NİKAH AKDİ CİDDİYET İSTER ŞAKA OLMAZ

  • 17 Kasım 2015
  • 1.726 kez görüntülendi.
NİKAH  AKDİ  CİDDİYET İSTER ŞAKA OLMAZ

LozanSarioglu

NİKAH  AKDİ  CİDDİYET İSTER ŞAKA OLMAZ

                                      Geçtiğimiz günlerde Milas’ta  evlenecek çiftlerden erkeğin Nikah memurunun  sorusuna HAYIR cevabı vermesi üzerine  nikahı kıymadan giden ancak tekrar dönüp gelerek  nikah akdini yapan Görevlinin bu tutumu  bilgisayar facebook  ve yazılı basında  okuyucuları ikiye ayırdı.  Akdin yapılmasını eleştirenler olduğu gibi nikahın o memur tarafında yapılmasında sakınca olmadığı  görüşünü savunanlarda vardı. Medeni kanunda tam manasıyla bir açıklık bulunmadığından yasaya  böyle durumlarda bir şerh konulması  gündeme gelebilirmi bilemem.

                                     Milas’ta  evlenecek iki genç  dünya  evine  girmek üzere düğün salonuna gelerek  nikah masasına oturup  Görevli nikah Memurunun, usul gereği gelin adayına “Hiçbir baskı altında  kalmadan evlenmeyi kabul ediyor musunuz”  diye sorup,Gelinin  “Evet” cevabının ardından aynı    soruyu  damada sorması üzerine  damat adayı    beklenmeyen  “Hayır”  cevabı  üzerine   Nikah memuru defteri  kapatarak  “Şakayı başkasının yanında yapasın” Diyerek salonu terk etmiş.  Bir  süre sonra salona tekrar dönüp çiftlerin nikah akitlerini yaptığını öğrendik. Çok nadir görünen bu olay yazılı  basın,televizyon ve facebookta  günün konusu olarak gündeme oturdu.Damat adayının verdiği “hayır”  cevabını eleştirenler olduğu gibi  Görevli Nikah memurunu da eleştirerek  facebook  paylaşımına çok sayıda  yazılanları okudum. Her vatandaş kendi yorumlarını sıralamış .  Maalesef medeni kanununda  böyle durumlarda ne yapılacağına dair açıklayıcı bir durum  bulamadık.

                                        Yaşı ilerlemiş olanlar bilirler benim Dinar  Belediye yazı işleri  görevi  ile birlikte nikah   muamelesini de  beraber yürüttüğümü,Binlerce nikah akdi yaptım.Hiç bir kimsede Hayır cevabı vermedi.  Bunlar hep  son zamanlarda Nikah  kıyılırken bazı Belediye Başkanı ve yetkili Memurun  akid  sırasında lüzumsuz  espri,şaka mahiyetinde gelin ve damada söylediği  yasada olmayan kelimelerden   kuvvet alan kişilerin de yapmak istediği  yersiz ve zamansız  hiçte  olmaması icap ed en  hareketlerdir.  Nikah merasimi ve  bilhassa akid  yapılıyorken kanun gereği ciddiyet ister. Siz Noterin karşısında veya mahkemede hakim karşısında  HAYIR deyip sonradan ben şaka yapmıştım  diyebilirmişsiniz.Kanun her yerde Kanundur.

                                       Medeni  Kanunda  hazırlanacak evraklardan, akid sırasında nasıl giyileceğine,    sağır,dilsiz ,Türkçe bilmeyen kişilerin Memura nasıl cevap vermeleri gerektiğine dair   kurallardan tutun da  vekaletle evlenme  olmayacağına dair  maddeler yazılıdır.Her yerde geçerli olan  noter vekaletnamesi bile nikah akitlerinde geçmez. Kanun koyucu  bu kadar ciddi bir  durumda  hazırlamış  olduğu yasayı  nikah akdi yapılıyorken evlenecek kişilerin veya Memurun  “şaka da yapılır,yalanda      söylenir” diye bir şerh koymamıştır. Binana ley, Çiftlerden birisi Hayır cevabı verdiyse  o nikah akdi yapılmaması gerekir.Çünkü burada  baskıyla,zorla evlendiriliyor durumuda ortaya çıkabilir,Memur da  soruyu bir  kere sorup  “Hayır” cevabını aldığında defteri kapatır nikahı  yapmaz.  Şayet  böyle  bir durumla karşılaşırda akdi yaparsa  suçlu durumuna düşer,ilerde bu durum mahkemeye intikal ettiği taktirde  Hakim nikahı yapan Memura  Hayır cevabı aldığınız halde neden nikah akdini yaptınız diye  suçlu bulur ve Görevli memur  görevi kötüye kullanmaktan  hapis cezası  bile alabilir.

