DİNAR’DA FUTBOLLA İLK YILLAR

  • 16 Mart 2017
  • 818 kez görüntülendi.
DİNAR’DA   FUTBOLLA İLK YILLAR

DİNAR’DA   FUTBOLLA İLK YILLAR

Dinarda futbol  on dokuzuncu asrın  ilk çeyreğinde başlamış, fakat bu tescilli bir kulüp olmadığı için kendi aralarında topla oynayarak vakit geçirmek için oynanan  oyunlar olarak  bize  yaşlılar tarafından aktarılan bilgilerdir.  Top da bulamadıklarından  sağlam bir kaput bezi diktirip içine saman ot basarak top gibi oynarlarmış . sonradan ağız ile şişirilerek iki kısımdan oluşan meşin ve lastik siboplu toplarla oynamaya başakladıkları söylenir, forma olarak kendi diktirdikleri gömlek ve  “ iç donu”  tabir edilen  kilotlar giyerek oynanmış, kramponlu futbol ayakkabısının adını bile bilmediklerinden”potin” tabir edilen konçlu ayakkabılar giyilerek oynadıkları anlatılır. Esas tescilli takım Ahmet Veziroğlu tarafından 1930 dan sonra  kurulmuş olan Dinar Gençler Birliğidir. O yıllarda  futbol oynanan ilk yer de hıdrellez şenliklerinin yapıldığı  şimdiki ciritoğlu camisine varmadan orada bulunan cayırlık ,bir kenarına da harman döktükleri  boş alanı  tarif  ederler.Burada evler yapılmadan evvel burası büyük bir cayırlık olarak bizlerde hatırlarız, ilk hıdrellez   şenlikleri bu alanda yapılırdı. Burada yapılan maçlarda ya hıdrellezde, yada Bayramlarda kendi  aralarında  yaptıkları maçlar olduğu bilinir.  Daha sonraları İstasyonun alt tarafında harman kaldırma yeri olarak kullanılan şimdiki  Hürriyet Mahallesinin olduğu yerde düzenlemeler yapılarak   kale direkleri dikilip ilk futbol karşılaşmaları bu sahada oynanmaya başlanmıştır .Dinar’a gelen Memurlardan futbol oynayanlarla birlikte  İlçe de yeni yetişen  maddi durumları iyi olan gençlerin katılımıyla takım  kurup ara sıra bu stad’da maç  yapılmaya başlanmış. Savaşdan yeni çıkılmış Türkiye’de  üzerindeki  ekonomik  sıkıntıları hala atamadığı için,   Dinar da bundan haliyle etkilenmiş bir  yerleşim yeri olduğudur.İlçe’ de işsiz  ve fakirlerin  çoğunluğuna  sahip olan  halk ekmek derdinde.Daha doğrusu ekmek bile karneyle veriliyor o yıllarda. Fakir ve ekseriyetle çiftçi olan halkın gençleri futbol oynamaya vakitleri   yok,  Çiftçi ise tarlada,bahçede çalışacak ,esnaf çocuğu ise babasına dükkanda yardım  edecek ,bu nedenlerle Maddi durumları iyi olan aile çocukları futbol oynayabildiği anlatılırdı.Dinar Gençler birliğinde ilk futbol  oynamış  bazıları ile konuşmalarımız  olmuştu. Raşit kıyak ,Abdurrahman aslan  , Sıtkı Kent  ve Osman  cirit  bu konuda  sohbet ettiğimiz isimlerden bazılarıdır.(hepsine de Allah rahmet eylesin)

O günlerin  isim yapmış futbolcularından bazılarının isimleri şöyle sıralayabiliriz.;  Asım Kalkanoğlu, Adnan kurtcebe,  Mehmet okay,Sıtkı kent,Abdurrahman arsan( eski muhatlardan )kemal Şeker ,Osman cirit,Dortuoğlu Mustafa,Hüseyin Tuncay,Aşçının Necip ve Berber Raşit kıyak’ı  sayabiliriz. Bunlara O devirde Dinar’a Memur olarak atanan ve futbol  oynayan kişiler ile iki takım  teşekkül ettirip  aralarında maçlar    yaparak hem  seyredenler hemde    takımda oynayanlar hoşça  vakit geçirdiklerini öğreniyoruz. Çok azda olsa trenle gelen görevli DDY memurlarıyla maçlar yaptıkları,  daha sonralarıda yakın komşu ilçelere maçlara gittikleri anlatılırdı.

