Ölüm Kapıyı Çalmadan

  • 25 Haziran 2018
  • 594 kez görüntülendi.
Ölüm Kapıyı Çalmadan

ÖLÜM KAPIYI CALMADAN

                   Her evin kapısını bir gün çalacak olan ölüm gelmeden bizler hazırlıklı olmak, hastanede, iş yerinde ve evde ölen kişiye Dinimiz gereğince ve resmi yollardan ne gibi iş ve işlemlerin yapılmasını az ve çok bilmek mecburiyetindeyiz. Yaşı ilerlemiş olanlarımız bile iş başa düşünce şaşırıp kaldıklarını eli ayağı birbirine dolanıp ne yapacaklarını bilemediklerini sıkça görmekteyiz. Ölen kişinin yakını ölüm üzüntüsü yanı sıra cenazeyi evde nasıl işlemlerle mezara kadar götüreceğini bilemiyor birde yanında koşturacak kimi kimsesi yoksa işi daha da zorlaşıyor.

                    Evde yıllarca beraberce oturup konuştuğumuz, her övün sofraya birlikte oturduğumuz, aynı yatakta gecelediğimiz, sevip okşadığımız canımız kadar sevdiğimiz çok yakınlarımızdan birisini eceli geldiğinde kaybedebiliyoruz bunun adı ölümdür. Üzüntü içinde çaresiz,  ağlayarak perişan bir durumdayken bir taraftan da eğer ölüm evde gerçekleşmişse kapısını kapattığımız bir odada yatan cenazeye nelerin yapılması gerektiğini azda olsa bilmemiz gerekir. Böyle bir olay mutlaka her evde yaşanacağı için hazırlıklı olmak, konuyla alakalı bilmediklerimizi sorup öğrenmek, evde ve dışarıda cenazeye Dini ve resmi yollardan neler yapılması, cenaze sahibi olarak nerelere başvurulması lazım olacağını ecel gelmeden bilmemiz gerekir. Bunların önceden bilinmemesi yakınımızın ölüm acısı ile birlikte telaş ve birde iş bilemezlik nedeniyle insanların elleri ayaklarına dolaşıp aciz perişan duruma düştüklerini bazen görüyoruz. Bunların yaşanmaması, okuyucularımın faydalanmaları için konuyla alakalı bildiklerimize araştırarak eklediğimiz bilgileri de paylaşmak istedim.

                     – Ölen kişinin mutlaka bir doktor muayenesi gerekmektedir, muayene için ilk yapılacak iş bir doktor getirerek muayene yapılması ve rapor alınmasıdır. Bu rapor defin ruhsatı yerinede geçer doktor gelmeden hiçbir işlem yapılmamalıdır.

                      –  Cenaze bir odaya alınarak elbiseleri çıkarılır.(kadın eşi olan kocasını soyabilir, erkek ise mecbur kalmadıkça karısını dinimiz gereği soyamaz.) Sırtüstü yatırılır elleri yanlara salınır, üzerine bir örtü serilir. Çenesi bir tülbent veya sargıyla başının üzerine bağlanır,ayakları da dik durması için ayak baş parmaklarından bağlanır.Cenazenin şişmemesi için karnı üzerine bir demir cisim konur.Cenazenin bulunduğu odada yıkanıncaya kadar kur’an okunmaz, ayrı bir odada ise Okunmasında mahsur yoktur.

                   –  Ölüm gece geç vakitlerde gerçekleşmişse sabah beklenerek bir kişi yakın camiye giderek imama veya müezzine cenazesi olduğunu SALA verdireceğini bildirmesi gerekir.

                    –  En yakın olan akraba, arkadaş, komşulara ölen kişinin tanıdıklarına bizzat veya telefonla ölümün gerçekleştiği cenazenin ne zaman kaldırılacağı, hangi camide namazı kılınacağı bilgileri verilir.

