DOĞUMDAN ÖLÜME DİNAR BELEDİYESİ

  • 03 Kasım 2014
  • 1.076 kez görüntülendi.
DOĞUMDAN ÖLÜME DİNAR BELEDİYESİ

LozanSarioglu

DOĞUMDAN ÖLÜME DİNAR BELEDİYESİ

Dinar  Belediyesi, cenazesi olan vatandaşları yalnız bırakmıyor.  Başkan Acar’ın başlattığı uygulamada cenaze eviyle irtibata geçen ekipler  defin muamelesi,yıkanması,kefenlenmesi,mezar hazırlanması,    mezarlığa defni, evinin önüne taziye için gelenlere sandalye ve ikramına kadar  bütün hizmetler      üçretsiz olarak yerine getiriliyor.  Bu örnek uygulama halkımız tarafından taktirle karşılanmaktadır.

Başkan acar’ın,  İlçe vatandaşlarıyla devamlı iç içe olması cenaze sahiplerinin nekadar sıkıntı yaşadıklarını,  açılı halde  cenazeyi kaldırmak için büyük mücadeleye giriştiklerini,halsiz ve caresiz  koştursalarda zorluk içerisinde  perişan duruma düştüklerini gözlüyordu.Diğer tarafdan bu kişiler   yalnız, koşturacak kimsesi olmayan, yaşlı , hasta ve enkötüsü maddi durumu  cenazesini kaldıracak  güce sahip  olmaması durumu biraz daha zora sokuyordu.Bu çaresiz hemşehrilerine kuçak açmak maddi manevi yüklerini hafifletmek  gerekiyordu. Cenaze   yakınlarının üzüntülerini paylaşacak onlara sevdiklerinin son yolculuğunda görevlerini eksiksiz yaparak ,üzüntülerini biraz olsun  azaltacak ,açıyı unutturacak  yardımda bulunmak gerekiyordu.

Başkan, Hemen ‘cenaze kaldırma ve taziye ekibi’ teşekkül ettirerek bazı Memurlar arasında görev   taksimi yapıp faaliyete gecildi. Cenaze haberini alan iki Zabıta Memuru cenaze evine gıderek   yapılması gerekenleri tesbit edip  ölen şahsın nufus kağıdını alarak doktor raporu ve defin işlemlerini tamamlıyor.Diğer  bir ekip,cenaze evine taziyeye   geleceklere oturmaları  için sandalye,çay seti,pidesi,  ve ayranını  gönderiyor. Kabristanda mezar hazırlıkları yapılıyorken,sapıtma taşı,tuğlası ve işçisi Belediye  tarafından ÜÇRETSİZ olarak yerine getiriliyor.Bunlar yapılıyorken  başka görevliler cenaze hastaneden alınacaksa cenaze arabasıyla eve getiriliyor,o sırada cenaze yıkama aracıda evin önünde hazır bekliyor. Belediye tarafından görevli hoca cenazeyi yıkamaya başlarken bütün iş ve işlemler bitmiş,  cenaze sahiplerine de  başsağlığı için eve  gelenlerin taziyeleri rahat bir şekilde  kabul etmeleri görevi düşüyor.

Cenaze ilçe dışından  getirilmesi gerekiyorsa  müracaat üzerine cenaze taşıma aracı devreye sokuluyor.Yeni model cenaze taşıma aracındasoğutma sisteminin bulunması hizmetin kaliteli bir şekilde yürütüldüğünü gösteriyor.Bu araç -20  dereceye kadar soğutma yapabilmekte, özellikle uzun yollarda cenazenin bozulmasını önlemektedir. BaşkanAcar’ın mesaisi geçede devam ediyor.     Beledıye imamı  gazi Yılmaz ile birlikte her cenaze evine akşam gidip hem taziyede bulunuyor, hemde kuran okutup duasını yapıyorlar.

Sosyal faliyetlerde de ilk sırayı bırakmayan Başkan  Acar,  Askere  gidecek olanlara moral geçeleri tertip edip salonu,ikramını karşılamakta Asker adaylarınında gönlünü alıp moral depo-  layarak  ugurlamaktadır.  Tüm vatandaşların nişan,düğün, sünnet ve Nikah akitlerinde bizzat bulu –  nup  bu şölenlerde de vatandaşın yanında olduğunu kanıtlamaktadır. Dinar Belediyesince Bu yıl başlatılan (hoş geldin Bebek) kanpanyasıyla da Dinarda dünyaya gelen bebeklerin ailelerine ‘Bebek seti’ hediye edilmekte bunun içinde  Belediyeden bir Memur ve Başkanın eşi bayanlar Meclisi başkanı Günsel acar, bizzat doğum yapanların evine gıderek hediyelerini teslim etmekte ve vatandaşın doğumla gelen sevinçlerine ortak olmaktalar.Özellikle maddi durumu müsait olmayan ailelerden baş-   lamak üzere , DOĞUMDAN – ÖLÜMÜNE vatandaşların yanında olan açılı ve mutlu gününde halkını yalnız bırakmayan Belediye Başkanı Saffet Acar’ın bu tür hizmetleri Dinar’lılar tarafından taktirle karşılanmakta ve kesintisiz devam etmesini arzu etmektedirler. Saygılarımla.

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.