Dinar’da  Hüseyin Güven “üç fişek” (ozan düğün salonu sahibi mustafanın dedesi)  tarafından ilk kamyon  getirilince İlk dostluk maçı Çivril ile yapılır. Bu maçı yapmak üzere Dinar’dan kamyon ile Çivril’e gidiliyor.Çivril kulüp Başkanı Fişek Hüseyin Güven’in damadı,  burada yapılan ilk futbol karşılaşmasından sonra yakın ilçe ve kasabalara bu vasıta ile gidildiğini öğreniyoruz.Daha sonralar Belediye vasıtaları ilede Dinar dışında maçlara gidildiğini  ve  yapılan masraflarında her oyuncu kendi cebinden eşit miktarda ödediklerini Rahmetli Abdurrahman arsan, berber Reşit kıyak’tan öğreniyoruz.  İlk otobüsler Ispartalılar tarafında Dinar- Isparta arasında çalıştırılmaya başlanınca  bu otobüsler   ile  yakın İlçelere maç yapmak için gidildiğini  fakat kimlerle maçların yapıldığını ve neticelerin  nasıl sona  erdiğini bilen olmadığı için  bende sizlere aktaramıyorum.Burada anlatmaya çalıştıklarımız yaklaşık bir  asır evvel yaşanmış olaylardır.

Dinarda ilk  futbol  ve Gençler birliği kurulduktan sonra   O  yıllarda  gelişen olayları pek bilen  olmadığından bizde yalnız bize anlatılanları aktarmaya çalıştık.Fakat aşağıda yapmış olduğumuz tabloda  görüleceği üzere Dinar’ın ilk futbolcularıyla  1970 den evvel yetişenlerin ve  Gençler birliğine Dinar futboluna  emeği geçmiş   olanların isimlerini titiz bir  uğraşla  aktarmaya çalıştık.  Bu yıllardan   sonra yetişenleri  Rahmetli Erdoğan Akın mahalli gazetelerde yayımladığı için  buraya onları almadık.

Dinar’da  Futbol   1955 yılında oksijen fabrikasına usta olarak gelen Vefa kalecisi  Rüstem Etyemez tarafından yetiştirilen  futbolcularla  ALTIN yıllarını yaşamıştır.Afyon,Isparta,Burdur,Uşak  ve     Denizli başta olmak üzere bu Vilayet takımları bile kendi sahalarında   Dinar gençler  birliğine boyun eğdiler.Top ve malzemenin kıt olduğu   o yıllarda oynanan futbolla komşu İl ve İlçe takımlarına parmak  ısırtıyordu ve  Bir Isparta maçından sonra Dinar caddelerine  “ DİNAR ;DİNAR SAHASINDA ASLA MAGLUP OLMAYACAKTIR.” Yazılarak asılmıştı. Bu futbol Dinar’da yaklaşık on ile on iki sene devam etti   ve on bir kişilik kadro bu yıllar arasında üç veya beş kişi   haricinde hiç   değişmeden   futbolda  ALTIN YILLARINI YAŞADI.     Dinar futbolu   beleşten   üçüncü liğ’e  girmesi  ve tecrübesiz idarecilerin   paralı   futbolcu tercihleriyle  Dinar futbolu katledilmiş oldu. Her  kesimin bildiği  gibi    Belediye  başta olmak üzere  Dinar esnafının da  para ödemekten bıkkınlık getirdiği  dışarıdan alınan  şımarık paralı  topçuların futbol dışında  yiyip içip yan gelip yatmaları  sonucu üçüncü lığden düşmesi   Dinar esnafı da,  Belediyede  bir  oh deyip nefes almış oldular. Fakat   çekirdekten   yetişen  yıldız  gençlere önem verilmediği için Dinar futbolu hala 960’lı yıllardaki“futbolda altın yılları”  maalesef   yakalayamamıştır.

 

Dinar futbolunda isim yapmış veya  sonradan  yetişip takıma giren futbolculardan  bazılarının İsimleri:

ALTDAKI FOTOĞRAFDA  1960 LI YILLARIN BAŞI ISPARTA GENÇLER BİRLİĞİNİ 4-2 MAGLUP EDEN KAADRO BU KADRO ON SENE HEMEN HEMEN ÜÇ –BEŞ KİŞİ  HARİCİNDE  HİÇ DEĞIŞMEDİ  .                                                             SOLDAN İTİBAREN; VASIF ŞENER,RÜSTEM,LOZAN SARIOĞLU,CENGİZ ŞENER,TURGAY TEYMEN,TARIK ŞENER,AHMET ÇETİNEL,KEMAL ATAKAN,ORBAY TOKYUREK,YAŞAR KARAHAN,HÜSEYİN YALÇIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.