                                     Yaşlılar bilirler eskiden Nikah merasimleri düğün salonlarında  değilde  ayrı   bir  gün Belediyenin nikah salonlarında yapılırdı. Damat adayı takım elbiseyle  kravat veya papyon takar,gelin adayıda  genellikle  tayyör denilen altı etek üstü bluz  olarak salona gelir kendilerine ayrılan  masada yerlerini  alırlar ve Nikah akdini yapacak olan  Belediye  Başkanı  veya  yetki verdiği   görevli Memur da    takım  elbiseli  Türkiye Cumhuriyeti  Medeni  Kanununda belirtilen  bütün maddeleri ne uygun ciddi   şekilde giyinir ,  soruları evlenecek çiftlere yöneltir ve aynı ciddiyetle cevaplarını alarak Nikah akdini yerine  getirirlerdi.  Şimdi öylemi ya? Bazı  nikah kıyacak olan kişiler bırakın giyim kuşamlarını akit sırasında  espri,şaka yapalım derken kendileri gülünç duruma düşüyorlar.Eğer bir şeyler söylemek gerekiyorsa AKİD BİTTİKTEN SONRA  nikahın hayırlı,uğurlu olmasını,birbirlerine sadakatle bağlı kalmalarını,Allah her ikisinide mesut ve bahtiyar etmesi temenni  ve iyi dileklerde bulunabilirsiniz.Nikah kıyılıyorken ciddiyet ister,Kanunda bunu emrediyor.Sen görevli   olarak işini ciddiye almazsan karşına  böyle birisi çıkıp “ Hayır “ deyip  sonrada “ben şaka yapmıştım”  Diye   nikah masasını  komedi oynanan tiyatroya çevirmesi yakışık almaz sanırım.

                                    Milas’ta yaşanan bu olay daha çok müzakere edilecektir,Çiftlerden birisinin verdiği cevap HAYIR olduğu halde kıyılan bu nikah geçerlimi,geçersizmi ?, mahkemeye intikal ederse ne olur?,şikayet edilirse  mahkeme neye karar verir ? bekleyip göreceğiz.Ancak  medeni Kanununa  açık ve sade bir dille böyle bir durumda memurun ne yapması gerekeceği bir ŞERH  madde veya fıkra    eklenerek açıklığa kavuşturulmalıdır.Sorduğum  bir çok  Eski veya halen görevli Nikah Memurları vede   hukukçu, avukatlar da  çeşitli yorumlar yaparak  kesin  anlaşılır  madde olmadığını söylenmektedirler.  Araştırmalarımız sonunda  konuyla ilgili bir içtihat kararıda  olmamasıdır.

Nüfus  ve  vatandaşlık  işleri Genel Müdürlüğü  kanun hükmünde bir kararname veya yasaya açıklayıcı bir madde  konulması  hususunda  bir karar aldırırsa  bütün evlendirme işlerini yapan görevlileri rahatlatmış olacaklardır.   Diğer taraftan  evlenecek olan çiftleri zor durumda bıraktığı kadar görevli  olan Memurlarıda sıkıntıya sokan bir hususta ikametgah ve adres zorunluluğudur.I8 yaşını doldurmuş  olan kişi hür ve bağımsız olduğu için İkametgah ve adres  aranmaksızın Türkiye’nin her yerinde  nikah  memuruna müracaat ederek  işlemlere başlayabilmelidir. Sonradan ilave edilen Adres ve ikametgah  çok yersiz ve saçma bir uygulamadır.Bu madeninde  kaldırılması hususunda  Genel Müdürlüğün yetkili  mercilerce temasa geçip  evlenme talimatnamesinde değişiklik yapılmasını  isteyebilirler. Böylece    evlenme  daha cazip hale getirileceği gibi kolaylaşmış olacaktır.

SAYGİLARIMLA ..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.