                 –  Büyük şehirlerde 188 nolu telefonu cenaze için arayabilirsiniz onlar gerekli olan bilgiyi size vereceklerdir. Dinar için Belediye de ilgili Memurlara müracaat ederek siz hiçbir işlem yapmadan her türlü hizmeti Dinar belediyesi veriyor. Yalnız ölüm evde gerçekleştiği müddetçe her şeyden evvel aile doktorunuza haber vererek ölüm raporu almanız şarttır. Bu rapor bir nevi defin ruhsatı oluyor.

                  Dinar Belediyesi, cenaze kaldırma ve taziye için Memurlardan oluşan bir ekip kurdu. Cenaze haberini alan Zabıta memurları eve giderek yapılacak işleri proğramlıyor, diğer bir ekip mezarlığa gidip mezar yerini tespit ederek kazma işlemlerini ve lüzumlu olan sapıtma taşı, tuğlasını mezarlığa gönderiyor. Diğer bir görevli cenaze evine taziye için gelecek olanlara oturmaları için sandalye masa ve cay, ayran ve pidesini gönderiyorlar. Bunlar yapılıyorken başka görevliler cenaze hastaneden veya başka yerden gelecekse cenaze arabasıyla eve getiriliyor ve cenaze yıkama aracıda evin önünde hazır ediliyor. Yine Belediyenin hocaları tarafından cenaze yıkanıyorken cenaze sahiplerine de rahatça taziyeleri kabul etmek düşüyor. Diğer taraftan cenaze ilçe dışından gelecekse Başkanın onayı alınarak Yeni model cenaze taşıma aracı devreye giriyor. Bu araçta soğutma sisteminin bulunması hizmetin tam anlamıyla kalitesini gösteriyor. Bu araç yeter dereceye kadar soğutma yapabilmektedir, buda uzun yollarda cenazenin bozulmasını önlemektedir. Dinar Belediyesinin program dairesinde yaptığı bu hizmetlerde hiçbir ücret talep edilmemektedir. Ancak, vatandaş bu yapılan nadide hizmetlere karşılık bir miktar ücret ödemek isterse belediye bu parayı kabul etmektedir.

                    Hastanede vefat edenler evine getirilecekse belediye cenaze arabasıyla eve getirip yıkamak, kefenlenme işlemleri yine Belediye tarafından yapılmakta mezara gömülmesine kadar bütün hizmet noksansız olarak yerine getirilmektedir. Evdekinden farklı olarak “ ölüm raporu “ Hastaneler tarafından düzenlenmektedir, bunun içinde ölen kişinin nüfus cüzdanı gerekmektedir. Normal ölümler dışında trafik kazası, cinayet, intihar gibi vakalarda savcılık soruşturmaları tamamlandıktan sonra savcı tarafından “geçici defin ruhsatı “verilmektedir. Cenazenin namazı öğle veya ikindi namazından sonra kılınacaksa ezandan evvel cami avlusuna getirerek burada bekletilir. Namazı kılınan cenaze kabristana sükûnet içerisinde bağırıp çağırmadan, alkışlamadan dua ve sessiz tekbirle götürülüp toprağa verilir.

                    Allah geçinden versin ölüm mutlaka evimizin kapısını çalacaktır, bu hususta hazırlıklı ve bazı konuları bilmek mecburiyetindeyiz. Cenaze çıkan evde yemek yapılmaz yakın komşu ve akrabalar tarafından üç gün yemek getirilir,  evde bulunan kişiler tarafından Ölen için kur’an okunması, dualar yapılması gerekir. Dinimizce ölenin yedisi, kırkı veya elli ikinci günü diye halk tarafından anmanın dini açıdan bir anlamı yoktur. İsteyen istediği gün ölen için hayır da yapar, ruhuna kuranda okur, dua da eder, mevlit de okutur. Allah ölenlerimize rahmet eylesin, günahlarını af etsin.

SAYGILAR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Kişi Doğrulama Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.