“HUZURUNUZDA SAYGIYLA EĞİLİYORUM”

  • 09 Mart 2016
  • 1.048 kez görüntülendi.

8 MART KADINLAR GÜNÜ PROGRAMI PARKALA’DA DÜZENLENDİ

8 Mart Dünya Kadınlar günü, Dinar Belediyesi desteği ile Park Ala Konferans salonunda düzenlendi.

Dinar Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından, üzerinde Dinar Belediyesi logosu olan sümbül çiçekleri programa katılan tüm davetlilere hediye olarak verildi. Şehitlerimiz için Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması sonrasında açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Saffet Acar şunları söyledi; “Çok değerli analarım, bacılarım hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum, bu güzel güne hoş geldiniz şeref verdiniz. Dünya Kadınlar gününde, öncelikle tüm annelerin huzurunda saygı ve sevgi ile eğiliyorum.  Aslında 8 Mart Dünya Kadınlar günü, bir güne mahsus değil. Kadınlar Günü senenin 365 günü, çünkü kadınlarımız olmasa bizler olmazdık. 8 Mart Dünya Kadınlar günü, Birleşmiş Milletler teşkilatının öncülüğünde başlatılan, ülkemizde de kutlanan Dünya Kadınlar gününü bu gün hep birlikte idrak ediyoruz. Kadın haklarının hatırlanması ve sorunlarının çözülmesi noktasında bu günün önemi oldukça büyüktür. Gerek kurtuluş mücadelesinde ve gerek ise Cumhuriyetin kuruluşunda kadınlarımızın yaptığı fedakarlıklar halen belleğimizde yer almaktadır. Toplum yapısını güçlendiren, şekillendiren aile birliğinin önemli unsuru olan kadınlarımız ve annelerimiz daima öz verili sevginin kaynağı olmuşlardır. Demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesi ve kadın hakları mücadelesinde de önemli mesafeler alınmıştır. Yasal olarak kadınlarımız, önemli haklara sahip olmalarına rağmen, gelinen durumun yeterli olmadığı ve çeşitli alanlarda sorunların yaşandığı açıktır. Son dönemlerde kadınlara yönelik artan şiddet olayları da hepimizi üzmekte, toplumumuzu yaralamaktadır. Bu sorunların ve üzücü olayların yaşanmaması için başta devletimiz ve ilgili kurumlar olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından bütün bireylere kadar her kese önemli görevler düşmektedir. Kadınlarımız, bu hak mücadelesinde devletin bütün kurumları ile yanlarında olduklarını tekrar ifade etmek istiyorum.” diyerek tüm bayanların gününü kutladı.

Emekli Öğretmen Sultan Erçelik ise günün anlam ve önemine binaen konuşmada şunları ifade etti; ” ‘8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden ClaraZetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “InternationalerFrauentag” (International Women’sDay – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.”

Yapılan yemek ikramı sonrasında günün önemine binaen şiirler okundu ve hediye çekilişleri yapıldı. Park Ala Konferans salonu teras bölümüne Dinar Belediye Bayanlar Meclisi ve Huzurevi tarafından yardıma muhtaç aile ve öğrenciler için sergi açıldı.

8mrt-kdnlr-gnprkala1 8mrt-kdnlr-gnprkala2 8mrt-kdnlr-gnprkala3 8mrt-kdnlr-gnprkala4 8mrt-kdnlr-gnprkala5 8mrt-kdnlr-gnprkala6 8mrt-kdnlr-gnprkala7 8mrt-kdnlr-gnprkala8 8mrt-kdnlr-gnprkala9 8mrt-kdnlr-gnprkala10 8mrt-kdnlr-gnprkala11 8mrt-kdnlr-gnprkala13

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.