bakan olur  ülkeyi  ve içinde yaşayan vatandaşları yönetir, bu kişilerin  aldığı kararlar ve yaptığı icraatlar ülkeyi batırsa dahi ses çıkarılmaz , amma  65  yaşını dolduran  vatandaştan kendi mülkünü satarken bile bunakmı , değilmi  diye doktor  raporu istenir. İşte ben bu  çarpık olan işleri anlamıyorum.Bilinçli yaşlı sürücülerin de araç kullanmasına mani  olacak vücudunda bir problem olmadan  kendi isteğiyle araç kullanmaktan kendisini  emekli ederek  sürücü belgesini teslim etmesi  en doğru bir hareket olacaktır.

SAYGILARIMLA.                             

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.